Gebelikte soğuk veya sıcak su içmek zararlı mı ?

31.10.2017
2.912
A+
A-
Gebelikte soğuk veya sıcak su içmek zararlı mı ?

Anne adaylarının gebelik boyunca en çok duyduğu tavsiye gebelik boyunca bol su içmesi gerektiğidir. Beynin çalışması, sinir hücrelerinin iletim yapması, tükettiğimiz gıdaların sindirilmesi, sindirim sonucu oluşan atıkların vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi hep su sayesinde olmaktadır. Yetersiz su tüketimi, baş ağrılarına, kabızlığa, metabolizmanın yavaşlamasına, cilt problemlerine neden olabilmektedir. Bebek, anne karnında sıvı dolu bir kese içerisinde bulunduğundan içtiğiniz su bebeğin sağlık durumunu da etkilemektedir. Bu nedenle yeterli sıvı tüketimi hayati önem taşır. Anne ve karnındaki bebeği için bu kadar önemli olan suyun nasıl tüketileceğiyse anne adaylarının kafasını karıştırmaktadır.

GEBELİKTE SICAK SU İÇMEK ZARARLI MI?

Sıcak su içmek, ağzınızdaki ve dilinizdeki hücrelerin hassasiyetini azaltır. Sürekli çok sıcak su içmek yemek borusunu tahriş eder. Mide kanserine yol açabilir. Bu nedenle sürekli kaynar veya çok sıcak su içmek sakıncalıdır. Ilık veya oda ısısında su içmek en uygunudur.

GEBELİKTE SOĞUK SU TÜKETMEK ZARARLI MI?

Bazı anne adayları ise tam aksine soğuk suyu daha çok tercih etmeye eğilim göstermektedirler. Kış aylarında soğuk su içmek, boğazınızı tahriş edebilir. Boğaz ağrısı ve enfeksiyonların şiddetlenmesine neden olabilir. Ayrıca dişlerinde hassasiyet olan anne adayları diş ve diş eti problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle hastalık riski yüksek olan kış dönemlerinde aşırı soğuk su ve içecek tüketilmesi uygun değildir. Yaz mevsiminde dondurucudan değil, buzdolabının normal kısmından serin su tüketebilirler.

GEBELİKTE GÜNLÜK KAÇ LİTRE SU İÇMEK GEREKİR ?

Sonuç olarak anne adayları en az 2 litre yani 10 bardak su içmeliler.

GEBELİKTE MUSLUK SUYU ZARARLI MI ?

İçecekleri su musluk suyu olmamalı, musluk suyu tüketilecekse mutlaka kaynatılarak tüketilmelidir.

 

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.