reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Miğren

Gebelikte Miğren

   Migren türü baş ağrıları beyin damarlarının daralması ve ardından aniden genişlemesi ile ilgilidir.Bu olay beyin kan akımını kesmekte ve sonucunda  da arı ve diğer belirtileri ortaya çıkmaktadır.Migren belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de migren genelde yorgunluk sonrası ortaya çıkmaktadır.Yorgunluğun ardından bulantı, kusma ,ishal , ışığa duyarlılık , gözlerde sinek uçuşması gözlenebilir.

Gebelik öncesi migren rahatsızlığı olan kadınlarda gebelik döneminde görülme olasılığı yüksektir.

Baş ağrısı başka hastalıklarında işareti olabilir.

►Baş ağrısı ve ateş birlikte görüldüğünde

►Baş ağrısı ile birlikte görme bulanıklığı yaşıyorsanız

►Baş ağrısı birkaç saatten uzun sürüyorsa

►Baş ağrısı ellerde ve yüzde uyuşma ile birlikte çıktıysa   doktorunuza başvurun.

Gebelikte migrene bağlı baş ağrısı nasıl tedavi edilir.

Bir baş ağrısı  günlüğü tutun:Bu günlükte baş ağrısı ne zaman oluyor, ne kadar sürüyor ,o gün hangi yiyeceklerinizi yediğinizi yazın.Bu şekilde günlük tutarak baş ağrısını nelerin tetiklediğini öğrenerek bunları önleyebilirsiniz.Ortak tetikleyiciler

          ►Stres

          ►Çikolata

         Peynir

         Kahve

         Hava

          ►Hormonlar

Migren baş ağrısını tetikleyen faktörler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Migren baş ağrısı için uygulayabileceğiniz tedaviler

►Başınıza bir soğuk havlu uygulayın

►Soğuk bir duş alın

►Egzersiz yapın

►Şekerleme yapmak ,dinlenmek (Karanlık bir odada 2-3 saat uyumak )

Baş, göz ya da boynun arka kısmına sıcak veya soğuk uygulama migren in oluşturduğu ağrıyı azaltmak yada gidermek için uygulanan en iyi yollardan biridir.

Eğer ilk kez migrene benzer bir baş ağrısı ile karşı karşıya kalırsanız hemen doktorunuza başvurun.Bu baş ağrısı gebelik ile ilgili bir komplikasyonun belirtisi olabilir.

Gebelikte migren’e bağlı baş ağrısı için asetaminofen içerikli ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.Yinede gebelik döneminde doktorunuza başvurmadan kendi kendinize ilaç kullanmayın.Gebelikte aspirin tarzı ilaç kullanması sakıncalıdır.

 

Bu Haber 6.199 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 09.09.2012 Paz 09 : 9

YORUM YAZ
  1. hmdy dedi ki:

    merhabalar, 26 yasındayım, 8 ay önce kesesi küçük olduğu için 7-8 haftalıkken düşük yaptım.Hamilelik sürecimde yoğun baş ağrıları yasadım. son adet tarihim 25 temmuz düzenli bir şekilde adet döngüm var ama 18 ağustosta kahverengi 1-2 damla kanamam oldu. 21 ağustosta tam anlamıyla adet oldum erken adet olma şikayetiyle doktora gittim ve 22 ağusta beta hcg değerim 10 idi. 24 agus ta tekrar yaptığımda ise 14 oldu ve hala adet halindeyim.yerleşme kanaması gördüm, adet oldum ve hamileyim. dış gebelikte herkes adet geçikmesinden sonra kanama diyor ama benim ki erken adet oldum. tamamen kafam karıştı.son bir haftadırda baş ağrılarım artı.şimdi ben hamile miyim? hamile isem dış gebelik mi yoksa normal gebelik mi ?tanı koyamıyorum?