Gebelikte memelerden sıvı , süt gelmesi

24.01.2014
7.909
A+
A-
Gebelikte memelerden sıvı , süt gelmesi

Gebelikte Memelerden Süt gelmesi Normal Midir?

Hamilelik döneminin başlaması ile birlikte kadın vücudunda değişiklik gösteren organların başında memeler gelmektedir. Hamileliğin başlaması ile birlikte göğüslerdeki süt kanaları da kendini doğuma hazırlamaya başlamakta ve zamanla süt oluşmasını sağlayabilmektedir. Gebeliğin 5. Ayından itibaren memelerinizden ara sıra sarımsı bir sıvı geldiğini görebilirsiniz. Göğüslerden gelen sıvı beyaz renkli veya berrak kokusuz ise sıvısının herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Tedavi gerektirmez.

Gebelikte Hangi Dönemde Memelerden Süt Gelir?

Hamilelik sürecinin 16. haftası itibarı ile memelerde süt üretilmeye başlanmaktadır. Bu dönem itibarı ile meme ucundan açık sarı renkte ve az miktarda bir sıvı salgılanması normal olarak görülmektedir. Doğumdan sonra ilk gelen kolostrum adı verilen bu sıvı, ilk geldiği zamanlarda yoğun bir kıvamda iken zamanla daha sulu ve daha açık renkli bir hal almaktadır.

Gebelikte Süt Gelmesinin Sebebi Nedir?

Her hamilede görülmemesi sebebiyle, hamilelik sürecinde göğüsten süt gelmesi anne adayları tarafından anormal olarak görülmekte ve panikle karşılamaktadır. Oysa bu sıvının gelme sebebi sadece prolaktin hormonunun fazla salgılanmasıdır hamileliğin 8. haftası itibarı ile artış gösteren prolaktin hormonunda amaç bebeğin doğar doğmaz emzirileceği göz önünde bulundurularak memelerin buna hazırlanmasıdır. Meme dokusunun büyümesini de sağlayan bu hormon, halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrumun salgılanmasına neden olabilmektedir. Her kadında hamilelik süresince prolaktin hormonu salgılanıyor olsa da, her hamilede kolostrum sıvısı gelmeyebilmektedir. Bazı kadınlarda kolostrum salgılanıp bazılarında salgılanmamasının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, kolostrum salgılanmasının tamamen normal olduğu ve bu durumla karşılaşıldığında panik yapılmaması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Gebelikte Memelerden Süt Geldiğinde Neler Yapılmalı?

Kolostrum adı verilen bu sıvı her ne kadar tehlikesiz olsa da yine de takip edilmesi gerekmektedir. İlk başlangıcında yoğun bir sıvı olan kolostrum zamanla seyrelmekte ve sulu bir hal almaktadır. Göğüslerden gelen sıvı beyaz veya berrak değilse , süte benzemiyorsa, gelen sıvı kanlı veya koyu renkli ise doktora başvurmalısınız.

Göğüslerden gelen sıvı beyaz renkli veya berrak kokusuz ise sıvısının herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Tedavi gerektirmez.

Gebelik döneminde göğüslerden süt gelmesi durumunda memeler sıkılmamalı, süt sağılmamalı ,göğüsler uyarılmamalı bu tür davranışlar rahim kasılmasına dolayısıyla erken doğuma neden olabilmektedir. Memelerden gelen sıvı ılık suyla yıkanabilir.

Böyle bir durumda göğüs pedi kullanılarak bu sıvının iç çamaşırı ıslatmasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda bol sütyen kullanılmalıdır. Gebelikte memelerde meydana gelen büyümeyi göz önünde bulundurarak gebeliğin ilerleyen aylarında göğüslerin yeni ölçülerine uygun sütyen tercih edilmelidir.

GEBELİK DÖNEMİNDE GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

Gebelikte Memelerde Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Gebelik süresince gebelik  hormonlarında oluşan artış göğüslerin büyümesine, hassaslaşmasına ve ağrı oluşmasına sebep olabilmektedir. Tüm bu değişiklikler tamamen bebeğin beslenmesi amaçlı olarak meydana gelmekte ve süt kanallarının yoğunlaşması sebebiyle oluşmaktadır. Gebelik döneminde memelerde meydana gelen değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
  1. blank Seher dedi ki:

    Merhaba yedi aylık hamileyim ve benim sag gogsumden surekli geliyor ve ucu cok hassas azcık dokunsam hemen akıyor bu ağız sutu bu sekilde bebeğime kadar tükenir mı bebekler için ağız sutunun alınması gerektiğini biliyorum ne yapmalıyım

  2. blank Nazlı dedi ki:

    Merhaba hocam ben 11 haftalik hamileydim bebegimin 8 haftadan sonra gelismedigini ve kalbi durdugunu ogrendim ve kurtaj oldum bugun 4 gun oldu. Bugun gogsumde bi kasintiyla gogsumden süt geldi ayni süt rengindeydi bu normal mi acaba?

  3. blank Buse dedi ki:

    Merhaba hocam bn aylık igne kullaniyordum bıraktım 3ay oldu hamile kalmak istiyorum adet duzensizligim var hamile kalmakta sıkıntıya yol açar mi

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.