Gebelikte sauna, hamam, kaplıca sakıncalı mı?

13.12.2012
278
A+
A-
Gebelikte sauna, hamam, kaplıca sakıncalı mı?

Gebelikte soğuk duşa dönmeniz gerekmese de , sıcakta uzun süre kalmaktan da kaçınmanız iyi bir fikirdir.Beden ısısını 38,9 derecenin üzerine çıkaran ve bu ısıda bir süre tutan her şey aşırı sıcak bir banyo , sauna yada buhar odasında uzun süre kalmak, sıcak havada uzun süre çalışmak  özellikle gebeliğin ilk aylarında gelişmekte olan cenin veya bebeğe zararlıdır.Yapılan araştırmalar göstermiştir ki , omuzları ve kolları dışarıda kalırsa  ya da su sıcaklığı 38,9 derecenin altındaysa küvetteki sıcak su, bir kadının vücut sıcaklığını tehlikeli düzeylere aniden çıkarmaz .Gebe kadının vücut sıcaklığının tehlikeli düzeylere çıkması en az 10 dakika sürer .Ama bireysel ve çevresel faktörler önemlidir.Bu nedenle belden yukarısı suyun dışında kalmalıdır.

Saunada uzun süre kalmaktan kesin olarak kaçınmak bu konuda kesin bir kanıt olmasa da akıllıca olur.ABD’deki Kadın doğum uzmanlarından bir çoğu gebelik döneminde sauna, kaplıca ,sıcak su banyolarını onaylamazlar.

GEBELİK DÖNEMİNDE YÜKSEK SICAKLAR TEHLİKELİ OLABİLİR

Gebelik döneminde yüksek sıcaklık değerleri özellikle bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 aylık dönemde sakatlık yaratabilecek etkilere sahiptir.Gebeliğin ikinci 3 ay ve üçüncü 3 aylık dönemlerinde sıcaklığın eskisi azalmasın rağmen risk devam etmektedir.

Gebelik döneminde annenin vücut sıcaklığını arttıracak her türlü eylem bebek için potansiyel zararlara sahip.Aynı şekilde gebelik döneminde anne’nin ateşinin aşırı bir şekilde yükselmesi de bebeğe zararlıdır.

Gebelik döneminde anne adaylarının kan hacmi gebeliğe bağlı olarak artar.Sıcaklık arttığında anne adayının beynine giden kan azalacağından bayılmalara neden olabilir.Sadece anneye giden kan değil annenin karnında taşıdığı bebeğe giden kan miktarında da azalma olabilir.Bu nedenler gebelik döneminde sauna, kaplıca ve benzeri ortamlardan uzak durulması sağlık açısından önemlidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. blank Tuba çelik sağır dedi ki:

  mrb son adet tarihim 1 ocak.10 gun once esimle iliskiye girdimve nasip olursa cocuk istiyoruz.fakat ayin 24unde kaplicada yer ayirdik.kaplica suyu risk olusturur mu

  1. blank Tuba çelik sağır dedi ki:

   mrb son adet tarihim 1 ocak.10 gun once esimle iliskiye girdimve nasip olursa cocuk istiyoruz.fakat ayin 24unde kaplicada yer ayirdik.kaplica suyu risk olusturur mu

 2. blank Esra dedi ki:

  Merhaba gebelikde 17. Haftada hamama gittim ama ılık suyla durdum 1 saat kadar bir sorun olmuş mudur bilmiyordum etkisi olabilecegini

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.