Gebelikte yüksek tansiyon ( preeklampsi )

Gebelikte yüksek tansiyon ( preeklampsi )

Gebelikte yüksek tansiyon

       Tansiyon atardamarların içindeki kan basıncını ifade eder.Damarının içinde kanın akabilmesi için belirli bir basıncının olması gerekir.Bazı kadınlar hamilelikten önce yüksek tansiyona sahiptirler ; gebelik öncesi risk olmasa bile gebelikte yüksek tansiyon önemli bir konudur.

       Bazı kadınlarda ise yüksek tansiyon yalnız hamileyken oluşur.Eğer yüksek kan basıncı Eğer yüksek kan basıncı gebeliğin ikinci yarısında olursa gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir. Bu tip kan basıncı bebek doğduktan sonra kaybolur. Eğer gestasyonel hipertansiyon diğer bulgularla (idrarda protein kaybı yani proteinüri, ayaklarda şişlik yani ödem) beraber olursa preeklampsi denir.

        Hamileliğe bağlı hipertansiyon ( yüksek kan basıncı ) yalnız hamileyken oluşur.Hamilelikteki hipertansiyon ile sistolik basınç ( ilk rakam ) 140 ml’den fazla yükselir veya normaldeki kan basıncınız üzerinde 30 ml’den fazla basınç olur.
90 ml veya normaldeki kan basıncınız 15 ml’nin üzerindeki diyastolik bir okuma ( ikinci rakam ) bir problem olduğunu gösterir.Örneğin bir kadının kan basıncı hamileliğin başında 100/60’dır.Hamileliğinin sonlarında ise 130/90.Bu durum , kandaki yüksek kan basıncı veya preeklampsi geliştiğini gösterir.

       Doktorunuz her doğum öncesi muayenede tansiyonunuzu kontrol ederek ciddi bir seviyeye yükselip yükselmediğini belirler.

       Preeklampsi gebelerin % 10’unda ortaya çıkar ve tedavi olunmazsa , annede sinir sisteminde , kan damarlarında veya böbreklerde kalıcı hasara; bebekte ise büyüme geriliğine ( plesantadan geçen kan miktarı azaldığı için ) veya oksijen yoksunluğuna yol açabilir.

Preeklampsi nedir

       Preeklampsi yalnız hamilelik döneminde veya doğumdan kısa bir süre sonra oluşan çeşitli belirtileri tanımlar.

Preeklampsi belirtileri

Ani aşırı kilo artışı ve Şişlik ( ödem )

İdrarda protein ( proteinuri)

Yüksek kan basıncı ( hipertansiyon )

Refkleskslerde artış ( hiperrefleksi )

Herkeste görülmeyen diğer önemli belirtiler , kaburga kemiğinin altında sağ tarafta ağrı , baş ağrısı , görme bozukluğu .Bunların hepsi uyarıcı işaretlerdir.Özellikler hamilelik sırasında yüksek kan basıncı problemleriniz varsa bu belirtileri hemen doktorunuza bildirin.
Hamile kadınların çoğunda şişlik görülür , tek başına bacaklarda şişlik preeklampsiniz olduğu anlamına gelmez.Ayrıca preeklampsi olmadan da hamileyken yüksek tansiyon olması mümkündür.

Preeklampsiye ne neden olur ?

Preeklampsi ya da eklempsiye neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Preeklampsi görülme risk faktörleri

Çoğunlukla bir kadının ilk hamileliğinde çıkar 35 yaş üstü kadınlarda yüksek kan basıncı ya da preeklampsi daha çok görülür.

Daha önce preeklampsi geçiren kadınlarda yenileme olasılığı normal hamilelere göre yüksektir.

Çoğul gebeliklerde

Kilolu anne adaylarında

Gebelikten önce yüksek tansiyon olan anne adaylarında görülme olasılığı normalden fazladır.

Preeklampsi tedavi edilmezse ne olur ?

       Preeklampsi, gebelerin % 10’unda ortaya çıkar ve tedavi olunmazsa , annede sinir sisteminde , kan damarlarında veya böbreklerde kalıcı hasara; bebekte ise büyüme geriliğine ( plesantadan geçen kan miktarı azaldığı için ) veya oksijen yoksunluğuna yol açabilir.

Preeklampsinin tedavisi

       Preeklampsi tedavisinde amaç eklempsiden ( krizlerden ) kaçınmaktır.Bu hamilelik süresince yakından izlenmeniz ve her muayenede tansiyonunuzun ölçülmesi anlamına gelir.

       Ani ve aşırı kilo alımı preeklampsinin işareti veya kötüleştiğinin işareti olabilir.Preeklampsi vücudun su tutmasını arttırdığı için kilo alımını etkiler.Herhangi bir belirti fark ederseniz doktorunuza başvurun.

       Preeklampsi tedavisi yatak istirahatı ile başlar.Ayakta çalışamıyabilir veya fazla vakit geçiremiyebilirsiniz.Yatak istirahatı böbreklerinizin çalışması ve rahme giden kan akışını arttırmak için en etkili yöntemdir.
Sırtüstü değil sol yanınıza yatın.Bol su için , su tutmanıza neden olabilecek tuzdan , tuzlu gıdalardan ve sodyum içeren gıdalardan kaçının.

       Anne adayı tam bir yatak istirahatı ve sıkı bir gözlem için hastaneye yatırılır.Anne ister hastanede ister evde olsun bebeğin durumu her gün değerlendirilmelidir.Bebeğin hareketleri her gün kontrol edilecek , gerekti testler uygulanacaktır.Herhangi bir noktada bebeğin durumu kötüleşir ya da bebeğe uygulanan testler bebeğin rahmin dışında daha güvenli olacağına işaret ederse , en iyi doğum biçiminin kararlaştırılabilmesi için annenin durumu değerlendirilecektir.Eğer rahim ağzı uygun durumdaysa ve bebek aşırı zorda değilse suni sancı ile normal doğuma karar verilmesi beklenir.Tersi halde sezaryen önerilecektir.

       Genel olarak preeklampsili bir kadın hafif bir preeklampsi olsa bile doğum için belirlenen gününü geçirmesine izin verilmeyecektir. ( 40 hafta ) çünkü günü geçtiğinde rahim normalden daha hızlı bozulmaya başlar.Koşullara göre ya sancı başlatılır ya da bebek sezaryenle alınır.

       Hafif preeklampsisi olan hamile bir kadın gebeliğinin gidişi uygun bir tıbbi bakımla iyiye gider ve gebeliğin sonucu da hemen hemen tansiyonu normal bir kadınınki ile aynıdır.

       Hastalığı şiddetliyse ya da hafif bir preeeklampsi şiddetlenirse , tedavi daha şiddetli olur.Hemen damardan magnezyum sülfat verilmeye başlanır, çünkü bu madde hastalığın en ciddi komplikasyonlarından olan sara nöbetlerini hemen her zaman önler.Eğer bebek doğuma yaklaşmışsa veya akciğerlerin olgunlaştığı kesinleşirse hemen her zaman önerilen yol bebeğin derhal doğurtulmasıdır.Bebeğin süresi tamamlanmamışsa , ama hiç olmazsa 28 haftalık olduysa , çoğu hekim yine de hemen doğum yaptırma yolunu seçecektir.Çünkü bunun hem anne tansiyonunu normale döndürme hem de bebek için bebeğin gelişimini dışarıda yeni doğan yoğun bakım biriminde tamamlamasının kendisi için daha iyi olacağına inanılır.

       Preeklampsili anne adayı erken doğum riskini göze alarak yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastaneleri tercih etmelidir.

       Bazı hekimler bebeğe doğum öncesi gelişebilmesi için daha fazla fırsat verebilmek için bekleyip görelim yaklaşımını uygularlar.Hastanede yatak istirahatı , ilaç ve anne ve bebeği yakından izlemeyi tercih ederler.Eğer annenin tansiyonu kontrol edilmezse ya da anne veya bebeğin sağlığında bozulma işaretleri varsa bekle gör yöntemleri derhal doğum lehine terk edilmelidir.24. ve 28. haftalar arasında hemen bütün hekimler, bebeğe zaman tanımak için , şiddetli dahi olsa preeklampsiyi bekle gör yaklaşımını denerler

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.