Gebelikte Ultrason

07.12.2012
22
A+
A-
Gebelikte Ultrason

ULTRASON

Ultrason tekniğinin gelişmesiyle gebeliği kaygılanacak bir durum olmaktan çıkardı. Bu teknik, röntgen ışınlarının tehlikesi olmaksızın ses dalgalarının iç organlardan geçirilmesiyle, görselleşmesini sağlar.Aygıtın bir organı varsa bu size bebeğinizi görmek için olanak sağlar ve isterseniz bir ultrason fotoğrafını eşinize ve aile bireylerinize gösterebilirsiniz.Ancak görüntüde bebeğin organları çok net değildir.

1.düzeyde ultrason genellikle gebeliğin kaçıncı ayda olduğunu bilmek için yapılır.2. düzeyde ultrason ise daha ince tanısal amaçlar için yapılır.Annenin gebelik bilgileri yetersizse de ultrason önerilebilir; sezaryen kesisi ya da doğumsal kusuru veya genetik hastalığı olan bir bebeği varsa ultrason önerilir.

Ultrason aşağıdaki durumlar için kullanılır

·        Doğum zamanı bebeğin büyüklüğüyle uyuşup, uyuşmadığını doğrulamak için.

·         Bir anormallikle ilgili olarak ortalamadan fazla riskli ya da merak varsa bebeğin durumunu belirlemek.

·         ►Gebelik testinin yanlış yere pozitif olduğundan kuşkulanılıyorsa yedinci haftada gebeliğin olup olmadığını ortaya çıkarmak.

·         ►Erken gebelikte kanama ya lekelenmenin nedenini belirlemek (Erken gebelik ya da döllenmiş yumurtanın ölmesi gibi )

·         ►Döllenme olduğu zaman spiralin rahim içindeki yerini belirlemek

·         Amniyosentez ya da koriyonik örneklemesi öncesinde bebeğin yerini belirlemek.

·         ►14. Haftada Dopller aygıtıyla kalp sesi hala alınmadıysa  ya da 22. Haftada bebek hareketleri hala başlamadıysa bebeğin durumunu belirlemek.

·        Anne döllenme için tedavi görmüşse  ya da rahim beklenenden büyükse çoğul gebelik olup olmadığını belirlemek

·       ►  Rahim aşırı bir amniyon sıvısı nedeniyle hızla büyüyorsa durumu belirlemek

·        Bebeğin yetersiz büyüdüğü ya da sıkıntıda olduğu zamanlarda plasentanın yerini belirlemek ya da doğum öncesi rahim ağzının durumunu saptamak.

Geç gebelikte , plasentanın rahim ağzına yakın yerleşmesi ya da erken ayrılmasının yol açtığı bir kanama olmuşsa , bunu belirlemek için plasentanın görülmesi

·         ►Doğum öncesinde ya da doğum zamanının geçtiği düşünülüyorsa bebeğin boyutlarını belirlemek.

·          ►Bebeğin hareketleri solunum hareketleri, amniyon sıvısı hacminin gözlenmesi ile bebeğin durumunun değerlendirilmesi için ultrason kullanılır.

Ne zaman yapılır? Nedenine bağlı olarak doğumun beşinci haftasından doğuma kadar herhangi bir zamanda uygulanabilir.Çoğul bir gebelik ya da anormal bebek gelişimi olup olmadığını belirlemek için vajinadan ultrason karından olana göre daha erken uygulanabilir.Vajinal ultrason gebeliğin erken aylarında rahim ağzını görüntülemek ve erken gebeliğin takibi için çok yararlı bir ultrason yöntemidir.

Nasıl Yapılır? Ultrason muayenesi karından ya da vajinadan yapılabilir; bazen özel bir gereksinim olduğunda doktor her iki yöntemi de kullanabilir.Uygulama 5-10 dakika gibi kısa sürer. Anne adayına İdrar kesesinin dolu olmasından başkaca bir rahatsızlık vermez.

Ultrason ile muayene esnasında gebe kadın sırt üstü uzanır.Karından ultrason uygulamasında sesi daha iyi geçirebilmesi için çıplak karına ince bir tabaka halinde yağ ya da jel sürülür.Ultrason aletinin iletken parçası karın üzerinde yavaş yavaş gezdirilir.Vajinadan ultrason için vajinaya bir sonda sokulur.Aygıt bebeğin bedeninden geçen ses dalgalarını kaydeder.

Ultrasonun zararları var mı?

Ultrason 25 yıldır Tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Bilinen herhangi bir riski yoktur.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.