Gebelikte suyun gelmesi

12.02.2019
409
A+
A-
Gebelikte suyun gelmesi

Sağlıklı bir hamilelikte 38. haftadan sonra yaşanan bir durum olan suyun gelmesi doğumun başlama belirtilerinden biridir. Genellikle su geldikten sonra 1-2 gün içerisinde doğum gerçekleşir.

Su Nereden ve Nasıl Gelir?

Bebek anne karnında içi su dolu bir kesede bulunmaktadır. Bu keseye amniyon kesesi, içinde bulunduğu suya da amniyon sıvısı denir. Doğum vakti geldiğinde amniyon kesesi açılarak içinde ki sıvı boşalmaya başlar. Halk arasında bu duruma suyum geldi, suyum boşaldı denir.

Su vajinal açıklıktan genellikle sızıntı şeklinde akmaya başlar. Çok nadir de olsa fışkırır gibi boşalabilir. Boşalmaya başlayan sıvı sterildir ve doğum kanalını yıkayarak bebek için temizler.

Su mu? Vajinal Akıntı mı?

Amniyon sıvısıberrak renklidir. Miktarı genellikle iç çamaşırları, bacakları, yatağı ıslatacak kadar fazladır. Ancak bazı gebeler su ile akıntıyı karıştırabilmektedir. Akıntı kıvamlı, beyazımsı renktedir. Miktarı bacaklarınızı ıslatacak kadar değildir. Bazen suyun ilk miktarı az olsa da hareket ettikçe boşalmaya devam edebilir. Gebelerin hastaneye giderken temiz ve kuru kalması için hijyenik ped kullanması uygun olacaktır.

Kasılmalarım Var Ama Suyum Gelmedi

Bazı gebelerde düzenli kasılmalar başlar ancak amniyon kesesi açılmamıştır. Bu durumda doğum kanalı açıklığı 4-5 cm olunca amniyon kesesi hekim ya da ebe tarafından vajinal yolla açılır. Buna amniyotomi denir. Bu durum gebeye ya da bebeğe zarar vermez. Bu işlem bebeğin doğum kanalında daha kolay ve hızlı ilerlemesi için yapılır. Yaklaşık birkaç saniye sürer.

Suyun Rengi Önemlidir

Gelen suyun rengi de bebek sağlığı için önemli bir bilgidir.  Suyun rengi yeşil ya da kahverengi ise, pis kokuluysa bu bilgide hekime söylenmelidir. Çünkü bebek kakasını yapmış olabilir ve bu acil bir durumdur.

Su Gelince Ne Yapılmalı

Su doğum kasılmalarıyla ya da kasılma olmadan gelebilir. Su geldiğinde kasılmaya bakılmaksızın hastaneye başvurulmalı. Çünkü artık bebekle dış çevre etkileşim halindedir. Bu da bebekte enfeksiyon riskine neden olur. Suyu gelen gebeler kesinlikle hastanede gözlem altında tutulmalıdır. Eğer doğum vaktinden önce amniyon kesesi yırtıldıysa yine gebeler hekim kontrolü altında tutularak gerekli ilaç tedavisiyle doğum zamanı ötelenmeye çalışılır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.