Gebelikte sigara tüketimi ve zararları

27.09.2012
720
A+
A-
Gebelikte sigara tüketimi ve zararları

Yapılan çalışmalarda gebelik döneminden önce içilen sigaranın ( 10 yada 20 yıl bile olsa ) gelişmekte olan bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt, bulgu yoktur.Ama gebelik sırasında özellikle gebeliğin 2. Üç ayından itibaren ( 4. Aydan itibaren ) içilen sigaranın zararları kanıtlanmıştır.

Gebelikte içilen sigaranın zararları

►Sigara içimi düşük doğum riskini arttırır

►Sigara içimi erken doğum riskini arttırır

►Sigara içme bebek ölümüne neden olur

►Vajinal kanama

►Anormal  plesanta yerleşmesi

►Plesentanın erken ayrılması

►Düşük doğum ağırlıklı bebek ( Premature )

Sanayileşmiş ülkelerde küçük doğan bebeklerin üçte birinden sigara sorunlu tutulmaktadır.Düşük doğum ağırlığı, hastalık ve doğum çevresinde ölümlerin asal nedenidir.

Gebelik döneminde sigara içen annelerin çocuklarını bekleyen tehlikeler:Gebelik döneminde içilen sigaranın anne karnındaki bebeğe olumsuz etkileri olduğu gibi doğum sonrasında da sigaranın neden olduğu olumsuz etkiler çocuklarda görülmektedir.Bunlar;

►Anneleri sigara içen bebeklerde soluk almanın durması riski fazladır

►Sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre sigara içen annelerin bebeklerinde ani bebek ölümü ( Beşik ölümü ) iki kat fazladır.

►Sigara içen annelerin bebeklerinin , içmeyen annelerin bebeklerine yetişemediği , uzun dönemde bedensel ve zihinsel kusurları olduğuna ve hiperaktif olduklarına ilişkin kanıtlar vardır.

►Yapılan çalışmada sigara içenlerin çocuklarının içmeyenlere göre kısa boylu oldukları ve okul hayatlarında daha az başarı olabildikleri gösterilmiştir.

 

Sigara içtiğinizde bebeğiniz duman dolu bir rahmin içine hapsedilmiş olur , kalp atışları hızlanır, hepsinden kötüsü büyüyemez ve gelişemez.

Yapılan çalışmalar sigara içmenin etkilerinin alkol kullanımı gibi doza bağlı olduğunu göstermiştir.Tütün bebeklerin doğum ağırlığını içilen sigara ile doğru orantılı olarak azaltmaktadır.Yani  anne adayının içtiği sigara miktarı ne kadar artarsa doğacak bebeğinin premature olma riski o kadar artar.

Günde bir paket sigara içmek içmeyenlere göre  %130 düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuyla sonuçlanır.Bununla birlikte bazı çalışmalar gebeliğin erken döneminde sigara içmeyi bırakan kadınların 4. Aydan sonra olmaması koşulu ile bebeğe  zarar verme riskini sigara içmeyenlerin düzeyine indirdiğini göstermektedir.Bundan dolayı anne adayları sigara tüketimini ne kadar erken bırakırsa o kadar iyi olur.

İnsanların çoğu sigarayı bıraktıklarında yoksunluk belirtileri yaşar .Bu belirtiler ve yoğunlukları kişiden kişiye değişir.En sık görülen belirtiler şiddetli özlem duymak, sinirlilik , kaygı, huzursuzluk , eller ve ayaklarda uyuşma , baş dönmesi , yorgunluk, uyku ve mide- bağırsak bozukluklarıdır.Bazı insanlar başlangıçta hem bedensel hem de zihinsel güçlerinde azalma hissederler.Çoğu eskisinden daha fazla öksürdüklerini, çünkü akciğerlerde birikmiş olan salgıları daha iyi çıkarabildiklerini söylerler.

Sigarayı bırakmaya çalışırken doğacak olan sinirliliği azaltmak için meyve , meyve suyu , süt , yeşil sebze ve eti geçici olarak bırakın.Tavuk, balık ve peynir yiyin.Kahveden kaçının çünkü sinirliliğinizi arttırabilir.Yorgunluğa karşı dinlenin , alıştırmalar yapın.Zihninizi birkaç gün dinlenmeye bırakın, zihinsel çaba gerektirmeyen işler yapın, sinemaya ya da sigara içmenin yasak olduğu yerlere gidin.

Sigara bırakmanın etkileri birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürer. ama yararı siz ve bebeğiniz için yaşam boyu devam eder.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
 1. blank hatice dedi ki:

  merhaba ben 4 aylık hamileyim ve hamileliğimin ilk 3 ayında hiç sigara içmedim ama şimdi günlük bazen iki tane bazen hiç içmiyorum bebegime bir zararı olurmu ?

  1. blank admin dedi ki:

   Hatice hanım bebeğinizin sağlığı için gebelik döneminde sigara kullanmayın.Sigaranın gebelikte kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.

  2. blank Dilara dedi ki:

   Hatice hanım sigarayı bırakabildiniz mi bırakmadıysanız bebeğiniz sağlıklı doğdu mu acaba

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.