Geç adet ( regl ) olma

05.02.2013
53
A+
A-
Geç adet ( regl ) olma

GEÇ ADET OLMA

Regl gören kadınlarda dönem dönem gecikmeler olmaktadır. Düzenli olmayan türden adet gecikmelerine hasta bu ay geç adet oldum demektedir. Çünkü normalde bir düzeni vardır. Kadın adetini 28. gün beklerken o ay çeşitli sebeplerden dolayı gecikmiş olabilmektedir. Ya da kadın otuz günde bir adet oluyor ise o ay kırkıncı gün, yada ikinci ay geldiğinde görebilmektedir. Bu durumda adet gecikmesinin sebebi araştırılmalıdır.

Sebepleri:

Kadınlarda adet düzeni her açıdan önemlidir. Tüm planlarını adet kanamalarına göre yapmaktadırlar. Eğer kadının döngüsü normal ise adet gecikmesi tecrübeli kadına hamile olabileceğini düşündürmektedir. Bu durum karşısında kadın gebelik testine yönelmelidir. Eğer gebelik söz konusu değil ise kadın doğum uzmanı yumurtalıklar hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Yaşanılan yumurtlama sıkıntıları kadının geç adet olmasına sebep verecektir.

Mevsimsel geçiş dönemlerinde geç adet olma bazı kadınların yaşadığı bir durumdur.

Stres kaynaklı adet gecikmeleri de önemsenmesi gereken bir durumdur. Her ne kadar kadınlar ayda bir bu durumu yaşıyor olsalar bile kadınların bu dönmelerinde hassas olduklarının unutulmaması gereklidir.

Teşhis ve tedavisi:

Aylık regl kanamaları yolunda gitmesine rağmen geç adet dönemi yaşayan kadın, bir doğum uzmanından yardım almalıdır. Bu durum zamanla başka sıkıntılara sebep vereceğinden zamanında önlem alınmalıdır.

Adetinde gecikme yaşayan kadın da evli ise doğum uzmanının ilk bakacağı kanda beta hcg hormonudur. Bu hormon gebelik durumlarında kanda yükselen bir değerdir. Kan yada idrar yolu ile yapılacak gebelik testi sonrasında sonuç olumsuz ise doktorun bu gecikme karşısında düşüneceği başka bir durum yumurtlama sıkıntılarıdır. Ayrıntılı olarak ultrason ve hormon tetkikleri ile kaynağa yönelik bir araştırma başlayacaktır. Bu işlemler sonrasında uzman doktor bir problem ile karşılaşırsa tedavi şeklini ona göre belirleyecektir.

Adet gecikmelerinde;

Kadın doğum uzmanı çeşitli adet düzenleyici ilaçlar önerebilmektedir. Bu ilaçlar kadının bir diğer ay adet gecikmesi yaşamasının önüne geçecektir. Her hangi bir sağlık problemi bulunmayan hastalara doktor sebebi bilinmeyen adet gecikmesi olarak teşhis koyar. Bu durumda geç adet döneminin kaynağı stres ve yaşamda meydana gelen problemler olarak düşünülür ve stres faktörüne karşı tedavi başlatılır.

ETİKETLER:
admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Ayse dedi ki:

  Merhaba talasemi major hastasiyim duzensiz adet oluyorum. Nasıl gebe kalirim 1 yıllık evliyim

 2. blank genç kız dedi ki:

  İlk adetimden bu yana hiç adet olmadım üzerinden 3 ay geçti ne yapmalıyım ? lütfen yardım edin

  1. blank admin dedi ki:

   Kaç yaşındasınız ?

   Dr.Zeki SALAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.