Gebelikte meme şikâyetlerini önlemek için yapılması gerekenler

15.05.2018
510
A+
A-
Gebelikte meme şikâyetlerini önlemek için yapılması gerekenler

Gebelik döneminde meydana gelen meme şikâyetlerini önlemek için yapılması gerekenleri sizler için derledik.

Hamilelik döneminde memelerinizde değişimler sizi şaşırtabilir. Bu değişim karnınızda taşıdığınız küçüklüğe hazırlanmaya yardımcı olur. Memedeki değişikliklerinin hamilelik döneminde nasıl ve neden oluştuğunu ve yaşanabilecek bazı rahatsızlıkları hafifletmek için neler yapabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Meme Değişiklikleri Neden Olur?

Gebelikteki yaşanan hormon değişiklikleri memelerinize daha yüksek kan akışı sağlarve meme dokusunu değiştirir. Bu da göğüslerinizin şişmesine, hassaslaşmasına ve acımasına neden olur. Memenizdeki bu değişimleri adet döneminiz öncesinde yaşadığınız duruma benzetebilirsiniz.

Her Trimesterde Ne Çeşit Meme Değişiklikleri Oluşur?

Erken hamilelik döneminde meme değişiklikleri, yeni doğan bebeğinizin beslenmesinde kusursuz olmak için gelişim gösterir. Aşağıda, hamileliğinizin her üç aylık döneminde yaşayabileceğiniz meme değişikliklerini listeledik.

İlk üç aylık dönem:

İlk üç aylık döneminizde yani 1-12 hafta arasında, göğüslerinizin şişmiş ve hassas olduğunu hissedeceksiniz. Memelerinizde bir karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında memelerinizin normalden daha da büyüdüklerini de fark edebilirsiniz.

1-3 Haftalar:

Hamilelik döneminde ilk hafta süt kanalları daha hızla büyür. İkinci haftada, meme değişiklikleri yaşanır. Kısa bir süre sonra göğsünüzde biraz hassasiyet hissedebilirsiniz. Memeleriniz iç meme arterinin bulunduğu tarafa doğru daha hassaslaşır.

4-6 Haftalar:

Dördüncü hafta başladığında, kan dolaşımındaki artışa bağlı olarak meme başları etrafında karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Altıncı haftadan itibaren memeler daha belirgin hale gelir ve meme çevresi koyulaşabilir. Göğüsleriniz östrojen, progesteron ve plasenta nedeniyle daha dolgun hale gelir. Emzirmeye hazırlanırken süt kanallarının şişeceğini fark edebilirsiniz.

7-9 Haftalar:

Yedinci haftada memelerinizden kilo almanız muhtemeldir. Hamilelik hormonları süt kanallarının büyümesini hızlandırdığı ve yağ birikimini teşvik ettiği için her meme bir buçuk kilo kadar artabilir. Sekizinci haftaya geldiğinizde göğüslerinizin hafiften ağrıdığını hissedebilirsiniz. Küçük sivilceler meme uçları etrafında ortaya çıkabilir. Dokuzuncu haftaya kadar, açık renkli doku etrafında şekillenen ikinci bir yuvarlak ile meme çevreniz iyice koyulaşır.

10-12 Haftalar:

Bu haftalarda meme uçlarındaki sivilce ön plana çıkar ve meme hassasiyetiniz artar. Hamileliğinizin ilk 3.ayında meme uçları tamamen çıkıntı yapar.

İkinci üç aylık dönem:

İkinci üç aylık dönemde yani, 13-27 hafta arasında göğüsleriniz daha ağır hal almaya ve daha da büyümeye devam eder. Hamilelik döneminde meme büyüklüğünüz bir veya iki fincan büyüklüğünde artar. Daha önceki haftalara kıyasla daha az hassasiyet ve karıncalanma hissi yaşarsınız.Damarlar cildin altında görünür hale gelir. Meme uçları daha büyük ve koyu hale gelir.

16-19 hafta arasında, meme uçlarınız kalın ve sarımsı bir sıvıyı boşaltmaya başlar. Bu durum memelerin emzirmeye hazırlandığını gösterir. Bu süt bebeğiniziemzirmeye başladığınızda enfeksiyondan koruyan ön süttür.

Üçüncü üç aylık dönem:

Göğüsler daha fazla büyür ve daha ağır hissedilir. Destekleyici bir sutyen veya daha büyük bir sutyen almak durumunda kalabilirsiniz.

Ne Zaman Tıbbi Müdahaleye İhtiyaç Duyulmalıdır?

Göğüslerin hamilelik döneminde birçok değişiklik geçirmesi normaldir ve tıbbi bir müdahaleye gerek duyulması sınırlıdır. Ancak bu zaman zarfında memelerin tümör geliştirme olasılığı vardır. Göğüslerinizdeki topakları fark ederseniz, bir doktora görünün ve tam bir tıbbi muayene olun.

Meme Ağrısı ve Rahatsızlığı Kolaylaştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelik sırasında göğüs rahatsızlığını azaltmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Ağrılı ve hassas göğüsler için:

Gün boyunca sırtınızı ve memelerinizi koruyan bir sutyen kullanın. Daha rahat olmakiçin pamuktan yapılmış omuz askıları ve sutyenleri de kullanabilirsiniz. Gece boyunca ise uyku sutyeni kullanın. Bu sutyenler daha hafif ve yumuşaktır ve uyurken destek sunar. Meme bölgesini sabunla yıkamayın, kurumasına neden olabilir. Meme ve çevresini temizlemek için sadece ılık su kullanın.

Kaşıntılı cilt için:

Çok sıcak duştan kaçınılmalıdır. Banyo yapın ancak göğüs bölgesini temiz bir bezle kurulayın ve bir nemlendirici uygulayın. Memelerinize alkol ve klorlu su içeren cilt ürünleri kullanmayın. Kaşıntı çok şiddetli ise, doktorunuza danışın.

Sıvı sızan göğüsler için:

Sızıntıyı emmesi için yıkanabilir veya tek kullanımlık göğüs pedleri kullanın. Duştan kısa bir süre sonra, göğüslerinizin bir süre kurumasını bekleyin.

Doğru sutyen seçimi nasıl olur?

  • Memeleri tamamen kapatan bir sutyen seçin.
  • Omuz kayışlarının ayarlanabilir olduğundan emin olun.
  • Bantların iyi oturması ve kaymaması gerekir.
  • Sutyen altta kalınlaşmış düz bir kayışa sahip olmalıdır, böylece memelere ve sırta daha iyi destek sağlar.
  • Meme değişiklikleri doğaldır ve değişikliklerin başlangıcı kadınlarda biraz farklılık gösterse de bunlar korkutucu değildir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.