Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mıdır?

17.06.2015
38
A+
A-
Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mıdır?

Hamilelikte şeker yükleme testi zararlı mıdır?

Hayatı boyunca hiç şeker hastalığı yaşamamış anneler hamilelik döneminde diyabet hastası olabilir. Bunu önlemek amaçlı yapılan şeker yükleme testlerinin ne anne nede bebek açısından bir zararı bulunmamaktadır. Hamilelikte şeker yükleme testi genelde bebek 6 veya 7 aylık iken yapılıyor. Bu testin yapılma amacı hamilelik esnasın da anne vücudundaki hormonların hızlı çalışması ve bebeğe gerekli bütün besinlerin anne tarafından karşılanması annede bazı biyolojik hastalıkların olmasına neden olur. Düşen şekeri normal seviyeye getirmek amaçlı anneye yarım litre şekerli su takviyesi yapılır bunun sonucunda annede diyabet rahatsızlığına rastlanırsa anneye gereken tedavi uygulanacaktır.

Hamilelikte diyabetin anneye vermiş olduğu zararlar;

►Anne diyabet hastası ise dünyaya getireceği bebekte makrozomi (iri bebek) olma ihtimali yüksektir.
►Diyabet hastası annenin bebeğinin de diyabet hastası olma olasılığı çok fazladır.
►Gebelikte yaşanan diyabet annenin düşük yapmasına neden olur.
►Gebelikteki diyabet bebeğin içerisinde bulunduğu kesedeki sıvının azalmasına da neden olmaktadır.
►Annede rastlanan diyabete karşı uzmanlar tedavi uygulayamıyorsa o zaman bebeğin erken doğması için gereken işlemler yapılır.
►Hamilelik esnasında diyabet hastası olduğunuz teşhisi konulduğu halde önlem almamanız kan şekerinizin düşmesi gibi farklı fonksiyonların meydana gelmesine neden olmaktadır.
Hamilelikte yapılan şeker yükleme testinin bir zararı bulunmamakla birlikte yapılmadığı takdir de birçok soruna neden olmaktadır. Bu durumda bir uzmanla görüşmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gerekmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.