Gebelikte tetanoz aşısı

17.08.2013
8.164
A+
A-
Gebelikte tetanoz aşısı

Gebelikte Tetanoz aşısı

               Tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermeyen ,gebelik döneminde yapılabilecek aşılardan biridir.Kabakulak , kızamık , kızamıkçık ve su çiçeği aşılarının gebelikte yapılması sakıncalıdır. Yeterli doz Tetanoz aşısı olmuş bir insanın vücudu 10 yıl bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır. Daha önce hiç tetanoz aşısı olmamış veya yapılmasından itibaren 10 yıllık bağışıklık süresi dolmuş alan gebelere tetanoz aşısı yapılması önerilir. Eğer daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmış ve son yapılan aşının üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse hamilelik döneminde yapılması gerekmez.

                 Tetanoz aşısı yapılan hamile kadınlarda oluşan antikorlar anne karnındaki bebeğe de geçer ve bebeğin yenidoğan döneminde tetanoz hastalığına karşı koruma sağlar. Tetanoz aşısı genellikle hamileliğin ilk trimister ( ilk 3 ay ) bitiminden sonra yapılması tercih edilir.Genellikle gebeliğin 5 ve 6. aylarında toplam iki doz aşı yapılır. Tek doz yapılan aşının koruma özelliği yoktur.Gebelik ve yenidoğan döneminde koruma sağlaması için en az iki doz aşı uygulanmalıdır. Gebelik döneminde uygulanan iki doz tetanoz aşısının koruyuculuk süresi 1-3 yıl arasıdır.Koruma süresinin daha uzun olması için gebelik döneminde yapılan 2. doz aşıdan 6 ay sonra 3. doz aşı yapılır.3. doz aşıdan bir yıl sonra 4. doz aşı uygulanarak.Son olarak 4. doz aşıdan bir yıl sonra 5. doz aşı yapılarak tamamlanır.

DOĞURGANLIK  ÇAĞI  (15 – 49 Yaş)

GEBE  KADINLARDAKİ  TETANOZ  AŞI  TAKVİMİ

Doz
Sayısı


UYGULAMA  ZAMANI


KORUMA SÜRESİ


Td  1


Gebeliğin 4. ayında ilk karşılaşmada


YOK


Td  2

Td  1’den  en az  4 hafta sonra


1-3 YIL


Td  3

Td  2’den  en az  6 ay  sonra


5 YIL


Td  4

Td  3’den en az 1 yıl sonra veya bir sonraki gebelikte


10 YIL


Td  5

Td  4’den en az 1 yıl sonra veya bir sonraki gebelikte

DOĞURGANLIK ÇAĞI  BOYUNCA

GEBELİKTE TETANOZ AŞISI – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.