reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte unutkanlık

Gebelikte unutkanlık

Gebelikte Unutkanlık

 Yapılan çalışmalar gebelik döneminde kadınların yarısının unutkanlık sorunu yaşadıklarını göstermektedir.Bunun neden hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar, stres ve gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklere bağlıdır.Gebelik döneminde unutkanlık geçicidir.
Eğer anne adayı stres ve kaygıya yatkınsa gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerle birlikte anne adayı daha yoğun stres ve kaygı altında kalmaktadır.Bu durumda bulunan hamile kadınlar hamilelik döneminden önce olmadığı kadar unutkanlıkları artabilmektedir.
Gebelik döneminde unutkanlık sorunu yaşayan kadınlar evlerindeki ve iş yerlerindeki yaptıkları işlerle ilgili bir liste hazırlamalı ve evden çıkmadan önce kontrol ederek , kapıyı kilitlemeyi unutmak , ocağın altını açık bırakıp evden çıkmak gibi ortaya çıkabilecek tehlikeli durumların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Gebelikte unutkanlık süreci ile ilgili öneriler

Gebelik döneminde unutkanlık sorunu yaşayan anne adayının bundan dolayı kendisini suçlamaması gerekmektedir.

Yaşanılan unutkanlık durumunun aslında bebeğiyle ilgili olmasından kaynaklandığını ve bebeği dışındaki ayrıntıları aslında çok da önem vermediği için olduğunu bilmesi kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Anne adayının benlik saygısını zedeleyecek, kendisini değersiz hissetmesine neden olacak tarzda alay etme, küçümseme ya da aşağılama gibi davranışlarda bulunulmamalıdır.

Bu Haber 19.196 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 21.05.2013 Sal 12 : 21

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.