Gebelikte unutkanlık

21.05.2013
42
A+
A-
Gebelikte unutkanlık

Gebelikte Unutkanlık

 Yapılan çalışmalar gebelik döneminde kadınların yarısının unutkanlık sorunu yaşadıklarını göstermektedir.Bunun neden hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar, stres ve gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklere bağlıdır.Gebelik döneminde unutkanlık geçicidir.
Eğer anne adayı stres ve kaygıya yatkınsa gebelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerle birlikte anne adayı daha yoğun stres ve kaygı altında kalmaktadır.Bu durumda bulunan hamile kadınlar hamilelik döneminden önce olmadığı kadar unutkanlıkları artabilmektedir.
Gebelik döneminde unutkanlık sorunu yaşayan kadınlar evlerindeki ve iş yerlerindeki yaptıkları işlerle ilgili bir liste hazırlamalı ve evden çıkmadan önce kontrol ederek , kapıyı kilitlemeyi unutmak , ocağın altını açık bırakıp evden çıkmak gibi ortaya çıkabilecek tehlikeli durumların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Gebelikte unutkanlık süreci ile ilgili öneriler

Gebelik döneminde unutkanlık sorunu yaşayan anne adayının bundan dolayı kendisini suçlamaması gerekmektedir.

Yaşanılan unutkanlık durumunun aslında bebeğiyle ilgili olmasından kaynaklandığını ve bebeği dışındaki ayrıntıları aslında çok da önem vermediği için olduğunu bilmesi kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Anne adayının benlik saygısını zedeleyecek, kendisini değersiz hissetmesine neden olacak tarzda alay etme, küçümseme ya da aşağılama gibi davranışlarda bulunulmamalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.