Gebelikte Memelerdeki Değişiklikler

12.09.2012
8.781
A+
A-
Gebelikte Memelerdeki Değişiklikler

Gebeliğin başından itibaren göğüslerde değişiklikler meydana geliyor. Memelerinizde meydana gelen bu değişiklikler gereksiz değildir. Memeleriniz bebeğinizi emzirmeniz için hazırlanmaktadır.İkinci ya da daha sonraki gebeliklerde memelerinizde aynı oranda değişiklikler olmazsa endişelenmenize gerek yok.Bu sık görülen bir durumdur, ancak sütünüz daha az gelecek anlamına gelmez.

Gebelik sırasında memelerinizde ne gibi değişiklikler meydana gelir

Göğüslerinizde gebelik sırasında bir dizi değişiklikler meydana gelir.Bunları sıralayalım

►Areola (Meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge) daha fazla koyulaşacak , genişleyecek ve üzerinde koyu renkli pütürler oluşacaktır. Areoladaki bu koyulaşma doğum sonrasında azalır ancak tam olarak kaybolmaz.

►Göğüslerinizin için artan kan akımı nedeniyle meme üzerindeki toplardamarlar belirginleşir.Açık renkli kadınlarda daha çok belirgin görülür.Damarların belirginleşmesi her türlü besin ve sıvının anneden bebeğe  gittiği bir taşınma sisteminin göstergesi niteliğindedir.Bu durum doğum sonrasında ya da emzirme sonrasında normale dönüşür.

►Duyarlılık ve acıGebelikte memeleriniz gittikçe büyümesine rağmen dokunmaya karşı duyarlılaşacaklar. Gebelikte memeler doğuma hazırlanıyor.Süt kanalları hazırlanıyor.Özellikle göğüs uçlarınızın daha duyarlı olmasına neden olur.

►Göğüs akıntısı ( kolostrum ) : Buna ön sütte denilebilir. Tatlı ve sulu bir sıvıdır.Gebeliğin ikinci üç ayında göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlayacak.Kolostrum kalın ve ilk başta sarı görünür, gebeliğe yakın solgun ve neredeyse renksiz olur.Doğumdan sonra ilk birkaç emzirmede süt kolostrum şeklinde gelecektir.Bu olduğunda paniğe gerek yoktur veya olmaz ise endişelenmenize gerek yoktur.

►Büyüme ve gelişme: Gebelikte memeleriniz 3-4 katına kadar büyüyebilir.Doğum sonrası gebelikte sarkma olup olmaması genetik özelliklerin yanında size de bağlıdır.Doğum sonrasında memelerde sarkmaların olması gebelikten değil ,gebelik boyunca yeterince destek sağlanmamasından kaynaklanmaktadır.Bu nedenle gebelik döneminde mutlaka iyi destekli bir sütyen kullanın. Memeleriniz çok iri ve sarkmaya eğilimliyse geceleri bile sütyen takmanız uygun olacaktır.Geceleri gece sütyeni kullanmanız uygun olur.

İlk gebeliğinde memelerinde büyüme olan kadınların ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde aynı şekilde irileşme olmayabilir.Bunun nedeni ilk gebelik döneminde memelerde oluşan değişiklikler nedeniyle sonraki gebeliklerde aynı ölçüde bir değişikliğe gereksinim olmaması ve memelerin gebelik hormonlarına ilk gebelikte verdikleri oranda tepki vermemeleridir.

Gebelik döneminde göğüslerinizin bakımı: Gebelik boyunca göğüslerinizin korumasında krem,losyon ve sabunla yıkanmaması önerilir.Gebelikte göğüslerinizde meydana gelen akıntı ,kolostrumları ılık suyla yıkamanız tavsiye edilir.Gebeliğin son aylarında göğüs uçları çok hassas olacağından göğüs uçlarının dokunularak çok fazla uyarılması rahim kasılmalarına neden olur dolayısıyla erken doğuma sebep olabilir.

Göğüslerde kaşıntı ve çatlaklar:Gebelik döneminde memelerde meydana gelen büyümeye gerilemelere neden olur.Bu gerilmelerde memelerde çatlaklar oluşmasına neden olur.Kaşıntıyı ve çatlakları azaltmak için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Memelerde Ağrı: Gebelikte memelerin büyümesi, hacminin artması ,ağırlaşması ,gerginleşmesi ağrıya neden olabilir.Bu ağrıyı gidermek için sıkı giysilerden uzak durup gebe sütyeni kullanmanız faydalı olabilir.

Doğum sonrası süt gelmesi

Bazen doğum sonrası da süt hemen gelmeyebilir. Bu durumda da en dişe etmeye gerek yoktur. Sütün gelmesi için yapılması gereken formül açıktır. Ne kadar çok sıvı gıda alırsanız sütünüz o kadar çok gelecektir. Bu sıvı alımı illaki belli bir bitki çayı veya belli bir içecek değildir. Bu çay, su, ıhlamur, meyve suyu olabilir. Sanıldığının aksine tatlı gıdalar sütü artırmaz. O yüzden lohusalık döneminde aşırı miktarda tatlı yemenin bebeğe yada süte hiçbir faydası yoktur.

GEBELİK DÖNEMİNDE GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 114 YORUM
 1. blank Gulay dedi ki:

  15mayista adet oldum 30mayisyaesimleberaberoldum 7sinde 2gunluk azkanamam oldu vekasik agrimhicgecmiyo nedeni

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Yumurtlama dönemine bağlı olarak bazı hanımefendiler de ara kanama veyahut kasıklarda ağrı yakınması oluşturabilir
   Lakin hiç geçmeyen ağrıya sebep olmaz
   Ağrınız için en kısa zamanda kadın Doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 2. blank Gülşah dedi ki:

  Merhabalar …benım son 3 haftadır mıgdem cok bulanıyor halsızlık var .hemen yoruluyorum karnıma ara sıra agrılar gırıyor adet olucakmısım gıbı ama olmuyorum .göguslerım cok hassaslastı ve büyüme var kahverengı yerlerıde buyudu ve pıtır pıtır bısıker belırdı. adetıme 1 gun var ıken kan testı yaptırdım 2.83 cıktı negatıf.. adetımden 2 gun gectı ıdrar testı yaptım tek cızgı cıktı adet oluyormusum hıbı ara sıra akıntım gelıyor oldum sanıyorum ama yok sızce hamılemıyım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar Gülşah hanım
   adet gecikmeniz 1 haftaya ulaştığında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.