Gebelikte Ultrason Zararlı mı?

14.06.2017
29
A+
A-
Gebelikte Ultrason Zararlı mı?

ULTRASON RADYASYON İÇERİR Mİ ?

Gebelik, küçük bir hücreden başlayan ve büyük bir organizma olarak sonuçlanan bir süreçtir. Bu sürecin dışarıdan kontrolleri annenin değerlendirilmesi ile kısmen yapılabilir. Ancak gebelikte bebeğin optimum değerlendirilmesi ultrason ile sağlanabilir.

Gebelikte ultrason zararlı mı ?

Ultrason, ultra ses dalgaları kullanılarak yapılan bir tetkiktir. Kesinlikle radyasyon içermez. Bebeğe ve anneye zarar vermez.

Gebelikte kaç defa ultrason muayenesi yapılır ?

Bazı durumlarda sık ultrason takibi gerekir, bu durumlarda doktor, kendi belirleyeceği sıklıkta ultrason takiplerini yapabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Gebelikte yapılan ultrasonlardaki değerlendirmeler sırasında göze çarpan bazı değişikliklerin tekrar değerlendirilmesi gerekebilir. Anne karnındaki bebek sürekli gelişim halindedir. Bu nedenle vücudunda bazı değişiklikler de meydana gelebilmektedir. Örneğin sadece barsakta parlaklık görülen ek hiçbir bulgu saptanmayan bebeği doktor 2 hafta sonra bir daha değerlendirmek isteyebilir. 2 hafta sonra genellikle bu değişikliklerin kaybolduğu görülebilir, nadiren ek anomali eklenebilir. Bu nedenle gebelikte ultrason kontrolleri devamlılık göstermelidir.

Gebelik ultrasonları sırasında sadece bebeğe ait değişiklikler değil, anneye ait değişiklikler de değerlendirilir. Örneğin annenin yumurtalıklarında kist, rahimde miyom vb.  gibi değişiklikler olabilir. Bebeğin değerlendirilmesinin dışında bu değerlendirmeler de yapılmalı, eğer bir problem varsa bebek ultrasonuna ek olarak bu değişiklikler de raporda belirtilmelidir.

Ultrason, radyasyon içermeyen, kullanıcı bağımlı ve güzel bir tetkiktir. Gebelikte ultrason yaptırmaktan korkmayın, ultrason zararlı değildir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.