Gebelikte uzak durulması gereken besinler

08.09.2017
552
A+
A-
Gebelikte uzak durulması gereken besinler

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER hamilelik döneminde tüketilmesi yasak besinler hakkında bilgi veriyor.

GEBELİKTE YASAK YİYECEKLER- VİDEO


Çiğ Et

Gebelikte tüketilmesi gereken bir çok şey var.Özellikle protein içeren besinler.Süt ağırlıklı besinler, kalsiyumdan zengin besinler, balık, yumurta, yeşil sebzeler yer almaktadır.Bunun yanında birde gebelikte tüketilmemesi gereken yada uzak durulması gereken bazı gıdalar bulunmaktadır.Gebelikte uzak durulması gereken gıdaların başında çiğ et geliyor.Kırmızı etin çok iyi pişmiş olması gerekir.Çünkü az pişmiş etten gelebilecek bazı hastalıklar vardır.Bunlardan biri toksoplazmozis; bu bebektede enfeksiyona sebep olup, gebelik kayıplarına , düşüklere sebep olabilir, bebekte anomalilere sebep olabilir.

Yüksek civa içeren deniz mahsülleri

Bir diğer besin özellikle kirli denizlerdeki balıklarda civa birikmesine bağlı olarak civa zehirlenmesi olabilir.Yada kabuklu deniz canlılarının aşırı tüketilmesi sebebiyle civa zehirlenmesine neden olabilir.Bu nedenle yüksek civa içeren deniz ürünlerinden uzak durulması önerilir. Tabiki ayda yılda bir yenilen bir kaç tane balıktan herhangi bir zarar olmayacaktır.

Rahim kasılmasına neden olabilecek meyveler ve çaylar

Bunun dışında rahim kasılmasına sebep olabilecek , rahim kasıcı etkisi olan meyveler ve çaylar bulunmaktadır.Özellikle böğürtlen , ada çayı gibi bitkiler rahimde kasılma etkisi yaratacağından düşüklere yada kanamalara sebep olabilir.Yine aynı şekilde yaban mersini de rahim kasılmasına neden olabilecek bir etkiye sahiptir bu yüzden gebelik süresince uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadırlar.

Pastörize olmayan süt ürünleri

Pastörize olmayan süt ürünleri, taze peynirler, orjini belli olmayan açıkta satılan peynirler.Bu tarz peynirler başka bakterileride barındırabileceğinden bunlardan uzak durmak gerekir.Düşüklere sebep olabilecek listeria gibi bakteri içerikleri olabileceğinden özellikle orjini belli olmayan süt ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Salam, sosis

Salam , sosis gibi içine ne katıldığını net olarak bilmediğiniz ürünlerden gebelik süresince kaçınmalısınız.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Semanur dedi ki:

    Yaban mersini ve böğürtlen in gebeliğe zarar verdiği konusunda bir kaynak belirtir misiniz. Çünkü sizden başka herkes bu iki besinin tüketilmesi gerektiğini belirtmiş.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.