reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte sigara tüketimi ve zararları

Gebelikte sigara tüketimi ve zararları

Yapılan çalışmalarda gebelik döneminden önce içilen sigaranın ( 10 yada 20 yıl bile olsa ) gelişmekte olan bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt, bulgu yoktur.Ama gebelik sırasında özellikle gebeliğin 2. Üç ayından itibaren ( 4. Aydan itibaren ) içilen sigaranın zararları kanıtlanmıştır.

Gebelikte içilen sigaranın zararları

►Sigara içimi düşük doğum riskini arttırır

►Sigara içimi erken doğum riskini arttırır

►Sigara içme bebek ölümüne neden olur

►Vajinal kanama

►Anormal  plesanta yerleşmesi

►Plesentanın erken ayrılması

►Düşük doğum ağırlıklı bebek ( Premature )

Sanayileşmiş ülkelerde küçük doğan bebeklerin üçte birinden sigara sorunlu tutulmaktadır.Düşük doğum ağırlığı, hastalık ve doğum çevresinde ölümlerin asal nedenidir.

Gebelik döneminde sigara içen annelerin çocuklarını bekleyen tehlikeler:Gebelik döneminde içilen sigaranın anne karnındaki bebeğe olumsuz etkileri olduğu gibi doğum sonrasında da sigaranın neden olduğu olumsuz etkiler çocuklarda görülmektedir.Bunlar;

►Anneleri sigara içen bebeklerde soluk almanın durması riski fazladır

►Sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre sigara içen annelerin bebeklerinde ani bebek ölümü ( Beşik ölümü ) iki kat fazladır.

►Sigara içen annelerin bebeklerinin , içmeyen annelerin bebeklerine yetişemediği , uzun dönemde bedensel ve zihinsel kusurları olduğuna ve hiperaktif olduklarına ilişkin kanıtlar vardır.

►Yapılan çalışmada sigara içenlerin çocuklarının içmeyenlere göre kısa boylu oldukları ve okul hayatlarında daha az başarı olabildikleri gösterilmiştir.

 

Sigara içtiğinizde bebeğiniz duman dolu bir rahmin içine hapsedilmiş olur , kalp atışları hızlanır, hepsinden kötüsü büyüyemez ve gelişemez.

Yapılan çalışmalar sigara içmenin etkilerinin alkol kullanımı gibi doza bağlı olduğunu göstermiştir.Tütün bebeklerin doğum ağırlığını içilen sigara ile doğru orantılı olarak azaltmaktadır.Yani  anne adayının içtiği sigara miktarı ne kadar artarsa doğacak bebeğinin premature olma riski o kadar artar.

Günde bir paket sigara içmek içmeyenlere göre  %130 düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuyla sonuçlanır.Bununla birlikte bazı çalışmalar gebeliğin erken döneminde sigara içmeyi bırakan kadınların 4. Aydan sonra olmaması koşulu ile bebeğe  zarar verme riskini sigara içmeyenlerin düzeyine indirdiğini göstermektedir.Bundan dolayı anne adayları sigara tüketimini ne kadar erken bırakırsa o kadar iyi olur.

İnsanların çoğu sigarayı bıraktıklarında yoksunluk belirtileri yaşar .Bu belirtiler ve yoğunlukları kişiden kişiye değişir.En sık görülen belirtiler şiddetli özlem duymak, sinirlilik , kaygı, huzursuzluk , eller ve ayaklarda uyuşma , baş dönmesi , yorgunluk, uyku ve mide- bağırsak bozukluklarıdır.Bazı insanlar başlangıçta hem bedensel hem de zihinsel güçlerinde azalma hissederler.Çoğu eskisinden daha fazla öksürdüklerini, çünkü akciğerlerde birikmiş olan salgıları daha iyi çıkarabildiklerini söylerler.

Sigarayı bırakmaya çalışırken doğacak olan sinirliliği azaltmak için meyve , meyve suyu , süt , yeşil sebze ve eti geçici olarak bırakın.Tavuk, balık ve peynir yiyin.Kahveden kaçının çünkü sinirliliğinizi arttırabilir.Yorgunluğa karşı dinlenin , alıştırmalar yapın.Zihninizi birkaç gün dinlenmeye bırakın, zihinsel çaba gerektirmeyen işler yapın, sinemaya ya da sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin.

Sigara bırakmanın etkileri birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürer. ama yararı siz ve bebeğiniz için yaşam boyu devam eder.

Bu Haber 110.980 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 27.09.2012 Per 10 : 27

YORUM YAZ
 1. hatice dedi ki:

  merhaba ben 4 aylık hamileyim ve hamileliğimin ilk 3 ayında hiç sigara içmedim ama şimdi günlük bazen iki tane bazen hiç içmiyorum bebegime bir zararı olurmu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım bebeğinizin sağlığı için gebelik döneminde sigara kullanmayın.Sigaranın gebelikte kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.

 2. Dilek dedi ki:

  14 mayis son adet tarihim kan testi dun yaptirdim ve gebelik testinde soluk cikti ne kadarlik hamileyimdir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 3. Demiröz sena dedi ki:

  Merhaba benim en son adet günüm 27 mart civarında başladı testte pozitif çıktı acaba kaç haftalık hamileyim? Ve günde içtiğim sigara bir paketi aşıyor bırakmam için ne yapmalıyım kendimi engelleyemiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sigaranın kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır;Düşükler, dış gebelik, gebenin sularının erken gelmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, çocukta gelişme geriliği, çocuk eşinin doğum kanalını kapatması, ani çocuk ölümü.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Bu konuda aşağıdaki makalemizi okumanız faydalı olacaktır..
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 4. Fatoş dedi ki:

  Merhaba bn yaklasik 4 haftalik hamileyim ve hamile oldumu ogrendim ilk gunden beri sigara iciyorum yani 3 gun ictim sadece ve bugun birakmaya karar werdim o 3 gun ictigim donemde bebeyime ne gibi zararlar oluştu bunu üzgun bi şekilde söyluommm

  1. admin admin dedi ki:

   Zararın neresinden dönerseniz kardır.Bundan sonra sigara içmezseniz inşallah normal sigara kullanmayan bir kadın gibi sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirirsiniz.

   1. Fatoş dedi ki:

    Cok teşekur ediyorum size icimi rahatladiniz söyledikleriniz bana nekadar iyi geldini bilemessiniz sigarayi biraktim ve gercekten kendimi cok iyi hissediyorum icmeyide hic düşunmuyorum sigara icen anne adaylarinida birakmalarini da tavsiye ederim

    1. admin admin dedi ki:

     İnşallah kendiniz ve doğacak bebeğiniz için temiz sayfa açmışsınız.İnşallah bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.

 5. Şerife dedi ki:

  Hocam adet gördukden ne kadar sürede tahminen hamile kalınır

  1. admin admin dedi ki:

   Bu konuda yapılan istatistikler gösterir ki;çocuk yapmak isteyen çiftlerin ilk ayda bunu başarmaları ihtimali sadece %20’dir. Çocuk isteyen çiftlerin başarılı olma ve hamile kalma ihtimalleri ilk 2 ayda %36’e çıkarken, İlk dört ayda bu oran %59’a çıkarken ,ilk 6 ayda ise bu oran %74’e kadar yükselebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki böylesi durumlarda zaman aleyhe işlediğinden dolayı ilk 1 yıllık denemenin ardından olumlu sonuç alınmaz ise doktora gidilmesi gerekebilmektedir.35 yaş civarındaki çiftler bir yılı beklemeden 6 ay dolduktan sonra doktora başvurmalıdırlar.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ne-kadar-surede-gebe-kalabilirim.html

 6. Didem dedi ki:

  Son adet tarihim 23 ocak fakat 13 şubatta gebelik testi yaptırdım negatif çıktı. Adet gecikmesinden sonra 21 şubatta kan testi yaptırdığımda kan değerim 96 çıktı. Ne kadarlık hamile olmuş oluyorum?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Ekim 2017 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Rumis dedi ki:

  Merhabalar 4 haftalık gebeyim gunde 1 bucuk paket sigara kullanıyordum fakat gebeligimi öğrendigim gunden itibaren 5-6 dala düşürdüm her ne kadar birakmak istesemde bırakmıyorum bi öneriniz varmi? Son olarak tahmini doğum ne zaman gerçekleşir acaba? Simdiden teşekkürler

 8. Canan dedi ki:

  Merhaba 5 aylik hamileyim günde ortalama 6-8 tane sigara içiyorum bırakmaya çalışıyorum fakat olmuyor bebeğe suan nasil bir zarari var bebeğe doğumdan sonra ki oluşabilecek olumsuzluklar nelerdir .?
  Teşekkürler ..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte sigara içmeniz bebeğinizin gelişimin geri kalmasına, hatta tamamen durmasına, erken doğuma , akciğerlerinin gelişmemesine, bebeğinizin anne karnında ölmesine..vs sebep olabilir. Geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir sigara sayısını sıfıra indirmeye çalışın.Konuda doğum sonrası çocukta oluşabilecek sorunlar hakkında detaylı bilgi bulunmakta.

 9. Deniz esen dedi ki:

  Mrb 16+2 günlük hamileyim gunde en fazla 3 tane sigara iciyorum tabikide amacim bunu sıfıra indirmek ama bebegime ciddi sekilde bu sayının bi zararı olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte sigara içmeniz bebeğinizin gelişimin geri kalmasına, hatta tamamen durmasına, erken doğuma , akciğerlerinin gelişmemesine, bebeğinizin anne karnında ölmesine..vs sebep olabilir. Geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir sigara sayısını sıfıra indirmeye çalışın.

 10. Elif dedi ki:

  Merhaba ben en son 16 kasim tarihinde adet oldum 2 gün önce test yaptım suan ne kadarlik hamileyim bilmiyorum sigarayı da günde 2 3 tane içiyorum inşallah birakicam artık sizde bırakın kızlar bide acaba kaç haftalik hamileyim bana söyler misiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğinizin sağlığı için sigarayı biran önce bırakın.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 23 Ağustos 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Leyla zeynep dedi ki:

  Slm son Regl im 27 03 kaç aylık hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 27.03.2016 yı baz alırsak. Son adet tarihinize göre 28 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Ocak 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Rumis dedi ki:

    Merhabalar 4 haftalık gebeyim gunde 1 bucuk paket sigara kullanıyordum falan gebeligimi öğrendigim gunden itibaren 5-6 dala düşürdüm her ne kadar birakmak istesemde bırakmıyorum bi öneriniz varmi? Son olarak tahmini doğum ne zaman gerçekleşir acaba? Simdiden teşekkürler

 12. Melike dedi ki:

  Hamilelikte denize girilebilir mi

 13. Nefise dedi ki:

  Merhabalar.. 38 hafta 1 gunluguz.. gectigimiz cuma gunu kontrolumuz vardi. Doktorumuz suyumuzun fazla oldugunu soyledi ve normalde 15 gunde bir kontrole gidiyorduk. Suyumuzun fazla ciktiginsan dolayi doktorumuz iki gunde bir nst uc gunde bir ultroson istedi bizden.. bunun sebebi ne olabilir yani suyumuzun fazla cikmasi ne demek ne gibi onlem almami lazim.. simdiden tesekkurler.. 🙂

  1. Agresif hamiş dedi ki:

   Burada soracagina doktoruna neden sormadin direk