reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Nefes Darlığı Neden Olur ?

Gebelikte Nefes Darlığı Neden Olur ?

Gebelikte Nefes Darlığı Neden Olur ?

        Hamilelik beraberinde birçok fizyolojik değişikliği getiriyor. Ancak her anne adayında bu değişiklikler birbirinden farklı seyrediyor. Nefes darlığı da farklı bir belirti olarak anne adaylarını belirli dönemlerde rahatsız edebilmektedir. Nefes darlığının en önemli nedeni ise ana rahminin çocukla birlikte büyümesi olmaktadır. Bu süreç içerisinde göğüs boşluğuna büyüyen rahim ve çocuk baskı yapmaktadır. Bununla birlikte yaşanan nefes almada güçlük gibi belirtiler normal olarak görünmektedir. Ancak durumun başka belirtilerle birlikte seyretmesi ya da rahatsız edici boyutlara ulaşması doktor kontrolü gerektirebildiğinden önemli olmaktadır.

       İkiz gebeliklerde nefes darlığı durumunun daha çok yaşandığı elbette ki tahmin edilebilen bir durumdur. Eğer bu durum ile birlikte yaşanan astım atakları, göğüs sıkışması, öksürük ve ellerde morarma gibi belirtiler görülüyorsa doktor kontrolü oldukça önemlidir. Nefes darlığı ile birlikte ateş , çarpıntı , göğüs ağrısı , ellerde morarma şikayetleri birlikte olursa sağlık kuruluşuna başvurun.

       Astım ve kalp hastalıkları ise gebelik için sorun yaratan rahatsızlıklar arasında yerini koruyor. Bu yüzden bu yönde şikâyetleri olan kişilere gebelik öncesinde, sırasında ve sonrasında doktor kontrolleri önerilmektedir. Ayrıca bu şekilde geçirilen hamilelikler de oldukça riskli olduğundan tehlikenin düzeyi hem anne hem de çocuk için artmaktadır. İlaç kullanımları da gereken bu rahatsızlıklarda doktor kontrolü ile birlikte sorun en aza indirilmekte ve böylelikle hamilelik riskleri de azaltılmaktadır. Bunu yanı sıra bunlar sonradan ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar olduğundan bilinçli olmak hayat kurtarmak anlamına da gelebilen bir durumdur.

Bu Haber 12.202 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.07.2014 Sal 11 : 15

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.