Gebelikte sıvı tüketimi nasıl olmalı ?

08.02.2017
35
A+
A-
Gebelikte sıvı tüketimi nasıl olmalı ?

Besinlerin sindirilmesi ile açığa çıkan metabolik sıvı, içtiğimiz su ve diğer içecekler, gıdaların içerisinde bulunan su; sıvı ihtiyacımızı karşılamaktadır. Tükettiğimiz sıvılar içerisinde en önemli içecek sudur. Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır. Bebeklerde su oranı yüzde 70-80’lere çıkarken, yaşlandıkça vücuttaki su oranı azalır. Su ve diğer sıvılar vücudumuzdaki bütün olaylar için gereklidir. Beynin çalışması, sinir hücrelerinin iletim yapması, tükettiğimiz gıdaların sindirilmesi, sindirim sonucu oluşan atıkların vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi hep su sayesinde olmaktadır.

Gebelikte de bu nedenle yeterli sıvı tüketimi hayati önem taşımaktadır. Normal bir yetişkin günlük 2 litre su içmelidir. Gebelikte artan doku hacmi, bebeğin içerisinde geliştiği amniyon sıvısı ve yeni hücre sentezi gibi nedenlerle gebelikte 750 ml daha ilave edilmesi yeterli olmaktadır. Bu da yaklaşık 12 – 15 su bardağı suya karşılık gelmektedir.

Sıcak havalarda, fazla hareket edildiğinde, fazla proteinli ve tuzlu yiyecekler tüketildiğinde, ateşli hastalıklarda, ishalde sıvı kaybı artar. Bu nedenle böyle durumlarda sıvı dengesini korumak için atılan suyun yerine konulması gerekir. Sıvı ihtiyacı karşılanmazsa, vücutta susuzluk başlar. Kan hacminde azalma, baş dönmesi, aşırı halsizlik ve bulantı görülür. Aşırı susuz kalma bebeğin susuz kalmasına neden olabilir.

Bu nedenle vücuttaki suyun dengesinin yaşamsal önemi vardır, günlük gereksinim 35 mL x vücut ağırlığı (kg) eşitliği ile basitçe kendiniz de hesaplayabilirsiniz. İdrar renginin koyulaşması, su ihtiyacının karşılamadığını gösterir. Bu nedenle idrar renginizi takip ederek su ve sıvı tüketiminizi artırabilirsiniz.

Sıvı kaynağı olarak; su, süt, ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Kola, gazoz, hazır meyve suyu, çay, kahve gibi içecekler vücuttan sıvı kaybını artırır. Bu nedenle tüketimleri azaltılmalıdır. Ihlamur, rezene, papatya gibi bitki çayları günde iki fincan tüketilebilir. Gebelik ve emzirme boyunca alkol, enerji içeceği kullanımından kaçınılmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.