reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Ultrason Zararlı mı?

Gebelikte Ultrason Zararlı mı?

ULTRASON RADYASYON İÇERİR Mİ ?

Gebelik, küçük bir hücreden başlayan ve büyük bir organizma olarak sonuçlanan bir süreçtir. Bu sürecin dışarıdan kontrolleri annenin değerlendirilmesi ile kısmen yapılabilir. Ancak gebelikte bebeğin optimum değerlendirilmesi ultrason ile sağlanabilir.

Gebelikte ultrason zararlı mı ?

Ultrason, ultra ses dalgaları kullanılarak yapılan bir tetkiktir. Kesinlikle radyasyon içermez. Bebeğe ve anneye zarar vermez.

Gebelikte kaç defa ultrason muayenesi yapılır ?

Bazı durumlarda sık ultrason takibi gerekir, bu durumlarda doktor, kendi belirleyeceği sıklıkta ultrason takiplerini yapabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Gebelikte yapılan ultrasonlardaki değerlendirmeler sırasında göze çarpan bazı değişikliklerin tekrar değerlendirilmesi gerekebilir. Anne karnındaki bebek sürekli gelişim halindedir. Bu nedenle vücudunda bazı değişiklikler de meydana gelebilmektedir. Örneğin sadece barsakta parlaklık görülen ek hiçbir bulgu saptanmayan bebeği doktor 2 hafta sonra bir daha değerlendirmek isteyebilir. 2 hafta sonra genellikle bu değişikliklerin kaybolduğu görülebilir, nadiren ek anomali eklenebilir. Bu nedenle gebelikte ultrason kontrolleri devamlılık göstermelidir.

Gebelik ultrasonları sırasında sadece bebeğe ait değişiklikler değil, anneye ait değişiklikler de değerlendirilir. Örneğin annenin yumurtalıklarında kist, rahimde miyom vb.  gibi değişiklikler olabilir. Bebeğin değerlendirilmesinin dışında bu değerlendirmeler de yapılmalı, eğer bir problem varsa bebek ultrasonuna ek olarak bu değişiklikler de raporda belirtilmelidir.

Ultrason, radyasyon içermeyen, kullanıcı bağımlı ve güzel bir tetkiktir. Gebelikte ultrason yaptırmaktan korkmayın, ultrason zararlı değildir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Bu Haber 5.147 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.06.2017 Çar 12 : 14

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.