Gebelikte vajinal duş zararlı mı ?

05.06.2014
299
A+
A-
Gebelikte vajinal duş zararlı mı ?

        Vajinal duş normal dönemlerde bile enfeksiyona yatkınlık sağladığından önerilmeyen bir davranıştır. Vajinal duş vajina içini materyallerden ya da vajinal akıntıdan temizlemek için basınçlı su ya da başka sıvılarla yıkamaktır. Bazı kadınlar bunu gebelikten korunma yöntemi olarak kullanmaktadır. Ancak bu yöntem gebelikten korunmak için son derece yetersizdir. Çünkü spermler boşalmanın 90 saniye sonrasında rahim ağzına ulaşmış olmaktadır. Boşalmadan sonra vajinal duş yapılsa bile, spermler tüplere doğru ilerlemiş durumdadır.

Gebelikte vajinal duş zararlı mı?

        Gebelik döneminde yapılan vajinal duş, anne adayı için öncelikle enfeksiyon riski taşıyacaktır. Gebe olmayan normal kadınlarda bile bu risk çok fazladır. Gebelik döneminde vajinal duş yapılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Yapılan işlem dışarıda olan bakterileri ve diğer mikrobik ajanları vajinadan rahmin içine taşıyabilir. Vajinanın olması gereken normal Ph değerini değiştirdiğinden, her türlü enfeksiyona açık hale gelmesine sebep olabilir. Gebelik sırasında bu tür enfeksiyonlar düşük, erken doğum gibi olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca vajinal duş yapılırken içeriye hava girişi olacağından, hava embolisine sebep olabilir. Vajinanın kendi iç dokusu burayı korumaya yardımcı olmak için, özel salgı ve flora ile kaplıdır. Yapılacak vajinal duş bu doğal örtüye zarar verecek ve bölgenin korunmasız kalmasına neden olacaktır. Gebe kadınlarda tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olacak, vajinal akıntı yapacak, akıntıların kötü kokulu olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle tavsiye edilmeyen bir işlemdir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.