Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı mı?

30.08.2013
6.210
A+
A-
Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı mı?

Gebelikte Vajinal Ultrason Zararlı mı?

      Hamile bayanlar tarafından en sık sorulardan biriside hamilelik süresince özelliklede ilk üç ay içinde yapılan vajinal ultrasonların gebelik veya bebek üzerinde zararlı bir etkisinin olup olmadığıdır.

Hamilelikte yapılan vajinal ultrasonlar bebeğe veya gebeliğe hiç bir şekilde zarar vermez, düşük nedeni olmaz. Tam aksine, özellikle ilk üç ayda yapılan vajinal ultrasonlar fetus (bebek) ve gebelik ile ilgili bize önemli ip uçları vericidir.

Gebelikte vajinal ultrasona neden başvurulur ?

       Gebeliğin ilk aylarında bebeğin kalp atışını daha net izleyebilmek için veya myom gibi patolojileri daha net görüntüleyebilmek için vajinal ultrasonografi gerekebilir.
Hamilelik sırasında vajinal ultrason yapılması hiçbir risk oluşturmaz. Bebeğe hiçbir zarar vermez. Düşük, kanama veya başka bir risk oluşturması imkansızdır. Gebelik rahmin içerisindedir, bu muayeneler ise tamamen rahmin dışarısında rahim ağzına kadar olan bölgeleri ilgilendiren muayenelerdir.

Vajinal ultrason düşüğe neden olur mu ?

      Vajinal ultrasonun bebeğe hiçbir zarar vermez.Düşük, kanama veya başka bir risk oluşturması imkansızdır. Gebelik rahmin içerisindedir, bu muayeneler ise tamamen rahmin dışarısında rahim ağzına kadar olan bölgeleri ilgilendiren muayenelerdir.
Vajinal ultrasonda kullanılan alet ( prob ) oldukça ince bir alet olup zararlı olmadığı gibi acı vericide değildir.Bazı hastalar doktor vajinal muayene yaptı ondan dolayı düşük yaptım zannederler,bu sadece bir tesadüftür,düşük yapmada herhangi bir katkısı yoktur.

GEBELİKTE VAJİNAL ULTRASON ZARARLI MI ? – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank İbrahim USLU dedi ki:

    Ultrason sanıldığı kadar zararsız değil. Çok sık ve uzun süreli ultrason çekimleri fetüse zararlı. Tıbbi açıdan çok zorunlu gerekçeler yoksa mümkün mertebe 2-3 cm bir fetüse ultrason çektirmeyelim. Otistik rahatsızlığından tutun da, sara hastalığına kadar ileride çocuklarımızda çeşitli sağlık problemlerine neden olyor. Her ortamda bu bilgiyi iletelim halkımıza. Birileri para kazanacak diye bizim bebeklerimizin sağlığıyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur. Lütfen şimdi size verdiğim bu ingilizce metni tüm hamilelere gösterin eğer tatmin olmuyorlarsa.
    Eğer hamilelikte ultrason tıbbi açıdan gerekliyse mümkün mertebe çok daha yüksek ultrason dalgaları yayan 3 veya 4 boyutlu ultrason çektirmeyiniz. normal ultrasonda bebekte 2 dakikalık bir çekimde fetüs üzerinde 2 C sıcaklık oluşurken 4 D ultrason da bu sıcaklık ayni sürede 5.8 C sıcaklığa sebep oluyor hem de bebeğin direk beyninde. Lütfen dikkatle okuyunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.