Geç düşüğün belirtileri , tedavisi

21.09.2013
55
A+
A-
Geç düşüğün belirtileri , tedavisi

Geç düşük nedir ? Belirtileri , Tedavisi

       İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak gebeliğin 20. haftasına kadarki süre içinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılmasına geç düşük denir.Bu olay 20. haftadan sonra meydana gelirse buna erken doğum denir.Geç düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu , bazı ilaçlara yada zehirli maddelere maruz kalması ve plesanta sorunlarıyla ilgilidir.

Geç düşüğün belirtileri nelerdir ?

    Günlerce süren pembe bir akıntı veya haftalarca süren az miktarda kahverengi bir akıntı düşük tehdidi habercisidir.Şiddetli kanama , genellikle de kramplarla birlikteyse , düşüğün kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Tedavisi

    Geç bir düşük tehdidi için çoğunlukla yatak istirahati önerilir.Eğer damlama kesilirse o zaman düşükle ilgili yeterli belirti olmadığı düşünülür ve genellikle normal hareketliliğe başlamaya izin verilir.Eğer rahim ağzı genişlemeye başlamışsa ,rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir ve rahim ağzına dikiş yapılarak düşük önlenebilir.Düşüğe işaret eden şiddetli kanama ve kramplar başlarsa tedavi annenin sağlığını korumayı hedefler.Kanamayı önlemek için hastaneye yatırmak gerekebilir.Düşük sonrasında kramplar ve kanama hala devam ediyorsa gebelik kalıntılarını temizlemek için genişletme ve kürtaj gerekebilir.Eğer geç düşüğün nedeni belirlenebilirse bu üzücü olayın yinelenmesinin önlenmesi mümkün olabilir.

    Nedeni önceden tanı konulamayan bir rahim ağzı yetersizliği ise rahim ağzı genişlemeye başlamadan , erken gebelikte yapılacak rahim ağzı dikilmesiyle gelecek gebeliklerdeki düşüklerin önü alınabilir.Olayın suçlusu hormon yetersizliği ise bunun giderilmesi ileriki gebeliklerin tamamlanmasını sağlayabilir.Kronik bir hastalık şeker veya kan basıncı yüksekliği sorumluysa, daha sıkı bir kontrol uygulanabilir.Akut bulaşıcı hastalık ya da kötü beslenme önlenebilir ya da tedavi edilebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.