reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte soğuk algınlığına ya da gribe yakalanmak

Gebelikte soğuk algınlığına ya da gribe yakalanmak

    Kadınların çoğu dokuz aylık gebelikler döneminde en az bir defa soğuk algınlığı veya gribe yakalanırlar; anne adayı için rahatsızlık verici bir durum olsa da böyle hafif bir hastalık gebeliğinizi etkilemeyecektir.Ne var ki bu hastalıklara karşı kullanmaya alışkın olduğumuz soğuk algınlığı ilaçları gebeliğinizi etkileyebilir.Bu bakımdan doktor tarafından tavsiye edilmedikçe ne bunları ne de aspirin veya yüksek dozda C vitamini almayın.Çünkü bu durumda hangi tedavinin gebelikte uygun olacağını ve sizin durumunuzda en iyi sonucu vereceğini , ancak doktorunuz size söyleyebilir.Tabii bunların hiçbiri soğuk algınlığınızı geçirmez ama bazıları belirtilerini hafifletir.Bu ilaçların herhangi birinden birkaç doz aldıysanız hemen paniğe kapılmayın.Büyük olasılıkla zarar görmemişsinizdir.Buna rağmen bu konuda endişeniz varsa doktorunuza başvurun.Soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının bazıları siz ve bebeğiniz için en güvenilir ilaçlardır;

Soğuk algınlığı için yapabilecekleriniz

Soğuk algınlığına yakalanacağınızı anladığınız anda hastalığın başında önlem alın.İlk aksırıkta yatağa girin ve kendinizi yormayın.

Yatarken ya da uyurken nefes almayı kolaylaştırmak için başınızı hafifçe yüksek tutun.

Soğuk algınlığına yakalandığınızda vücudunuzun direncini düşürmemek için ,iştahınız olmasa dahi kendinizi zorlayarak Dengeli Beslenmeye devam edin.Her gün turunçgillerden bir miktar yiyin ya da suyunu için;ama doktor tavsiyesi olmadan C vitamini takviyesinden kaçının.

Bol miktarda sıvı tüketin.Soğuk algınlığında vücudunuzda sıvı kaybı olur.Gebelik döneminde sizin ve bebeğiniz için sıvı çok önemlidir.Bunun için bu dönemde sıvı alımını ihmal etmeyin.

Bu dönemde tavuk çorbası tüketin.Yapılan araştırmalar tavuk çorbasının soğuk algınlığı şikayetlerini azaltmada faydalı olduğunu göstermiştir.

Boğazınız ağrıyor veya tırmalanıyorsa yada öksürükten şikayetçiyseniz, bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapın.

Ateşinizi doğal yollardan düşürün.Soğuk suyla duş alın ya da banyo yapın veya ılık süngerle silinin , soğuk içecekler için ve yatakta hafif şeyler giyin.

►Bilindiği gibi bağışıklık sistemi gebelik döneminde biraz yavaşlar bu nedenle gebelik sırasında yakalanılan soğuk algınlıkları daha uzun sürmektedir.

Ne zaman doktora başvurmalıyım

Eğer ateşiniz 39 derece ve üzerinde ise derhal hastaneye başvurun.

Eğer soğuk algınlığı veya grip yemek yemenize yada uyumanıza engel olacak kadar ciddiyse , sarımsı yeşilimsi balgam çıkarıyorsanız ve şikayetçiyseniz.

Hastalığınız 1 haftadan fazla sürecek olursa doktora başvurun.

Ayrıca gebeliğin son 3 ayı içinde gribe yakalanıp yatağa düşerseniz doktora başvurarak doktorun tavsiyeleri uyun.Gebeliğin son 3 ayında grip çok şiddetli rahatsızlıklara neden olur, premature doğuma neden olabilir.Bu dönemde doktorunuz tarafından reçeteye yazılmaya hiçbir ilacı kullanmayın.

Bu Haber 32.355 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 30.12.2012 Paz 11 : 30

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.