Gebelikte sarı, yeşil ve pembe akıntılar neden olur?

28.05.2018
2.233
A+
A-
Gebelikte sarı, yeşil ve pembe akıntılar neden olur?

Eğer hamileyseniz vücudunuzdaki her küçük değişikliklerden haberdar olursunuz. Gebelik döneminde bazı değişiklikler sizin için hem güzel hem de heyecan verici olabilirken bazı değişiklikler ise can sıkıcı olabilir. Bunlardan biri de hamilelik döneminde vajinal akıntılar. Bu dönemde vajinal akıntı gayet normal bir durumdur ancak akıntının rengi altta yatan bazı koşullara işaret edebilir. Hamilelik döneminde akıntınızın rengine göre doktorunuza danışmanız gerekebilir. Peki ya gebelikte sarı, yeşil ve pembe akıntılar neden olur?

Vajinal akıntınızın renginden endişe duyuyorsanız ve normal görünmediğini, koktuğunu fark ettiyseniz doktorunuza bunu bildirmelisiniz. Gebelikte sarı, yeşil ve pembe akıntıların nedenini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Gebelikte Vajinal Akıntı Türleri Neler?

Hamilelik döneminde vajinal akıntıdaki artışı hemen fark edebilirsiniz. Bu gayet normal ve hamileliğin bir parçasıdır. Gebelik döneminizde yaşayabileceğiniz farklı vajinal akıntı türleri şunlardır:

1.Gebelikte Sarı Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde vajinal akıntınız sarı ise bunun birkaç nedeni:

Vajinal akıntınız sarı ise bir enfeksiyona işaret edebilir. Vajinal bölgenizde oluşan enfeksiyon akıntınızın sarımsı renk olmasına neden olabilir. Enfeksiyonunuz şiddetli hale geldiğinde vajinal akıntıdan gelen sarımsı renk yeşilimsi karışık bir renge dönüşebilir ve sonra da açık yeşil vajinal akıntıya dönüşebilir. Sarı vajinal akıntı yeşile döndüğünde, enfeksiyonun kronik bir duruma ulaştığını işaret eder. Ancak bazı durumlarda vajinanızdan akıntı beyaz olarak çıkar ancak hava ile temas ettiğinde sarıya dönüşebilir. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir.Hamilelik döneminde sarı akıntı da bakteriyel vajinozis olarak bilinen bir enfeksiyona bağlı olabilir. Fertil yaşta olan kadınlarda en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Cinsel ilişkiden sonra bu enfeksiyon çoğalabilir.Bakteriyel vajinozis varsa, sarımsı akıntıya hoş olmayan balık kokusu eşlik edebilir. Ayrıca vajinal bölgede kaşıntı, şişlik, kızarıklık ve yanma hissi de yaşanabilir.

2.Gebelikte Yeşil Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde yeşil akıntı olmasının birkaç nedeni:

Hamilelikte vajinal akıntının yeşil olması biraz korkutucu olabilir. Gebelikte vajinal akıntınızda yeşil renk fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin. Yeşil renk çoğu zaman ciddienfeksiyonların bir göstergesidir. Vajinanızdan kaynaklanan yeşilimsi bir akıntı, kronik bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir. Akıntınızdaki yeşil rengin bir başka nedeni de vajinal siğillerin varlığıdır. Bu siğil, sıklıkla cinsel yolla bulaşan bir hastalığın parçası olarak veya viral bir enfeksiyonun sonucu olarak ortaya çıkar.  Siğiller cildinizle aynı renkte olabilir ya da grimsi olabilir. Genital bölgenizde veya anal bölgenizde herhangi bir yerde görünseler de, vajinal bölgenizde bulunan siğiller yeşilimsi bir akıntıya yol açabilir. Yeşil vajinal akıntınıza eşlik eden güçlü ve kötü bir koku fark ederseniz, aynı zamanda bir trikomonasis vakası da olabilir. Bu durumda fark edeceğiniz diğer belirtiler ise sarımsı ve yeşilimsi bir akıntıdır, ayrıca bu akıntı köpüklü ve kabarcıklıdır.Trichomoniasis bir tür parazit enfeksiyonudur ve çoğu durumda vajinal bölgenizi, idrar yolunuzu ve hatta sindirim sisteminizi etkiler. Yeşilimsi vajinal akıntıya yol açabilecek bir diğer olası sebep ise gonore olarak bilinen bir durumdur. Vajinanızda köpüklü akıntıya neden olan bir çeşit zührevi hastalıktır.

3.Gebelikte Pembe Vajinal Akıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde pembe renkli vajinal akıntının birkaç nedeni:

Gebelik döneminde vajinal akıntınız pembemsi bir renk olabilir ya da tamamen pembe, koyu pembe veya açık pembe olabilir. Bunun nedeni beyaz akıntınıza karışmış olan bir miktar kan olabilir. Hamile kaldıktan sonra vajinanızdan gelen pembemsi bir akıntı gebe kaldıktan sonraki en erken günlerde ortaya çıkar. Büyük olasılıkla  bu durum implantasyon kanamasıdır. Gebe kaldığınızda, döllenmiş yumurta rahminize doğru yolculuğunu yapar ve orada kendini implante eder, bu da az miktarda kanamaya neden olur. Yani gördüğünüz pembemsi akıntı, vajinal akıntınızla karışan küçük kanamadır. Hamileliğinizin son birkaç haftasında veya son günlerinde tekrar pembe vajinal akıntıyı görebilirsiniz.

Hamilelik döneminde pembe bir akıntı vajinal bölgede ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir. Eğer akıntı ile birlikte kaşıntı veya ağrı hissederseniz derhal doktorunuzla konuşun.Bazı durumlarda vajinanızdan gelen pembemsi bir akıntı aynı zamanda bir düşük yapmış olduğu anlamına da gelebilir. Hamile olduğunuzda vajinanızdan pembemsi akıntıya yol açabilecek bir başka neden de dış gebelik olgusudur. Dış gebelik, fetüsün rahim içinde büyümek yerine rahmin dışında gelişmeye başladığı bir tür hamileliktir. Çoğu durumda dış gebelikte, fetusfallop tüpünde gelişmeye başlar. Anne için tehlikeli olabilecek çok ciddi bir durumdur. Vajinanızdan hamileliğinizin sonuna doğru pembemsi bir akıntı fark ederseniz, abruptio plasenta olarak da bilinen plasenta previa olarak bilinen bir durumdan dolayı olabilir. Plasentanın, rahmin açılmasını tamamen veya kısmen bloke edecek şekilde yerleştirildiği bir durumdur. Böyle bir durumda, doğmamış bebeğin vajinal doğum yoluyla doğması zorlaşır. İç kanamaya, rahim kasılmalarına ve doğmamış bebeğe ciddi sıkıntı yaratan bir durumdur.

Gebelikte Vajinal Akıntı Durumunda Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Hamileyken vajinal akıntı olması normal olsa da, acil tıbbi müdahale gerektirebilecek bazı durumlar vardır ve bu konuda bir doktora başvurmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç durum vardır. Vajinal akıntınızdaki suyun daha fazla göründüğü, dokuda daha fazla mukus ya da çok belirgin kan lekeleri olduğu fark edilebilir. Vajinal akıntı kırmızımsı veya daha pembemsi görünebilir bazen de koyu kahverengimsi bir renk olabilir. Henüz hamileliğinizin 37. haftasına ulaşmamışsanız bu erken doğumun başlamak üzere olduğu anlamına geldiği için bu belirtiler olduğunda hemen doktorunuza bildirin.

Gebelikte Vajinal Akıntı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelik döneminde vajinal akıntı çoğu zaman rahatsız edici ve aynı zamanda da hijyenik olmayabilir. Bu süreci daha rahat hale getirmek için ve herhangi bir bulaşma riskine karşı yardımcı olabilecek ipuçlarını deneyebilirsiniz.

  • Vajinanızdaki akıntınızın giysilerinizi lekelemesine izin vermesini istemiyorsanız iç çamaşırınızda bir astar külot kullanabilirsiniz. Ya da bunun yerine düzenli olarak hijyenikped kullanabilirsiniz.
  • Hamilelik döneminde bazı enfeksiyonlara zemin hazırlamamak için ve konfordan ödün vermemek için tampon kullanmayın.Vajinal bölgenizi her zamankinden daha temiz tutmak enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltır.
  • Tuvalet kullandığınızda genital bölgenizi önden arkaya doğru temizleyin. Tam tersini yaptığınızda anal bölgeden gelen mikropların vajinal bölgenize doğru taşınmasına neden olabilir ve enfeksiyon kapabilirsiniz.
  • Sadece saf pamuklu kumaştan yapılmış külotlar giyin, çünkü bunlar tüm terleri emer ve bakterilerin ve diğer mikropların gelişmesini zorlaştırır.
  • Genital bölgenizin etrafında dar pantolon, çorap veya naylon bazlı ürünler kullanmayın.
  • Bazı köpük banyolarının vajinal bölgenizde tahrişe neden olabileceği ve enfeksiyona yol açabileceği için köpük banyosu yapmaktan kaçının.
  • Vajinal bölgenizi temiz tutmak için kokusuz sabun kullanmayı deneyin.
  • Hamile olduğunuzda yaşadığınız vajinal akıntının türü veya rengi ne olursa olsun, doktorunuzu bilgilendirin.
  • Ayrıca herhangi bir endişeniz varsa; kaşıntı, yanma, şişme, kızarıklık ya da yukarıda belirtilen herhangi bir belirtiniz varsa derhal doktorunuzla konuşun.

Gebelik döneminde sizin de vajinal akıntınız arttı mı? Bu dönemde kendinizi rahat hissetmek için sizler neler yaptınız? İpuçlarını burada bizimle paylaşın.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.