reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

HAMİLELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

Gebelikte oruç tutan hamileler üzerinde yapılan araştırmalarda gebelikte oruç tutmanın anne ve bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir.

► Yapılan araştırmalarda oruç tutan hamilelerde aç kalmaya bağlı bebeklerin doğum kilolarında fark görülmemiştir.

► Yapılan bir çalışmada hamilelikte oruç tutan annelerin bebeklerinde ultrasonda bebeklerin solunum hareketlerinde azalma saptanırken bu bulgu doğumda herhangi bir soruna neden olmamıştır.

► Gebelikte oruç tutan annelerin bebeklerinin doğum sonrası takiplerinde fiziksel ve zeka testlerinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.

Yapılan çalışmalar her ne kadar rahatlatıcı olsa da ramazan ayının yaz aylarına denk geldiği dönemlerde oruç tutma süresinin uzun ve havaların sıcak olması nedeniyle durumunuzu en iyi bilen takiplerinizi yapan doktorunuza danışmalısınız.

Gebeliğin ilk 3 ayında oruç tutmak tavsiye edilmez

Gebeliğin ilk üç ayında bulantı ve kusmalar ve iştah bozukluğu görülür.Bu dönemde bebeğin organları oluştuğu için önemli bir süreçtir.Gebeliğin ilk üç ayında oruç tutmaya çalışmak işleri dahada kötüleştirebilir.

► Düşük riski olan hamilelerin bol sıvı tüketmesi önerilir.Oruç tutmak olumsuz etkileyebilir.

►Kanaması olan hamileleri oruç tutması tavsiye edilmez.

►Gebeliğe bağlı şeker hastalığı, diyabet hastalığı durumunda oruç tutulması tavsiye edilmez.

►Gebeliği bağlı tansiyon yüksekliğide oruç tutmak için riskli durumlar arasındadır.

Bununla birlikte hamilelik döneminde anne adayının yeterli miktarda sıvı gıda alması hamile olamayanlara göre fazlasıyla önemlidir.Anne adayının yeterli sıvı almaması ve annenin susuz (dehidrate) kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Aynı şekilde gebe bayanların kan şekeri diğer insanlara göre daha kolay düşme eğilimindedir , oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

Lohusalık Döneminde Oruç Tutulabilir mi?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde kadınların oruç tutmaları dinimize göre haramdır.

Emzirme Döneminde Oruç Tutulabilir mi?

Emzirme döneminde oruç tutmak anne sütünün miktar ve kalitesini etkiliyor ve bebeğin beslenmesini güçleştiriyorsa dini hassasiyeti olan bir doktora başvurarak o doğrultuda hareket edilmelidir ?

GEBELİKTE ORUÇ TUTMAK -VİDEO

GEBELİKTE ORUÇ TUTMAK İSTEYEN ANNE ADAYLARI

Gebelik sırasında oruç tutmak isteyen anneler mutlaka doktorlarının ve diyetisyenlerinin denetiminde oruç tutmaya başlamalılar.Gebelikte oruç tutmak isteyen anne adayları için örnek beslenme listeleri için TIKLAYIN

Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.

• Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
• Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
• Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
• Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
• Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
• Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
• Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
• Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
• Özellikle emziriyorsanız sütünüzün azalmaması için 3 litre veya daha fazla su için

HAMİLELER ORUÇ TUTARKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR ? TIKLAYIN

Diyanet hamilelikte oruç tutulur mu ?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127).

Bu Haber 548.954 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 20.07.2012 Cum 03 : 20

YORUM YAZ
 1. Bebek bebek dedi ki:

  Merhabalar ben sekiz haftalık ikiz bebeğe gebeyim oruç tutmamda sakınca var mı beş gün sonra doktora tekrar gideceğim bugün sormayı unuttum en azından bir gün tutup iki gün tutmasam olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bebeğiniz sizin kanınızdaki besin maddeleri ile besleniyor aynı zamanda büyüyüp gelişiyor. Ama 17 saat oruç süresi bebeğin gelişimi, amniyon sıvısının miktarı, beslenmesi açısından sorun yaratabilir.Durumunuzu en iyi bilen takiplerinizi yapan doktorunuza danışın.Oruç tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan suyu, vitamin ve mineralleri karşılamaya dikkat ederek elbette tutabilirsiniz, kendinizi kötü hissederseniz de orucu kazaya bırakabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki yer alan oruç tutmakla alakalı makaleyi ve örnek menülerden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ikiz-gebeliklerde-beslenme.html

 2. Ayfer dedi ki:

  Merhaba cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ben devamlı sık sık doktora gidiyorum bebeğin sağlığı gayet iyi bi sorunumuz yok doktor herşeyiyle çok iyi diyo suyu falan zaten 4 gün kaldı orucun bitmesine bi sorun olsa doktor söyler dimi bebekte ben tuttum orucumu açlık tokluk olduk sekerimi açlık 90 92 tokluk 130 131 cikiyo sizce yuksemi acaba nasıl şekerim olmusmudur bebeğe zararı acaba…. teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, kan şekeriniz dengeli gözüküyor, bebeğe bu seviyede şekerin bir zararı olmaz. Beslenmenize ve sıvı alımına dikkat ederek oruç tutmaya devam edebilirsiniz.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş.
   Aşağıdaki linkteki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 3. Seher dedi ki:

  Ben 7 haftalik hamileyim oruc tuttum bugune kadar mide bulantilarim oluyor iftarda yemek yedigimde yiyemiyorum tiksiniyorum .. ve mide agrilarim cok ..bugunde oruc tutamadim devamini getremedim .. duyduguma gőre ilk 3 ayda cocuk gelisimi icin oruc tutmak tavsiye edilmiyor … Tutmasamda uzuluyorum =) acaba mekadar dogru tutsammi tutmasammi lutven cevab

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organ gelişiminin olduğu dönemdir.Bulantı kusmaların olduğum bu dönemde oruç tutmak işleri dahada zorlaştırabilir.Tutamadığınız oruçlarınızı doğum sonrası uygun bir zamanda kaza edebilirsiniz.

 4. Asu dedi ki:

  Merhaba acil cevap verirseniz sevinirim, son adetim 1 mayıs 1 hafta günüm geçince evde test yaptım pozitif çıktı 5 gün sonra sabah uyandığımda kanamam vardı acile gittim idrar testi yaptı yine pozitif çıktı pazar günü olduğu için doktor yoktu pazartesi doktora gittim ultrason ile baktı kese görünmüyor dedi kan testi yaptı 213.36 çıktı oruç tutuyordum bugün bozdum 2 gün sonra yine kan testi yapılacak kanama adet gibi yoğun degil sancı da yok benide aydınlatabilirmisiniz lütfen

  1. Asu dedi ki:

   Merhaba acil cevap verirseniz sevinirim, son adetim 1 mayıs 1 hafta günüm geçince evde test yaptım pozitif çıktı 5 gün sonra sabah uyandığımda kanamam vardı acile gittim idrar testi yaptı yine pozitif çıktı pazar günü olduğu için doktor yoktu pazartesi doktora gittim ultrason ile baktı kese görünmüyor dedi kan testi yaptı 213.36 çıktı oruç tutuyordum bugün bozdum 2 gün sonra yine kan testi yapılacak kanama adet gibi yoğun degil sancı da yok benide aydınlatabilirmisiniz lütfen

   1. admin admin dedi ki:

    Asu hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testi değerini doktorunuz değerlendirecektir.

  2. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 5. Ozge dedi ki:

  Merhaba 6+5 haftalık hamileyim orucumu tuttum lakin iki gündür mide bulantısı ve sürekli baş dönmesi yüzünden tutamadım acaba bu şekilde tutmaya devam etsem bebeğe bir zararı olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Özge hanım gebeliğin ilk 3 ayında bulantı, kusmaların çok olduğu bir dönem.Oruç tutmak işleri dahada zorlaştırabilir.Bebeğin gelişiminin devam ettiği ilk 3 ayda zorlanıyorsanız oruç tutmamanız. Doğum sonrası kaza etmeniz doğru olandır.

 6. Gülsüm dedi ki:

  Teşekkür ederim. En düşük açlık şekeri iftar öncesi 84 çıktı.çok düşük mü? Bugün 89 çıktı.ölçüyorum devamlı .

 7. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba ben 28 haftalık gebe yim . İnsülin kullanıyorum .oruç tutuyorum .şekerimi ölçüyorum .bir sıkıntı olmadı .bebeğin hareketleri iyi . bebeğe zararı olurmu? Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Siz rahatsızlık hissetmeseniz de sizin kanınızdaki besin ögelerinden bebeğiniz de faydalandığından uzun süreli oruç tutmak sakıncalı olabilir. Ancak oruç tutmaya devam edecekseniz gün içerisinde de kan şekerinizi takip ederek rahatsızlık hissederseniz oruç tutmayı bırakmanız faydalı olacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 8. Leyla Çiftçi dedi ki:

  Merhabalar benim annem ayina girmiş oruç tutuyor bebek için bi sakıncası varmı ya da olumsuz etkileri

 9. Pınar dedi ki:

  Selam bende 9. Haftaya girdim hamileliğinde hic bir sıkıntı yok oruçlarımi tutuyorum cocuguma zararı olurmu oruç tutmamin ama bana herhangi bir sıkıntı vermiyo

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım illaki tutmak istiyorsanız aşağıdaki linkteki makalemizi okumanız faydalı olacaktır.
   HAMİLELER ORUÇ TUTARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

 10. Zekiye Türkmen dedi ki:

  Mrb ben 26 haftadayim ama kanım çok düşük 10 larda oruç tutmam da bı sakınca olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik süresince bebeğin büyüme ve gelişmesini etkileyip anne adayının sağlığı açısından riskli durumlar oluşabildiğinden oruç tutulmasını tavsiye etmiyoruz. Ancak mutlaka tutmak istiyorsanız, demir takviyesi kullanmalısınız. Bunun yanında demirden zengin gıdaları iftardan sahura mutlaka tüketmeye gayret etmelisiniz. Bunlar kırmızı et, tavuk, balık, hindi, pekmez, tahin, çekirdekli kuru üzüm, ceviz, fındık, kuru baklagil yemekleri, yeşil yapraklı sebze ve salatalardır. Ayrıca aşırı çay kahve tüketmekten kaçının. Çayı açık ve limonlu tüketin. Yemekle çay arasında en az 1 saat vakit geçsin. Kuşburnu çayı, ıhlamur gibi bitki çaylarını günde 2 fincan tüketebilirsiniz. C vitaminini yemeklerle beraber almak demir emilimini artırır. Bu nedenle yemeklerde saydığım gıdalarla beraber, salata veya meyve tüketin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 11. Hasibe dedi ki:

  Ben gebeliğimin 4ncü haftasındayım oruç tutmam bebeğimin gelişimine zarar verir mi.

  1. admin admin dedi ki:

   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Hamilelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli yazımızı okuyabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 12. Şerife dedi ki:

  29 haftalık hamileyim oruç tutmamda bi sakınca vsrmı aceba ? Erken dogum riski olur diyorlar . Doğruluğu nedir.? Şimdiden tesekkür ederim 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Hamilelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli yazımızı okuyabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 13. Pınar dedi ki:

  Merhaba benim yengem 1 aylık hamile ve düşük tehlikesi var oruç tutabilirmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Pınar hanım düşük tehlikesi olduğunda bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir.Düşük tehlikesi olan hamileleri Oruç tutması tavsiye edilmiyor.

 14. inci dedi ki:

  16 haftalık hamileyim oruç tutmamın bebek gelişimine bir zararı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Hamilelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli yazımızı okuyabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 15. Zehra dedi ki:

  Merhaba ben 21 haftalık hamileyim orucun başından bu yana bi kaç tane tuttum smdi oruçluyum ama oruçluyken kusuyorm su alımımda hiç iyi değil iftarda bir şey yiyemiyorum sizce tutmamamın bir günahı var mıdır ?

  1. admin admin dedi ki:

   Diyanet hamilelikte oruç tutulur mu ?
   Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127).

   1. Tj dedi ki:

    Ayrıca ağız dolusu kusma orucu bozan şeyler arasındadır

    1. admin admin dedi ki:

     Evet ağız dolusu kusmak orucu bozar.Yazımızda ağız dolusu kusmanın orucu bozmadığına dair bir yer bulunmamaktadır.

 16. Yasemın dedi ki:

  Merhaba bende dun hamile oldugumu ogrendım sımdıye kadar tutuyodum aynı zmnda calısıyorum gun ıcerısınde yoruldugum zmn mıde bulantularım oluyodu ve kanım cok dusuk sızce bebege zararı olurmu? Tesekkur ederım

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Musergi dedi ki:

  Eşimle bebek istiyoruz.suan hamilelik riskim var.oruç tutuyorum hamileysem eğer çocuğun gelişiminde sorun olur mu.kanda cıkmasına 7 gün var.ne yapmalıyım.

  1. Merhaba,

   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın ya da baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 18. Hikmet dedi ki:

  11 haftalık hamileyim bugün tutayım dedim saat 18 den sonra kafamı kaldıramadım elim ayaklarım yandı, ikinci çocuğumda diabet geçirmiştim galiba burdada var orucu açana dek fena idim oruçta birşey yemek için kendimi zorladım sonra nazım yükseldi tansiyonum bi indi bi düştü velhasıl çok tutmak istiyorum ama tutmam yanlışmı tutmasam kendimi günahkar gibi hissediyorum bunları bahane ediyormuşum bunlar sorun değilmişte işte ben abartıyormuşum gibi geliyor. İki ufak çocuğumla da hiç.ilgilenemiyorum bu durumda şaştım kaldım.

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 19. gamze dedi ki:

  Hocam Bugün hamile olduğumu öğrendim 1 aylık evliyim oruç tutuyorum ama 48 kiloyum devam etsem tutmaya bebegime zararı olur mu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 20. Merve dedi ki:

  24 haftalık hamileyim. Oruç tutuyorum çok acıkıyorum ve midem ağrıyor ancak yine de dayanabilirim. Bebeğimin çok hareket ettiğini hissediyorum özellikle iftara doğru. Bu normal midir. Doktoruma henüz danışmadım

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. şirin dedi ki:

  folik asit ne demek acaba yardımcı olabilirsiniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit B grubu vitaminlerden bir tanesidir.Hamile kalmayı planladıktan itibaren gebeliğin ilk 3 ayında 0.4 mg folik asit kullanan anne adaylarının bebeklerinde nöral tüp defekti denilen spina bifida, anensefali gibi anomalilerin görülme riski azalmış olur.

 22. bebeğim dedi ki:

  Ben 32 haftalık gebeyim oruç tutmam bebeğime zarar verir mi

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 23. Zeynep dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar benim bi sorum olacak 21 haftalık gebeyim ve sorun olarak bi rahatsızlığın yok ama doktorun gün uzun olduğu için oruç tutmamami söyledi bebeğe zararlı olabilir dedi bende tutmadjm ama tutdam bi sknti olur mu bilemedim sizce tutmak zararlı olur mu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. ela dedi ki:

  18.haftaya yeni girdim oruçtutmam sakıncalımı iki gün tuttum hiçbir sıkıntı yoktu sadece bebek için sakıncalımı onu öğrenmek istiyorum.

 25. dusunceli dedi ki:

  Mrb hocam bende 25haftalk hamileyim B12 80ne düşmüş oruçta tutmak istiyorum acaba zarar edermi diyede korkuyorum

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Esen dedi ki:

  21 haftlik gebeyim oruç tutmayı tercih ettim fakat çok zorlaniyorum iftarı açınca kusma başlıyor yiyemiorum bebegime zararı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Esen hanım zorluk çekiyorsanız.Hamilelikten sonra şartlar elverdiğinde kaza edebilirsiniz.

 27. Demet dedi ki:

  Hocam dün hamile olduğumu öğrendim. Bnde demir eksikliği ve kan eksikliği var. Oruç tutmam sakıncalı olur mu sizce

 28. Demet dedi ki:

  Hocam ben dün test yaptım ve hamileyim. Oruç tutmam sakıncalı olabilirmi.

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 29. sevde dedi ki:

  Adetim iki gun gecti bugun evde test yaptim silik ikinci cizgi cikti sorum şu gebeligin ilk iki uc ayi icinde oruc tutulurmu bebek yediklerimizden mi besleniyo

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 30. Elif dedi ki:

  28 haftalik hamileyim oruç tutmaya başladim bebeğim 1.300 giram susama ve acikma hissetmedim biraz baş agrim oldu bebeğime zarari olurmu oruçumu tutmamin

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım bu konuda en sağlıklı bilgiyi kendi doktorunuz verebilir.Gün içinde yorucu bir yaşamınız varsa diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi riskler varsa oruç oruç tutma sakıncalı olabilir.Oruç tutarken mutlaka iftar ile sahur arasında 2,5-3 lt su içmeye çalışın.Gün içinizde yeme içme olmayacağı için iftar ile sahur arasında gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde aşırı yağlı, tatlı gıdalardan uzak durarak dengeli beslenin.

 31. ada dedi ki:

  Merhabalar ben geçen ay ayin 3 ünde kurtaj oldum.genetik tarama sonucu triploidi çıktı ve doktorum korunmayin dedi.biz bu ay korunmadik ve ben henüz adet görmedim.dun gebelik testi yaptım negatif çıktı ne kadar süre bekleyip doktorum a başvurmalyim çok teşekkürler

 32. eda dedi ki:

  Hoc bugun adet gunum test yaptim pozitif cikti kac gun sonra kan testide yaptircam emin olmak icin 5 ay önce kimyasal gebelik gecirdim o da 4 haftalikti korkum her an adet olacakmisim gibi kasiklarim sancilanior yine kimyasal gebelik riskim varmi bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi kasık ağrıları olabilir.İdrarda gebelik testinde hamilelik çıktıysa kanda beta HCG testi daha hassas olduğundan ilk fırsatta yaptırabilirsiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 33. Admin dedi ki:

  SLM ben Nurgül 32 hafta hamileyim oruç dutuyorum zararı varmı çocuk için telikelimi

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 34. ecrin berra dedi ki:

  ben dokuz aylik gebeyim surekli kontrlermede gidyorumm hic bi sorun yok diyor doktorum son gunlerdeyim dogumuma yaklasti oruc tutuyorumm bu ne kdr dogru bebegme yada bana zarar li olurmu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 35. Nigar dedi ki:

  Meraba 16 haftalik gebeyim ve gebelikte tansiyon başladı 3 öğün ilacım var ama ben oruç tutuyorum bebeğe zarar verirmi.? Mide agrim mide yanmam simdiden başladı rabbim sabır verir inşallah. .

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 36. serap dedi ki:

  19 haftalik gebegim ve ilk 3ay yuksek dusuk riskim vardi simdilik hersey normal ve tahlil sinuclarinda idrar yollarinda hafif enfrksyon disinda butun degerler iyi bu durumda oruc tutabilirmiyim

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 37. Su dedi ki:

  26 haftalik hamileyim ve 18 saat susuzluk ve açlık bebeğime zarar verirmi korkuyorum.

 38. Pikacu dedi ki:

  Ben hamileyim bta hcg 38 çıktı 2 gün önce . Ama ultrasyonda bebek gözükmedi oruç tutabilir miyim ve neden bebek gözükmesi ??

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   GEBELİK KESESİ
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   GEBELİKTE ORUÇ
   Gebelik döneminde oruç tutma her anne adayı için standart bir cevabı bu konuda sizin için en doğru bilgiyi doktorunuz verebilir.Bunun yanında hamilelik döneminde yorucu bir işte çalışıyorsanız,fiziksel rahatsızlık, bebekte gelişme geriliği, aşırı bulantı- kusmalar, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi durumlarda oruç tavsiye edilmez.
   Hamilelik döneminde oruç tutan anne adaylarının iftar ile sahur arasında 2.5-3 litre su tüketmesi.İftar ile sahur arasında öğünlerini bölerek besinlerden alması gereken vitamin ve mineralleri alması gerekir.

 39. Pelin dedi ki:

  Merhaba 21 haftalik gebeyim ve diger cocugum dan emzirmeyle birlikte 2 ay borcum var ve bu gebeligimde iyi hissediyorum tutabilirim gibi geliyor tibben çocuğum acisindan gelisimi acisindan bir sorun olur mu acaba

 40. Naz dedi ki:

  hamile oldugumu nasil anlarim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testi yaparak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 41. Fdn dedi ki:

  Merhabalar yeni hamile olduğumu öğrendim dün akşam en son 15 haziranda adet gördüm ve suan oruç tutuyorum sizce bebek acısından tehlike oluşturur mu
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Eğer herhangi sağlık sorunuz yoksa doktorunuza danışarak tutabilirsiniz.Gebeler açısından oruç tutulması açısından en uygun dönem ilk üç aydır.İftar ile sahur arasında yeterli bir şekilde beslenin gündüzleri kendinizi çok fazla yormayın.Aşağıdaki linkten gebelikte örnek beslenme listesini inceleyip ramazana göre uyarlayabilirsiniz.

 42. rahime dedi ki:

  Daha 19günlük evliyim oruç tutuyorum dün iftara doğru birde sahurda midem bulanıyordu hamilelik olabilir mi? Sürekli oruç tutuyorum hiç böyle olmadı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Sadece mide bulantısına istinaden yorum yapamayız.Adet tarihinizi bekleyip, adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 43. damla nur dedi ki:

  Slm bende 16 haftalik hamileyim oruç tutuyorum ve kendimi cok iyi hissediyorum susuzluk ve açlik hissetmiyorum ama korkuyorum bebegimin gelisimini engellermi diye sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Zorlandığınız taktirde tutamadığınız oruçlarınızı hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Dinimizde buna müsade etmiş.
   Oruç tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

   **Hamilelik ve emzirme döneminde oruç tutan kadınlar aşağıdaki durumlara dikkat etmelidir.**
   Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol miktarda sıvı tüketmeleri ve gün içinde de gölgede istirahat halinde olmalarıdır.
   • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
   • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
   • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
   • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
   • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
   • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
   • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
   • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
   • İftar , sahur arası 3 litre veya daha fazla su için

 44. Gülten dedi ki:

  Ben de ülser var midem de ve iki aylık hamile yim oruç tutuyorum ve bazen rahatsız oluyorum ilaclarimi kullanamıyorum midem yanıyor oruç tutabilirmiyim tutmak istiyorum zorlanıyorum günahı varmı yokmu orucum kabul oluyor mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Dinimiz kolaylık dini.Orucunuzu müsait olduğunuz zaman kaza edebilirsiniz.

 45. sultan dedi ki:

  Ben 27 haftalik hamileyim ve orucu tutuyorum bebeğe ne gibi zararları olur acaba çok bitkin düşüp elimi kaldıracak halim kalmıyor. Bebek etkileniyor mudur acaba

 46. ummahan dedi ki:

  22 haftalık hamileyim oruç tutmamın çocuğuma zararı olurmu . Cevap yazarsanız sevinirim .

 47. GÜL dedi ki:

  10 haftalık hamileyim ya oruç utmk istiyorum ama kimse tutmamdan yana değil kasık ağrılarımda var bu konuda cevap yazarsanız çok memnun olurum.

 48. Sultan dedi ki:

  merhaba hocam ben hamilileğimin 13. haftasındayım. ramazan ayında 16.haftaya girmiş olcağım.oruç tutmamın bebeğe herhangi bir zararı olurmu. şimdiye kadar ultrasonda herhangi bir sıkıntı çıkmadı normal ilerleyen bir hamilelik sürecindeyim

  1. admin admin dedi ki:

   HAMİLELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

   Hamilelik süresince anne adayının oruç tutması uzmanlar tarafından önerilmez.bunun nedeni hamilelik döneminde anne adayının yeterli miktarda sıvı gıda alması hamile olamayanlara göre fazlasıyla önemlidir.Anne adayının yeterli sıvı almaması ve annenin susuz (dehidrate) kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Aynı şekilde gebe bayanların kan şekeri diğer insanlara göre daha kolay düşme eğilimindedir , oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 49. hatice dedi ki:

  Lohusa iken zaten dinen oruç tutulmaz.

 50. merve dedi ki:

  slm arkadaşlar bende 7 haftalık hamileyim . orucumu hep tuttum .teravihe de hep gittim.2 gün bıraktım doktor dedi diye daha cok miğdem bulandı karnım ağrıdı. tuttuğumda daha iyi oldum .allah yardım etti.hemde anne karnında bebegin eğitimi başlıyor bunu da unurmamak gerek.hemde calışırken tuttum .hiç zorlanmadım .rabbim de bebeğimi korudu. çok güzel bir hamilelik geçiriyorum.

  1. Türkan dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum bende 23 haftalik hamileyim orucumu tutuyorum ve Allah in izniyle çok rahat geçiyor elhamdulillah. .

 51. Fatma dedi ki:

  Slm arkadaslar benimde kafam cok karışık bende 10 haftalik hamileyi ve yarın Kadir gecesi oruc tutsam mı diyorum ama bir yanmanda korkuyorum bebeğe bisey olursa die sizce ne yapmalıyım??

 52. nida51 dedi ki:

  slm.Bende 10 haftalik Hamileyim ve asiri bulantilarimdan dolayi Oruclarimi eda edemiyorum.Diger iki hamileligimde kis aylarina denk gelmisti tutmustum ve Almanyada yaklasik 16 saat Türkiyeden 2,5 saat fazla tutuyoruz.Buda beni baya gücsüz düsürür diye düsündüm vebal alamadim nihayetinde bir can tasiyorum .Insaalllah en kisa zamanda borclarimi öderim.

 53. asuman arslan dedi ki:

  oruçluyken tarama testi yaptırsam sonucu etkiler mi acaba

 54. SİBEL dedi ki:

  SLM BEN DE 7 HAFTALIK YENİ HAMİLEYİM DOKTORUM KESİNLİKLE ORUÇ TUTMAMAMI SÖLEDİ BEBEK İÇİN VÜCUDUN SUSUZ KALMASI BEBEGİN DÜŞME RİSKİNE YOL AÇABİLECEĞİNİ SÖLEDİ BEL VE KARIN AGRISI VARDI BENDE 7 GÜN TUTTUM DOKTORUMA SORDUM BANA TUTMA UZUN GÜN VE SAAT AÇ SUSUZ KALMAK BEBEK GELİŞİMİNİ ETKİLER DEDİ…SEVGİLER ALLAH HEPİMİZE HAYIRLI SAGLIKLI HER AZASI YERİNDE EVLATLAR NASİP ETSİN İNŞALLAH…AMİN…

 55. serap dedi ki:

  arkadaşlar hamileyken oruç tutulmaması gerektiğini düşünüyorum hele ki şu uzun günlerde
  bende2,5 aylık hamileyim ve tutmuyorum sonuçta bir can taşıyorum ve riske atamam ayrıca biz hamileler sonra kaza edebilme esnekliğine de sahibiz tutan arkadaşlar dikkatli olun susuz kalmak erken doğum riski içeriyor

 56. canan dedi ki:

  16 haftalık hamileyim. Bende oruç tutuyorum. Ama 2 gün tutuyorum. sonraki gün kendimi iyi bir beslenmeye çekiyorum. sonra devam. Soda içmeyi ihmal etmeyin.

 57. esma dedi ki:

  bende 32 haftalık hamşleym bı kaç gün denedim ve çok zorlandım gerçekten ara verdm sonra kaza edeceğim benmde hiç içim rahat değil ama..

 58. haticurgur dedi ki:

  slm ben 5.5 aylık hamileyim.ikinci gebeliğim ve oruç tutuyorum.çok şükür rahat geçiyor.

 59. Yasemin dedi ki:

  Dün akşam İftar öncesi Atv’de yayınlanan proğramda Nihat Hatipoğlu’na hamilelikte oruç tutulur mu sorusu soruldu. Nihat Hatipoğlu gebeliğin 1-2 ayında anne oruç tutmak isterse ve vucudu da buna elverirse tutabileceğini ,gebeliğin son aylarında 7-8-9 ise bebeğe zarar verme ihtimaline karşı tutulmayıp sonra kaza edilebileceğini söyledi.

 60. admin admin dedi ki:

  Hamile veya emziren kadınlar ramazanda oruç tutmayıp oruçlarını daha sonra kaza edebilirler.Ramazandan sonra kendisi için en uygun zamanı kendisi seçip kaza edebilir.

 61. gülen gümüş dedi ki:

  slm ben 31 haftalık hamileyim oruç tutmuyorum 🙁 daha doğrusu korkuyorum 9 hafta kaldı doğumuma ve ilk doğumum erken doğum tehlikesi olmasın diye tutamıyorum ama vicdanım hiç rahat değil ..:(

 62. ilknur dedi ki:

  Merhabalar hamile arkadaşlar oruç tutuyormusunuz.

  1. gul dedi ki:

   s.a 34 haftalik gebeym ve oruclarimi tutuyorum biraz zor olsada.kafam karisti simdi ama oruc tutmayincada kendimi kotu hissediyorum

   1. admin admin dedi ki:

    Eğer zorlanıyorsanız orucunuzu hamilelikten sonra müsait olduğunuzda kaza edebilirsiniz.Bu konuda dinimiz hamilelere kolaylık tanımış.Detaylı bilgi için ” Gebelikte oruç tutmak ” makalemizi okumak için tıklayın.

  2. seren dedi ki:

   Bnim. Adetim 2 gun gecti hamile oldugumu bilmiyrdum orucumuda tutuyorum acaba bebege zarari var ilk gebeligimde dusuk yaptim korkuyom bebegim vitaminsiz kairsa

   1. admin admin dedi ki:

    Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
    Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.