Gebelikte Suçiçeği

Gebelikte Suçiçeği


GÖRÜLME SIKLIĞI

    Çocukken su çiçeği geçirmediyseniz gebelik sırasında geçirecek olan 2000 kadından 1’i siz olabilirsiniz.Su çiçeği bir çocukluk hastalığıdır vakaların yalnız % 2 si 15 – 49 yaş arasında ortaya çıkar.

NASIL BULAŞIR

       Su çiçeği havadaki virüs parçacıklarının solunması ya da aktif enfeksiyon geçiren bir kişiye direkt temas yolu ile bulaşır. Aynı ev içinde bir bireyde suçiçeği olması durumunda eğer daha önceden geçirmemişseniz % 90 olasılıkla hastalığa yakalanacaksınız demektir.

BELİRTİLERİ NELERDİR

        Su çiçeği hastalığının en önemli belirtisi vücutta yaygın bir şekilde görülen döküntüdür.Döküntüden önce yetişkinlerde ateş , halsizlik , kas ve eklem ağrıları ve baş ağrısı görülebilir.İlk belirtiler vücudun yüz kısmında ortaya çıkar.Daha sonra yavaş yavaş aşağıya doğru iner. İlkönce çıkan lezyonlar en önce olmak üzere 4-7 gün içinde tüm döküntüler iyileşir. Döküntüler tamamen iyileşene kadar bulaşıcılık devam eder.

HAMİLELİK VE SU ÇİÇEĞİ

      Eğer gebelik sırasında su çiçeği hastalığına yakalanırsanız kendinize çok iyi bakmalısınız. Su çiçeği bulaşan yetişkinlerin % 15 inde bir tür zatüree (Pnömonİ ) gelişebilir, bu durum hamile kadınlar için ciddi olabilir. Eğer gebelik sırasında su çiçeği olursanız , doğumdan hemen önce bebeğinize de bulaşabilir ve yenidoğan bebek için ciddi bir problem olabilir. Gebelik sırasında bu enfeksiyona maruz kalırsanız , hemen doktora başvurmalısınız.Bu çok bulaşıcı uçuk virüsüne maruz kalan hamile bir kadın , varicellazoster immün globulin ( VZIG ) almalıdır.Eğer hastalık bulaştıktan 72 saat içinde VZIG alırsanız , enfeksiyonunuz önlenebilir veya ciddiyetini azaltır.Gebelik döneminde su çiçeği bulaşan kadınları doktorlar asiklovir ile tedavi edecektir.

HANGİ DURUMLARDA HASTANEDE YATARAK TEDAVİ GEREKLİDİR

Göğüs yada karın ağrısı

Baş ağrısı dışında nörolojik belirtiler

Döküntülerde kanama

Döküntünün çok şiddetli olması, ağız içinde vb döküntü olması

Bağışıklık sistemi bozukluğu olması

SU ÇİÇEĞİNİN BEBEĞE OLAN ETKİLERİ

        Anne hastalandığında çocuğun zarar görme riski vardır ama bu bebeğin en fazla duyarlı olduğu ilk 6 ayda bile zayıf bir olasılıktır.Araştırmalar anne adayı hastalansa da bebekte su çiçeğine bağlı doğumsal kusurların görülme olasılığının % 2 olduğunu göstermektedir.Eğer olay gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkarsa bebeğin bu noktada zarar görmesi durumu çok nadirdir.

SU ÇİÇEĞİ AŞISI

        Genel olarak su çiçeği aşısı olduktan sonra 3 ay hamile kalınmaması önerilir. Eğer hamilelikte bu hastalığa maruz kalırsanız ve enfeksiyon kapmadan atlatırsanız, bir sonraki hamileliğinizden önce aşı yaptırmayı unutmayın.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Leyla basel dedi ki:

    İyi akşamlar ben 32 haftalık gebeyim küçükken cicek çıkarttım ama 5 yaşındaki kızımda var gibi bana ve bebege geçer mi

  2. blank Zeram dedi ki:

    28 haftalik hamileyim kucukken su cicegi cikarttim ama kucuk kizim su cicegi cikarti ve surekli bana yaklasiyor uzaklastiramiyorum bebege bulasma riski varmi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.