Gebelikte miyomlar zararlı mı ?

25.11.2016
62
A+
A-
Gebelikte miyomlar zararlı mı ?

Miyomlar rahim kas dokusundan büyümesiyle ortaya çıkmaktadır. Miyomlar rahmin herhangi bir yerinde büyüyerek kendini gösterir. Bu açıdan miyomlar rahim duvarı içinde ya da rahim boşluğuna büyüyebilir. Miyomlar iyi huylu olmakla birlikte ya çok küçük olarak gelişir ya da bir basketbol topu büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Küçükken kadınlarda hiçbir sıkıntıya neden olamayan miyomlar büyümeye başladıklarında ciddi sıkıntıları da beraberinde getirir.

Miyom ya da miyom kümesi rahim duvarının dışında büyüyorsa, rahme bir bası uygulayacaktır ve rahmin anormal şekilde büyümesine neden olabilecektir. Bu nedenle sık idrara çıkma, kabızlık, ağrılı ya da acılı adet kanaması gibi belirtiler söz konusu olabilecektir. Adet kanaması dışındaki belirtileri, kadınlar çoğunlukla miyomla bağdaştırmasa da yapılan testlerle sorunun miyom olduğu sıklıkla görülmektedir.

Nadiren çok büyük bir miyomunuz varsa ve de hamileyseniz rahim yolu açılamayabilir, bu nedenle de zorunlu olarak sezaryen ameliyat yapılır. Böylece gebelikte miyom sorunu yaşayan kadınların miyomları sezaryen ameliyatla bebek alınırken alınır.

Miyomlar ciddiye alınmazsa neler olur?

Bütün kadınlar anne olmak ister. Ancak genel olarak hiçbir zararı olmayan miyomlar eğer ciddiye alınmazda kadınların anne olmasının önünde engel olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle her ne kadar zararsız da olsa, miyomların kontrol altında tutulması, evrelerinin ciddiyetle incelenmesi gerekmektedir. Bu tüm doğurganlık döneminde olan kadınlar için gerekli bir durumdur.

Neden oluşur?

Miyomun nedenleri konusunda hiçbir şekilde net bilgiler yoktur. Ancak değişen östrojen düzeylerinin miyomların büyümesine küçülmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Östrojen düzeyleri çok yüksek olan kadınlarda miyomlar büyümektedir. Gebelikte de östrojen hormonunda artış olduğu göz önüne alındığında gebelikte miyom büyümesi ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak hamilelik öncesinde bilinmeyen miyomlar gebelik esnasında ciddi sıkıntılarla kendini belli etmekte ve gebelik sürecinin sıkıntılı geçmesine neden olabilmektedir.

Miyomlar kendiliğinden kaybolur mu?

Eğer menopoz dönemine girilirse ve östrojen düzeylerinde azalma olursa miyomların kendiliğinden yok olması olasıdır. Ancak bu süreç içinde gözlem elden bırakılmamalıdır.

Gebelikte miyom gelişimi farklı sonuçlarla kendini göstermektedir. Öyle ki, miyomu olan kadınların doğurganlığı zayıflayabileceği gibi gebelik döneminde çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu nedenle gebelikte miyom söz konusu ise süreç iyi şekilde incelenmelidir.

Gebelikte miyomların olası komplikasyonları şunlardır:

►İlk üç ayda kanama

►Miyomda yaşanan sıkıntı verici büyümeler. Bunun nedeni gebelik sırasında östrojen hormonunda yaşanan hızlı artıştır. Gebelikte miyom büyür ve plasentada taşıyamama riski oluşur ve gebelik düşükle sonlanabilir.

►Rahmin alt kısmında bulunan birden fazla miyom doğum kanalını engelleyebilir. Sonuç olarak sezaryen zorunlu hale gelir.

►Erken doğum da gebelikte miyom gelişiminin olası sonuçlarındandır. Miyomun şekline ve tutunduğu yere bağlı olarak gelişen bir durumdur.

►Miyomlar nedeniyle embriyonun gelişimi engellenir ve sonuçta bir düşük meydana gelebilir.

Gebelikte miyom tedavisi dikkatli bir şekilde yürütülür. Gebelikte miyom tedavisinde genel olarak, miyomlar kanama riski nedeniyle gebelik sırasında kaldırılmaz. Ancak 12 ile 22 haftalık gebeliklerde miyom alımı konusunda girişimde bulunulabilir.

Gebelikte miyom nedeniyle şiddetli karın ağrıları ve erken doğum, düşük ya da kasılmalar olabilir. Ancak buna rağmen miyomu olan hamile kadınların çoğu normal gebelik dönemi geçirmişler ve anne olmuşlardır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.