Gebelikte ödem ve şişme tehlikeli mi ?

14.05.2020
842
A+
A-
Gebelikte ödem ve şişme tehlikeli mi ?

SORU : Hamileliğime 55 kilo ile başladım.Şuan hamileliğimin 2. Ayındayım ve  61 kiloyum.ellerimde ve yüzümde sürekli şişlikler oluyor.Tüm bunlar normal mi ?

CEVAP :

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde kilo alımı çok azdır (0-3 Kg).Hamilelik boyunca annenin alması gereken kilo, anne adayının hamile kalmadan önceki kilosu ile de ilgilidir.Hamileliğin başlangıcında zayıf olan anneler 13-18, normal ağırlıkta olanlar 11-16, hafif şişman olanlar 7-12, şişman olanlar 6 kg civarında kilo almalıdırlar.Hamileliğin ilk 2 ayında 4  kilo almak fazladır. Fazla yeme ve az egzersize bağlı ise doktorunuz tarafından değerlendirilmeli, gereken araştırmalar yapılmalı (böbrek hastalıkları, diyabet gibi) ve uygun diyet egzersiz uygulaması yapılmalıdır.Hamilelikte ödem ilerleyen aylarda gebeliğe bağlı görülebilir.Ödem, hamileliğin 20. Haftasından sonra tansiyon yükselmesi (140/90 üzeri)  ile birlikte ve beraberinde idrarda protein atılımı da varsa preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) riski olabilir.Bu durum hamilelik döneminde gelişen ciddi bir rahatsızlıktır ve yakın takip edilmesi gerektirir.Ancak her ödem preeklampsi demek değildir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.