Gebelikte kızamıkçık hastalığı

Gebelikte kızamıkçık hastalığı

Gebelik döneminde kızamıkçık

        Gebe kalmadan önce kızamıkçığa karşı bağışıklığınızı kontrol ettirmek iyi bir fikirdir.Hamilelik döneminde kızamıkçık hastalığı düşük veya doğumsal kusurlarla sonuçlanabilir.Kızamıkçık için bilinen bir tedavi olmadığı için en iyi yol bu hastalığın önüne geçmektir.Eğer kızamıkçığa karşı bağışıklığınız yoksa hamilelikten önce ( gebelik şüphesi olmadan ) kızamıkçık aşısını yaptırabilirsiniz.

       Gebe olma durumunuz var veya hamilelik sırasında kızamıkçık aşısını yaptırmayın çünkü bebeğe kızamıkçık virüsü bulaşabilir.

Kızamıkçığa maruz kaldım.Düşük yapmama yol açar mı ?

        Böyle bir sorunla ancak yedi gebeden biri karşı karşıya kalabilir.Kalan altısının kızamıkçığa karşı bağışıklığı vardır yani daha önce kızamıkçığa yakalanmışlardır ya da kızamıkçık aşısı olmuşlardır.Kızamıkçığa karşı bağışıklığınız olup olmadığını basit bir test ile öğrenebilirsiniz.Bu testi gebelik öncesi yaptırmadıysanız gebelik durumunda ilk doktor muayenesinde yaptırabilirsiniz.

       Kızamıkçığa karşı bağışıklığınız yoksa hemen panik yapmayın.Sadece virüsle karşılaşmış olmanız bebeğinize zarar vermez.Virüsün zarar vermesi için sizin hastalığa yakalanmanız gerekir. Kızamıkçık virüsüne maruz kaldıktan sonra 2 ile 3 hafta sonra ortaya çıkan belirtiler genellikle hafiftir.Kırıklık , hafif ateş , şişmiş bezler ve bir kaç gün içinde hafif döküntü , bazen de fark edilmeden geçebilir.

       Herhangi bir dönemde yapılacak kan testi vücutta aktif bir bulaşıcı hastalığın olup olmadığını gösterebilir.Gebeliğin 22. haftasında hastalığın bebeğe bulaşmış olup olmadığı anlaşılabilir.Bu haftadan önce hastalığın olup olmadığı ortaya çıkmayabilir.

Ne yazık ki kızamıkçık virüsü ile karşılaşmış bir kadının hastalanmasının önüne geçmenin kesin bir yolu yoktur.

       Gebelik haftaları ilerledikçe hastalıkla ilgili risklerin azaldığı bilinmektedir.Eğer anne adayı gebeliğin ilk ayında kızamıkçık hastalığına yakalanırsa bebeğin doğuştan sakat olma ihtimali yüksektir. Yaklaşık % 35’dir .Gebeliğin 3. ayından itibaren risk % 10 – 15’e düşer.Bundan sonraki aylar risk çok azalır.
Kızamıkçık aşısı olduktan sonra hamile kalmak 2-3 ay beklenmelidir.Ancak kazara bu dönemde gebe kalırsanız telaşlanmayın.Bu konuda bir risk söz konusu olsa da şimdiye kadar gebeliğin erken dönemlerinde bilmeden aşı yaptıran veya aşı yaptırdıktan hemen sonra hamile kalan kadınların bebeklerinde kızamıkçığa bağlı hiç bir doğuştan sakatlık rapor edilmemiştir.

Kızamıkçık hastalığının cenin üzerinde etkileri nelerdir ?

Katarakt

Sağırlık

Kalp lezyonları

Tüm organlarda lezyonlar


Hamilelikte kızamıkçık geçirmenin riskleri nelerdir? Video

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.