Gebelikte Obezite ( şişmanlık )

19.12.2012
35
A+
A-


Obezitenin Tıpta tanımını yapacak olursak alınan fazla kiloların bedensel işlevlerin seyrini etkilemeye başlamış olması şeklidir.

Bir kişiye obezite tanımı koyabilmek için matematiksel bir formülle

Tıpta obezite tanısını koymak için dış görünüş değil matematiksel bir formülle hesaplanan vücut kitle indeksi ( VKİ ) değeri kullanılır.

Tıp çevreleri obezite tanımını yaparken çok farklı vücut kitle indeksi (VKİ ) değerlerini esas alabilir.Genel olarak vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan anne adayları tıbben obez olarak kabul edilmektedirler.

 

Vücut Kitle İndeksi ( VKİ )=Hamilelik Öncesi Ağırlık / boy²

 

Obezite hem kadınlarda hem de erkeklerde bir çok hastalıklara neden olmaktadır.Bunlar şeker hastalığı, kronik hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini arttıran bir durumdur ve her zaman tedavi edilmesi gerekir.

Gebelikte Obezitenin Önemi

Hamilelik öncesi dönemde belirgin olarak şişman olan kadınlarda gebelikte bazı normaldışı durumların ortaya çıkma riski artar;

                Kronik hipertansiyon ile hamileliğe başlayan obez bir anne adayında preeklampsi riski artarken , obez anne adaylarında nispeten sık görülen Tip II şeker hastalığı ile gebeliğe başlayan bir anne adayında şeker hastalığına bağlı ortaya çıkması muhtemel riskler ve hamilelik öncesi dönemde şeker hastalığı sorunu olmayan bir anne adayında hamileliğe bağlı şeker hastalığı ortaya çıkma riski artar.

·         Obez anne adaylarının bebeklerinin ultrasonografiyle incelenmesinde çeşitli zorluklar yaşanabilir.Bariz olarak obez anne adaylarında bezen bebeğin yapısal incelenmesinin imkansız olması bir yana , bebeğin kalbinin ultrasonografide attığından bile emin olmak güçleşir

·         Obezite hem Tıb II şeker hastalığını hem de hamileliğe bağlı şeker hastalığı riskini arttıran bir durum olarak , hem de tek başına bir etken olarak bebeğin doğum tartısının yüksek olmasına neden olabilir.

·         Obez anne adaylarında miad geçmesi riskinin normal kilolu annelere göre daha fazladır.

·         Obez anne adayında miad geçmesi riskinin artması , iri bebek oluşma riskinin artması , doğum eyleminin uzun sürmesi ve normal vajinal doğumda , doğum kanalı çıkımın da bebeğin omuz takılması riskini beraberinde getirir.

·         Doğum olayının uzaması nedeniyle anne adaylarının sezaryen doğum yapma riskinin artmasına neden olur.

·         Sezeryan ile doğumun teknik zorlukları yanında obez anne adayında sezaryen sonrasında oluşan yaranın iyileşmesinde sorunlar çıkar.

Obez anne adayında tıbben izlenecek yol nasıl olmalıdır

İdeal olan obez anne adayının hamilelik planlanan dönemde normal kiloya getirilmesidir.Bu amaçla uygun bir diyet ve egzersiz programı kullanılabilir.Hamilelik döneminde obezite durumunda katı bir diyet yoluna gidilmesi riskli bir yaklaşımdır.Besin gruplarının her birinden yeterince alınması ve günlük gerekli minimum kalori azaltılmadan  günlük öğünlerden yalnızca gereksiz yağ ve karbonhidratların çıkarılması ve anne adayını zorlamayan bir egzersiz programı yapılması uygun bir yaklaşım olabilir.Gebelikte diyet düzenlemesi mutlaka bu konuda bir uzman tarafından yapılmalı, kulaktan duyma ve internet ortamında yer alan her bilgiye güvenip ona göre hareket edilmemeli.İştah kesici ilaçlar konusunda yeterli araştırmalar yapılmadığından dolayı hamilelikte bu ilaçlar önerilmez.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.