Gebelikte Türk Kahvesi İçilebilir Mi ?

03.10.2018
12.413
A+
A-
Gebelikte Türk Kahvesi İçilebilir Mi ?

GEBELİKTE KAHVE TÜKETİMİ

Kahve tüm dünyada çok tüketilen içecek çeşitlerindendir. Tüketilen kahvenin türü, işlenme ve hazırlama yöntemi, kullanılan miktarı, fincan boyutları, tüketim biçimi vb. farklılıklar, kahvenin içeriğinin değişmesine sebep olmaktadır. Kapuçino, espresso, latte, Türk kahvesi en yaygın kahve çeşitleridir. Kavrulmuş kahve kuru ağırlığının %38-42’si karbonhidrat, %23’ü melanoidler, %11-17’si lipitler, %10’u proteinler, %4,5-4,7’si mineraller, %2,7-3,1’i klorojenik asit, %2,4-2,5’i alifatik asit, %1,3-2,4’ü kafeinden oluşmaktadır. Kafein kahvenin en aktif bileşeni olup uyarıcı, motivasyonu artırıcı, uyku giderici olarak kullanılmaktadır. Kola, çay, soğuk çaylar, kahve çeşitleri, enerji içecekleri, çikolata ve kakaolu gıdalar hazırlık koşullarına göre çeşitli oranda kafein içermektedir.

Bir fincan (200-250 mL) kahvede yaklaşık 100-120 mg, 1 bardak çayda (çay bardağı ve 5 dk. demlenmiş) 40-50 mg, kolalı içeceklerde ise 100 mL de yaklaşık 35-65 mg kafein bulunmaktadır. Sağlıklı yetişkin bireylerde ağızdan alınan kafeinin tamamına yakını (%99) emilir ve ağızdan alındıktan 5 dk. sonra tüm dokularda görülmeye başlar. Günde 5 gramın üzerinde alınması durumunda ise konvülsiyon, koma, solunum ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Aşırı kafein tüketiminin sinirlilik, baş ağrısı ve migrene neden olduğu bildirilmiştir.

GEBELİKTE TÜRK KAHVESİ TÜKETİLEBİLİR Mİ?

Türk kahvesi, ince öğütülmüş kahveden yapılması, yavaş yavaş pişirilmesi, köpüklendirilerek hazırlanması gibi özelliklerle diğer kahvelerden ayrılmaktadır. Ancak yine de diğer kahve çeşitleri gibi kafein içermektedir. Kafeinin bebekte düşük doğum ağırlığına yol açtığına dair veriler çalışmalarda bildirilmektedir. Çalışmalar sonucunda gebelikte kafein kullanımı %75 oranında saptanmış ve az kullananlarda (1-150mg/gün) düşük doğum ağırlığı yapma riski %1.4, orta derecede kullananlarda (151- 300mg/gün) %2.3 ve yüksek oranda kullananlarda (301mg/gün üstü) %4.6 olarak hesaplanmıştır. Kafeinin plasentada 6 güne kadar kalabildiğine dair çalışmalar bulunmaktadır.

Gebe ve emziklilerin kansızlığa da yol açabilen her çeşit kahvenin kullanımından kaçınmaları, gereksiz kafein alımından uzak durmaları önerilmektedir. Bu nedenle kafein içeren gıdaların tüketiminde dikkatli ve kontrollü olunmalıdır. Günlük kafein alımı 200 mg’ı geçmemelidir. Bu da iki fincan kahveyi geçmemek anlamına geliyor. Gebe iken kahve içmek isteyen anne adaylarının, porsiyonu küçültmeleri, az kahveli bol sütlü hazırlayarak tüketmeleri, o gün tükettikleri diğer gıdaların kafein içeriklerine dikkat etmeleri uygun olacaktır.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.