Gebelikte obezite ( şişmanlık )

22.09.2013
47
A+
A-
Gebelikte obezite ( şişmanlık )

GEBELİKTE OBEZİTE

       Fazla kilolu annelerin çoğunun gebelikleri güvenle geçer.Gebelik olsun ya da olmasın sağlık sorunları kilolarla birlikte artar.Fazla kilolularda hem yüksek tansiyon hem şeker hastalığı riski yükselir ve bunlar gebelikte preeklampsi ve gebelik diyabeti gibi komplikasyon oluşturabilir.

       Şişman kadınlarda yumurtlama düzenli olmadığı için gebelik tarihini tam olarak saptamak zor olabilir.Şişman bir karında doktorun bebeğin boyutunu ve duruşunu elle değerlendirmesi güç olacağından doğum sırasında sürprizle karşılaşmamak için ultrason değerlendirmesi gerekir.Bebek ortalamadan çok daha büyük ise doğum güç olur.Doğum normal değil de sezaryen olursa büyük bir karın hem cerrahi girişimde hem iyileşmede komplikasyona yol açabilir.

       Fazla kilolu hamileler gebeliğin başından itibaren düşük riskli bir gebeye oranla daha fazla teste tabi tutulurlar.

       Ultrason muayenesi önce gebeliğin yaşını tam olarak belirlemek için sonra bebeğin boyutlarını ve duruşunu belirlemek için yapılacaktır.İkinci üç ay sonunda gebelik diyabeti taraması için en az bir şeker yüklemesi testi yapılarak , diyabet gelişme belirtisi olup olmadığına bakılacaktır.Gebeliğin sonuna doğru , bebeğin durumunu izlemek için testler ve başka tanısal testler yapılacaktır.

       Gebelik döneminde diyet yapmak uygun değildir.Bu nedenle eğer fazla kilolarınız varken hamile kaldıysanız bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.Çoğu zaman fazla kilolu kadınlar gebelikleri sırasında önerilen 11,5 ile 15,5 kg dan daha az kilo alır.Bu durumda ne bebeklerinin ne de kendilerinin sağlığını kötü etkiler.Ama düşük kalorili diyetler gebelik döneminde önerilmez.Çünkü bu dönemde bebeğin ihtiyacı olan vitamin , mineral ve proteinleri bebeğinizin sağlığı için almalısınız.

       Gebelik döneminde doktorunuzdan size beslenme programı yapmasını isteyerek faydasız, yüksek kalorili yiyecekler yerine sizin ve bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak yiyecekler yemelisiniz.Gebelik döneminde doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli alıştırma yapmak , besin alımını azaltmadan ihtiyacınız olan besinleri tüketmeniz kilonuzun kontrolünü sağlayacaktır.

       Eğer fazla kiloluysanız bir sonraki gebeliğinizde , gebelik öncesi ideal kilonuza olabildiğince yakın olmaya çalışın.Bu gebeliğin gidişini kolaylaştıracaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.