reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte reflü

Gebelikte reflü

GEBELİKTE AĞIZA ACI SU GELME ( REFLÜ )

    Mide içeriğinde bulunan sıvıların yukarı doğru yani yemek borusuna doğru geriye kaçması reflü olarak tanımlanmaktadır. Bunun gerçekleşmesi halinde göğüs ve midede yanma, ağıza acı su gelmesi gibi etkiler görülür. Reflü rahatsızlığı normal kişilerde de görülebilir. Ancak gebelik döneminde daha fazla artış gösterir. Hamile kalan kadınların yaklaşık olarak yarısında bu şikâyetler gözlenir. Gebelik döneminde kadınların en fazla yakındıkları bir konudur.

Gebelik döneminde reflü şikâyeti neden olur ?

        Gebelik sürecinde reflü şikâyetlerinde artış olması bu dönemde artan progesteron hormonunun mide ile yemek borusu arasında bulunan kapakçığı gevşetmesi ve buradan midede olan sıvıların daha kolay çıkmasındandır. Bunun dışında gebelikte rahmin büyümesi nedeniyle karın içi basıncının artması ve bunun mideye baskı yapması yüzünden, mide içeriğinin yukarıya doğru kaçmasına neden olur. Gebelik döneminde oluşan reflü şikâyetleri genellikle doğumla birlikte sona erer.

Gebelikte oluşan reflü tedavisi için yapılabilecekler

       Anne adayının öncelikle reflüye sebep olabilecek bazı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Bu yiyecekler arasında çikolata, çay, kahve, baharatlı besinler, yağlı yiyecekler, naneli gıdalar ve domates sayılabilir. Ayrıca doktorun önerisiyle antiasit ilaçlar kullanılabilir. Anne adayları yemeklerini az ve sık öğünler halinde düzenlerlerse bu şikâyetleri daha az yaşarlar. Uzun süre aç kalarak, ağır yemekler yemek şikâyetlerin artmasına neden olur. Bunların dışında karın bölgesini sıkan giysilerden ve fazla kilodan uzak durulmalıdır. Geceleri yüksek yastık kullanılmalıdır.

Bu Haber 6.891 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 13.06.2014 Cum 08 : 13

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.