Gebelikte nar yemek zararlı mı ?

03.11.2013
16.568
A+
A-
Gebelikte nar yemek zararlı mı ?

GEBELİKTE NAR TÜKETİMİ

Nar İran kökenli çok yıllık bir bitkidir. Yüzyıllardır yaşam, sağlık, uzun ömür, doğurganlık, bilgi, ahlak, ölümsüzlük ve maneviyatın sembolü olan nar, kış aylarının sevilen meyvelerindendir.Taze meyve olarak tüketilebildiği gibi; meyve suyu, nar ekşisi ve içki üretiminde kullanılabilmektedir. Nar meyvesinin işlenmesi sonrası kalan çekirdekli posa kısmından nar çekirdeği yağı elde edilebilmektedir.Nar çekirdeği yağı, ilaç sanayiinde ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Çeyrek büyük boy nar ortalama 60 kaloridir. Narın toplam ağırlığının yaklaşık %52 si yenilebilir kısmı olan meyve ağırlığı olup bunun %78 nar suyundan %22’si de çekirdek kısmından oluşmaktadır. Saf nar suyu C vitamini ile antosiyaninler, punikalajin, ellajik ve gallik asit gibi polifenolik bileşikler içermektedir. Narın vücuda faydalı etkileri diğer meyvelere oranla daha hızlı ve daha uzun süre etkili olduğu tespit edilmiştir. Nar suyunun ve çekirdek ekstrelerinin, kırmızı üzüm ve yeşil çaydan 2-3 kat fazla antioksidan etki gösterdiği hücre içi çalışmalarlakanıtlanmıştır.

NARIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Nar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalıklara karşı koruma ve direnç sağlar.
 • Nar suda çözünmeyen lif oranı yüksek bir meyve olması sayesinde, bağırsaklarınızı çalıştırarak gebelik süresince yaşama ihtimaliniz olan kabızlık probleminin önlenmesinde yardımcı olur.
 • Kalbi koruyucu, kan yağlarını azaltıcı, kolesterol düşürücü etkisi vardır.
 • Anormal hücre büyümesini engeller. Tümör büyümesini engelleyici antikanser etkisi vardır.
 • Nar ve nardan elde edilen yan ürünlerin güçlü bir serbest radikal süpürücü ve etkili bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirtilmektedir. İçerdiği bu maddeler sayesinde kanser oluşumunu azaltıcı etki gösterir. Yapılan bir çalışmada, nar meyvesinde 124 çeşit fitokimyasal belirlenmiş ve bu fitokimyasalların (örneğin elajitanenler, punikalagin) kanser de dahil olmak üzere oksidatif ve inflamatuar bozukluklara karşı geniş koruyucu etkiye sahip olduğu ifade edilmiştir.
 • Narla ilgili yapılan çalışma ve araştırmalar arttıkça sağlıkla ilgili birçok alanda faydası olduğu tespit edilecektir. Ancak gıdaların faydalı etkilerinden yararlanabilmek için dengeli düzeyde tüketilmesi önemlidir. Genel olarak yan etkisi bulunmayan, güvenilir doz miktarı yüksek olan nar, rahatlıkla tüketilebilir. Aşırı nar suyu, nar ekstresi ya da nar kabuğu tüketimi;mide rahatsızlıkları, alerji ve östörojen hormonu yükselmesine neden olabilmektedir. Gebelerin makul ölçüde nar meyvesi ve nar suyu tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Bu nedenle ara öğünlerde meyve hakkınızda nar tercih edebilirsiniz. Dilerseniz salatalarda, reçel olarak, sos olarak, doğal nar ekşisi olarak da tüketebilirsiniz.

Gebelikte nar suyu içmek zararlı mı ? 

Gebelikte nar tüketiminin zararlı olmadığı gibi nar suyu içilmesi  zararlı değildir.

Gebelikte nar yemek düşüğe sebep olur mu ?

Gebelikte döneminde Nar yemek düşüğe sebep olmaz.

Gebelikte günlük nar tüketimi nasıl olmalı  ?

Gebelik döneminde günlük 1 bardak nar suyu veya 1 adet orta boy nar tüketilebilir.

Gebelikte nar lekesi bebeğe geçer mi ?

 Nar lekesinin anne karnındaki bebeğe geçmesi tıbben mümkün değil .

Diyetisten Çiğdem Güler Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. blank Eylül dedi ki:

  Merhaba ben 10 haftalık gebeyim 4 cu haftadan bu yana sürekli yediğimi kusuyorum .Su içsem geri çıkarıyorum…1 haftaya yakın Hastanede yattım serum takviyesi aldım . Hastaneden çıkınca bidaha kusmalar artmaya başladı günde bir bardak suyu zor içiyorum ne yapmam gerek lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar eylül hanım
   serum alacak kadar bulantı ve kusmanız oluyor ise muhtemelen kullanacağınız ilaçlar da fayda etmeyecektir
   bu tür bulantı ve kusmaları en iyi gelen serum tedavisidir
   oldukça hastaneye başvurmanızı öneririm

 2. blank Medine dedi ki:

  Merhabalar,ben nar yerken suyu sıçradı leke kalırmı

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Medine hanım bunlar batıl inanç.

 3. blank nurzeynep dedi ki:

  Hocam 33. Haftaya kadar bebeğin gelişimi çok iyiydi 34 te başı 2 hafta önde gidiyor seker i kes dedi doktor napmam lazım normal doğum olsun istiyorum ama iri giderse zor

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.