Gebelikte sırt üstü yatmak güvenli mi ?

20.10.2017
21.669
A+
A-
Gebelikte sırt üstü yatmak güvenli mi ?

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak tehlikeli mi?

Gebeliğin ilk 20 haftasında istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.20. haftadan sonra sol veya sağ yana yatmak  önerilir. Gebelikte en uygun yatış pozisyonu için tıklayın.

Hamilelik boyunca sizi rahat ettirecek pozisyonları öğrenmeli, uykunuzu kaliteli şekilde tamamlamalısınız. Dönem dönem ağrılarınız, sancılarınız ve karnınızdan dolayı rahatsız olduğunuz anlar olacaktır. Bu süreçte olabildiğince doğru şekilde yatmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Uykusuz bir anne adayı hem iştahsız hem de gergin olacaktır. Dolayısıyla anne adayının bu durumu bebeğe de yansıyacaktır. Bunun yanında doğru pozisyonda uyumamak fizyolojik bazı problemleri de beraberinde getirecektir.

Hamilelik döneminde uykuyla ilgili sorulan sorulardan biri de sırt üstü yatmaktır. Anne adayının sırt üstü yatması doğru mu, bebeğe herhangi bir zararı olur mu gibi pek çok soru sorulmaktadır.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Güvenli mi?

Hamileliğinizde zaman zaman istem dışı uzanma isteği duyarsınız. Vücudunuz kendini dinlendirmek, ağırlığı biraz olsun hafifletmek ister. Bu gibi durumlarda sırt üstü yatmaya alışkın biriyseniz hamilelik süreciniz zor geçecek demektir. Bunun nedeni sırt üstü uzanmanın anne için çok sağlıklı olmamasıdır. Her ay daha fazla büyüyen karnınız sırt üstü uzandığınızda istemeden de olsa belinize baskı oluşturacaktır. Siz sırt üstü uzandığınızda ne kadar engel olmaya çalışsanız da bel ve sırt ağrılarınızda şiddetlenme olacaktır. Anne adayının sırtına olduğundan daha fazla ağırlık binmesine neden olacaktır. Bu durumda sırt üstü uzanmanın tehlikeli olduğunu söylemek doğrudur.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmamanız Neden Önemli?

Hamilelik esnasında danıştığınız doktorların hemen hepsi gebeliğin ilerleyen aylarında sırt üstü uyumayı önermez. Sırt üstü yattığınızda ortopedik olarak rahatsızlık yaşamanızın yanında mide sorunlarınız da oluşabilir. Sırt üstü uzanan anne adayı midesini de karnı kadar geniş bir alanda bırakmaktadır. Bu nedenle mide de karınla beraber büyümektedir. Sırt üstü yatmamanızın temel nedenlerinden biri de budur. Uzmanlar gebeliğin son aylarında midenizin büyümesine engel olmak için sırt üstü uzanmanızı sakıncalı bulacaktır.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Neden Sakıncalı ?

Hayatı boyunca sırt üstü uzandığında daha rahat uyuduğunu dile getiren bayanlar, hamilelikte de sırt üstü uzanmak istediklerini söylerler. Ne yazık ki gebeliğin 20. haftasından sonra sırt üstü uzanmanız pek önerilmemektedir. Sırt üstü uzanmak omurga ve mide açısından zararlı olmakla beraber asıl sakıncası rahim bölgesinde yaratmaktadır. Karın bölgeniz büyüdüğü için rahim bölgenizin altında baskı oluşmaktadır. Bu baskı kanın kalbinize gitmesine yardımcı olan damarların hepsini bastırmaktadır. Dolayısıyla kalbinize ihtiyaç duyulan kanın ulaşmasına engel olursunuz. Kalbin yeterince kan alamaması ise hem annenin hem de bebeğin hayati risk taşımasına neden olmaktadır. Kan dolaşımının yüksek basınçla gerçeklemesine neden olan bu tablo bebekte kalıcı hasara sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelikte Uzun Süre Sırt Üstü Uzanmak Bayılmaya Neden Olabilir

Hamileliğinizin 5. ayından itibaren rahim bölgenizin üzerinde baskı hissetmeye başlarsınız. Gittikçe artan bu baskılar, bir süre sonra uyku değişikliği yapmanızı zorunlu kılar. Sırt üstü uzandığınızda rahim bölgenizde oluşan basınçla kalbinize yeterince kan gitmesine engel olursunuz. Dolayısıyla anne adayının uzun süre sırt üstü uzanması önce tansiyon oynamasına neden olur. Bir süre sonraysa bayılma olarak kendini gösterir. Kişinin kendini kötü hissettiği durumlarda zaman kaybetmeden sol yanına dönmesi gerekmektedir. Hamilelikte sırt üstü uzanmak bebeğin yeterince beslenmesine engel olacaktır. Kan dolaşımının aksaması, yeterince beslenememesi bebekte kalıcı hasara sebebiyet verebilmektedir.

Gün içinde birkaç dakika belinizi dinlendirmek için sırt üstü uzanabilirsiniz fakat asla süreyi uzatmamalısınız. Aksi halde kendinizi kötü hissetmeniz, sağlığınızın bozulması söz konusu olacaktır.

Hamileliğinizde Ne Zamana Kadar Sırt Üstü Yatabilirsiniz?

Hamileliğinizin henüz ilk aylarındayken bebeğinizin varlığını somut olarak hissetmezsiniz. Üzerinizde herhangi bir ağrılığı yoktur. Dolayısıyla uyku pozisyonlarınızı değiştirmenize neden olacak herhangi bir olumsuzluk kendini göstermeyecektir. Zaman içerisinde bebeğinizin karnınızda büyümeye başlaması, bazı alışkanlıklarınızı da değiştirmenizi gerektirecektir. Bunlardan ilki uzanma durumudur. İlk 4-5 ay sırt üstü uzanmanızda herhangi bir sakınca yokken bu aylardan sonra sırt üstü uzanmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız çok daha yolunda olacaktır.

Hamilelikte Sırt Üstü Uzanmak Yerine Hangi Yöne Dönmek Tercih Edilmeli?

Hamilelik sürecinde ilk dönemler rahatça uyumanız doğaldır. Daha sonra kendiliğinizden kendinizi rahat ettirecek bir pozisyon arayışına girersiniz. Yapmanız gereken doğru olan, sağlıklı pozisyonu tercih etmektir. Bunun için sol yanınıza dönerek uyumaya özen göstermelisiniz. Sol tarafınıza döndüğünüzde siz uyurken bebeğinizin dolaşım sistemi ve beslenme düzeni çok daha rahat edecektir. Anne adayının sola yönelik uyuması, bebeğin kan akışı üzerinde oldukça önemlidir. Bunun için kendinizi sola doğru dönüp uyumaya alıştırmalısınız.

Hamilelikte Sırt Üstü Yerine Hangi Pozisyon Tercih Edilmeli?

Hamileliğinizde sırt üstü uzanmanın sakıncalı olduğunu öğrendikten sonra doğru pozisyonu aramaya başlarsınız. Hamilelikte en doğru pozisyon cenin pozisyonudur. Bunun temel nedeni karın bölgesinin gergin olmadan, baskı hissetmeden şekil alabildiği bir pozisyon olmasıdır. Anne adayı karın civarında herhangi bir sıkıntıya neden olmamak, gergin ve ağrılı bir uyku yaşamamak için cenin pozisyonunda dilediği kadar uyuyabilir

.

Cenin pozisyonu sol tarafınıza dönük diz kapaklarınızı kendinize doğru çektiğiniz, ayaklarınızın kalçanızla paralel olduğu bir pozisyondur. Bir nevi bebeğinizin karnınızdaki şeklini temsil edersiniz. Bu pozisyonda ellerinizi dilediğiniz yere koyabilirsiniz. Rahat edebilmek için baş altı veyahut yastık altı oldukça idealdir.

HAMİLELİKTE YATIŞ POZİSYONU NASIL OLMALIDIR – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Pınar dedi ki:

  13 haftalık hamileyim kaç aylık hamile oluyorum.

  1. blank admin dedi ki:

   Me 13 haftalık gebelik = 91 günlük = 3 ay 1 günlük hamile oluyorsunuz.4.aya girmişsiniz.

 2. blank Dilber dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 6 marta test yaptım ve pozitif çıktı hiç hastaneye gidemedim ama karnımın üst tarafı çok şişkin alt taraf ise inik ve karnımda beyaz ve pembe yırtılmalar oldu acaba bu neye işarettir

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmışsınız gibi karın ve kasık ağrılarınızın olması normaldir
   Endişe etmeyiniz
   Lakin ultrason kontrolü için en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.