Gebelikte ve Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Gebelikte ve Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Gebelikte ve Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

       Hamilelik sırasında ve doğum yaptıktan sonra saçların dökülmesi son derece normal bir durumdur ve genellikle her hamile kadının yaşadığı sıkıntılar arasında bulunmaktadır. Gebelikte saç dökülmesi hamilelik sırasında salgılanan hormonların vücudu olumsuz bir şekilde etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik dönemi bitince, hormonlar eski seviyesine inene kadar yani doğumdan sonra saç dökülmesi de görülebilmektedir. Doğum sonrası vücut tamamen kendisini toparlayıncaya kadar saçlar dökülmeye devam edecektir. Genellikle doğum sonrasında birkaç ay içerisinde saç dökülmesinin giderek azaldığı gözlemlenmektedir. Hamilelik sırasında vücutta özellikle demirle birlikte birçok vitamin ve mineralin azalması sebebiyle saç dökülmesi gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu dönemde saçlara özen göstermek ve bakım yapmak sağlıklı kalabilmeleri için oldukça önemlidir. Saç bakımı ile birlikte kimyasal madde içeren saç ürünlerinin de kullanımına bu süreç içerisinde ara vermek saçların dökülmesinin azalması için önemlidir.

Hamilelikte saç dökülmelerinin nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Östrojen hormonunda meydana gelen değişiklikler

Hamilelik boyunca bazı ilaçların kullanımı

Hamilelikten önce kullanılan doğum kontrol ilaçlarının bırakılmasıyla vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler

Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında sağlıklı ve düzenli beslenmeme

Hamilelikte demir kaybı yaşanması

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Banyo yapmadan önce saçlara zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı sürülebilir. Bu yağlar saçta birkaç saat bekletildikten sonra durulanır.

Bol miktarda sebze ve yeşillik tüketilmeli, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli

Saç boyası ve kimyasal içeren saç ürünleri kullanılmamalı

Saçlar çok sert bir şekilde fırçalanmamalı

Saç dökülmesini önleyen, organik içeriğe sahip saç ürünleri kullanılmalı

       Hamilelikte saç dökülmesi dikkat edilecek bazı noktalarla kolayca azaltılabilmektedir. Burada önemli olan nokta kullanılan yağ ve bakım ürünlerinin tamamen organik olmasıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.