GEBELİKTE TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

14.02.2015
784
A+
A-
GEBELİKTE TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

GEBELİKTE TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

       Gebelik döneminde trigliseritten bahsedeceksek öncelikle trigliseridin ne olduğunu bilmemiz elzemdir.

 Trigliserid (TRIG, TG) nedir ?

Kan yağları 2 ye ayrılır. Bunlardan biri kolesterol diğeri ise trigliserittir.

Trigliserit; doğal yağlar olarak da adlandırılabilir. Asli olarak gliserolün ve yağ asidinin bir araya gelmesi ile oluşur. Trigliseritleri biz kısaca, hayvansal yağların ve bitkisel yağların temel birleşeni diye de özetleyebiliriz.

Trigliseridler vücutta zaten hali hazırda vardır. ancak bu insan vücudunun ihtiyacını tam olarak karşılamaz bu nedenle kişiler yedikleri şeylerden de tirgliserit ihtiyacını karşılarlar.

Trigliseritlerin vazifesi nedir ?

       Kişilerin metabolizmalarında enerji kaynağı ve enerji deposu olmakla vazifelidirler. Buna şöyle bir misal verebiliriz; proteinler, karbonhidratlar ve yağlar tükettiğimiz yiyeceklerde çok miktarda fazla bulunuyorsa biz yediğimizde fazlalıklar direk trigliseri de çevrilir ve yağ olarak vücuda depolanır. Tirgliseritlerin sentezlendiği yer, karaciğer ve yağ dokusudur.
Tirigliserid analizi yapılacaksa hasta 12 saat önceden hiçbir şey yememeli ve su dahi içmemelidir.
Trigliserid için olması gereken normal değerler şöyledir: 200 mg /dL nin altında seyrediyor ise normal olarak kabul edilir. Üzerinde bir rakam olursa yüksek diyoruz. 500 ün üzeri çıkarsa ki nadiren karşılaşılan bir durumdur. Çok yüksek olarak kabul edilir.

Trigliserid yükseldiğinde neler oluşur ?

    Trigliserid şayet kanda yüksek çıkarsa ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yüksek trigliseride sebebiyet veren etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

►Stres faktörü

►Diyabet (şeker Hastalığı)

►Sigara tüketimi

►Alkol tüketimi

►Obezite ( aşırı kilo)

►Troid hormonu eksikliği (hipotroidi)

►Ailesel hastalıklar

►Genetik hastalıklar

Trigliserid düşüklüğü:
Trigliseridin yükselmesinden emin olmanın tek yolu sağlıklı ve prensipli bir beslenme alışkanlığı edinmektir. Ayrıca durağan ve monoton bir aile yaşantısı da trigliseridin yükselmesine sebep olabilir. alkol ve sigara kullanımı, düzensiz bir yaşam biçimi, bozuk uyku disiplini bütün bunlardan uzak durup spor egzersizler ile birde fazla karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durarak yükselmesine mani olabiliriz.

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) TRİGLİSERİD YÜKSEKLİĞİ

        Gebelikte de trigliseridde artış gözlenebilir. Gebeliğin ilerlemesi ile de daha da artması mümkündür. ancak bu durum geçicidir. Doğum sonrasında anne rahatlayacaktır.
Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
Her tahlil sonucunda olduğu gibi hekim bulguları, muayene ve tahlil sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiği için hekim bulguları birleştirir ve öyle karar verir. Bu sebeple tahlil sonuçlarını yalnızca hekim okumalı ve değerlendirmeyi hekim yapmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.