reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte sık idrara çıkma

Gebelikte sık idrara çıkma

      Gebe kadınlar gebeliğin ilk ve son üç aylık döneminde sık sık tuvalete gitmek zorunda kalırlar.İdrara çıkma sıklığının artmasının nedenlerinden biri bedende artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin çalışma hızının artması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır.Diğer bir neden de rahmin büyüyerek yaptığı basınçtır.Gebeliğin 4. ayından sonra rahmin karın içine doğru yükselmesiyle mesane üzerine binen basınç azalır.

gebelikte-su-icmek       İdrar yaparken öne doğru eğilirseniz idrar kesenizi tam olarak boşaltabilirsiniz.Eğer gece çok sık idrara çıkıyorsanız akşamüstünden sonraki sıvı alımına dikkat edebilirsiniz.Bunun dışında sıvı alımını kesinlikle kısıtlamayın.Hamile kadınlar günde 8 bardak su içmelidir.Yetersiz sıvı alımı idrar yolu enfeksiyonu olma riskini arttırtır. Hamilelik döneminde kadınların % 10’u idrar yolları hastalıklarına yakalanır.

 

 

 

İdrar yolları hastalıklarının belirtileri

►İdrar yaparken bazen bir iki damla yapma

►Yanma hissi

►Sancı

►Alt karın bölgesinde ağrı

    Gebelik döneminde sık sık idrara çıkmanın yanında yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı sizde görüldüğünde doktorunuza başvurmanızda fayda var.Eğer İdrar yollarınızda enfeksiyon varsa tedavi uygulanması gerekir.İdrar yolları hastalıkları konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

026

Bu Haber 117.656 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.09.2012 Pts 11 : 3

YORUM YAZ
 1. Pınar dedi ki:

  37+5 hamileyim cumartesi sezeryanla giricem ama 5 dk bir lavaboya gidiyorum 1/2 damla için bu normal mi doktora sormalimiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım
   Doktoruna haber vermenizi öneririm

 2. Aslihan dedi ki:

  27+3 gunluk hamileyim bes dakkada bir lavobonun yolunu tutuyorum bazende cok geliyomus gibi hissedyorum tutamyacak gibi oluyo sonra damla damla oluyor normalmi acaba ?

 3. Duraıye dedi ki:

  33hafta4gunluk hamıleyım acıtı akıntım var oncedende bardı ama bukadar cok olmuyodu ve sag gogsumun altında agrı var normalmı bu aylarda