Gebelikte vitamin hapı kullanımı

22.12.2012
22
A+
A-


Özellikle gebeliğin başlangıç dönemlerinde sabah kusmalarının olduğu ve bu durumun iştahı da ciddi biçimde etkilediği durumlarda her gün düzenli olarak sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilmek genellikle mümkün olmamaktadır.Her gün düzenli olarak vitamin alınması, doğum öncesi düzenli ve sağlıklı bir beslenmenin yerini tutamaz.Ancak ek vitamin alınması, olası beslenme yetersizliğinize karşı bir sigorta niteliğindedir.Ayrıca yapılan bazı araştırmalar , gebeliğin özellikle ilk ayında ek vitamin alan kadınların bebeklerinde spina bifida gibi nöral tüp defektlerinin gelişme riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Gebelikte vitamin kullanımını doktorunuzun bilgisi dahilinde yapmalısınız.Aksi taktirde fayda sağlamaya çalışırken  zarar görebilirsiniz.

Birçok kadın gebeliğin ilk aylarında ek vitamin alımının mide bulantılarını arttırdığını belirtmektedirler.Bunu önlemek için vitamin haplarını öğün sonrası tok karnına almalısınız.Eğer standart boydaki hapları almak size zor geliyorsa , çocuklar için hazırlanan çiğnenebilir haplardan kullanılabilir yada açılabilir kapsüllerden kullanarak yemeğinize ya da içeceklerinize katabilirsiniz.Ancak bunu yaparken seçtiğinin vitamin içeriklerinin gebelikte size gereken oranlarda olmasına dikkat etmelisiniz.Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var.

Vitaminlerdeki demiz bazı kadınlarda kabızlığa yada ishale yol açabilmektedir.Bu sorunda çeşitli formüllerle önlenebilir.Demir içermeyen bir karışım alıp , demiri ayrıca midede değil ince bağırsaklarda emilen türünden almak uygun olabilir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.