reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme başlıklı konumuzun tanımına geçmeden önce kadınlarda adet döngüsünden bahsetmek gerekirse; kadınlarda adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar süren adet dönemi ortalama olarak 28 gündür. Her kadında 28 günlük seyretmediği için uzmanlar tarafından 21 ila 35 gün arasında süren adetlerde normal görülmektedir. Standart değerler içerisinde sağlıklı bir kadının adet periyodu 28 gün olarak hesaplanmaktadır. Adet dönemi periyodu; adetin başlangıcından bir diğer adetin başlangıcına kadar devam eden süreyi ifade eder. Bazı etkenlerden kaynaklı olarak adet, 3 haftadan 7 haftaya kadar uzanan dönemlerde de görülebilmektedir.

Üreme çağındaki kadınlarda karşımıza çıkan “geç yumurtlama, geç döllenme nedir?”

Adet kanamasının başlamasından 14 gün önce kadında yumurtlama gerçekleşir. Geç yumurtlama; kadınlarda yaşanan adet periyodunun 28 günden daha geç gerçekleşmesidir. Gerçekleşmesi beklenen yumurtlama süresi 14 günü geçtiğinde doğal olarak adet kanaması da daha ileri bir tarihte görülecektir. Söz konusu kadın gebe kalmayı planladığı takdirde geç yumurtlamaya bağlı olarak planlanan gebelik sürecinde de değişim yaşanacaktır.

Geç yumurtlama yaşayan bir kadın, bulunduğu ay içerisinde gebe kaldığı takdirde adet görmekte ve gerçekleşen gebeliğin farkında olmamaktadır. Geç yumurtlama ya da geç döllenme sağlık açısından bir tehdit unsuru değildir. Halk arasında geç yumurtlama veya geç döllenmenin; gebelik süresince düşük, kanama, sancı gibi birtakım olumsuz durumlara sebep olduğu kanısı vardır. Bu konuda uzmanların görüşü ise geç yumurtlama ve geç döllenmenin herhangi bir riski bulunmadığı halk arasındaki kanının da doğruluğu yansıtmadığıdır.

Geç döllenme sadece anne adayının gebeliğini normalden daha uzun olarak hesaplamasına neden olmaktadır. Bu hesaplamadaki yanlışlıkta yapılan muayene ve tetkikler sonrasında da düzelecektir. Geç döllenme ile gerçekleşen gebeliğin hangi sürecinde yer alındığı gebelikte düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde bilinecektir.

Geç döllenme ile ilgili bilinen bir diğer yanlış bilgi ise bebeğin cinsiyetini etkilediğidir. Bu bilginin de doğruluk payı kesinlikle yoktur. Geç döllenme bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde etken değildir. Geç döllenmede bebeğin cinsiyet şansı ne ise doğal sürecinde gerçekleşen döllenmede de bebekteki cinsiyet şansı aynıdır. Geç döllenme sonucunda bebeğin cinsiyetinde kız olma ya da erkek olma şansı azalmamakta ya da yükselmemektedir.

Geç döllenme sonucunda gebelik haftası hesaplaması

Kadında yaşanan geç yumurtlama sonucunda o ay hamile kalan kadın adet olmayacaktır. Geç yumurtlamanın gerçekleştiğini de bilmeyecektir. Adet dönemine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasona ile yapılan değerlendirmenin sonucuna göre ortaya çıkan gebelik haftasından daha fazla çıkacaktır.

Ultrasonda hesaplanan gebelik haftası son adet tarihine değil döllenmenin gerçekleştiği güne göre hesaplanacaktır. Gerçekleşen gebelik aslında döllenmeden itibaren başlayacaktır.  Son adet başlangıcı tarihi ile yumurtlamanın gerçekleştiği sürecin arasında 2 hafta fark olabileceği önceden kabul edileceği için gebelik haftası da bu durum baz alınarak hesaplanacaktır. Geç yaşanan bir döllenme olduğunda ise adetin başlangıcı ve yumurtlama arasında 3 hafta geçeceği için  adet dönemine göre hesaplanan ile gebelik haftasına göre yapılan hesap arası 1 hafta fazla çıkacaktır. Geç döllenme konusunda gebeliğin sürecinin hesaplanmasında gebelik haftası dikkate alınır ve gebelikteki takiplerde gebelik haftasına göre yapılır. Çünkü bebeğin gelişiminin takibi ve anne adayının hem kendisi hem de bebeği için dikkat etmesi gereken hususları öğrenmesi için; gebelik haftasının bilinmesi önem arz etmektedir.

Yumurtlama ne zaman olur?

 • Adet periyodu  28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 14 gün sonra)
 • Adet periyodu 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur.  (Adet kanaması başladıktan 16 gün sonra)
 • Adet periyodu 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 21 gün sonra)

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Kadınların yaşı ilerledikçe, özellikle 37-38 yaşının ardından, yumurtalıklardan düşük kaliteli yumurtalar üretilir. Bunun sonucunda da yumurtlamama sorunu doğabilir. Ayrıca bu durum adet döngüsünün de düzensiz olmasına sebebiyet verir. 

Bir diğer faktör ise, polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğu sorunudur. Polikistik overde, yumurta olgunlaşma evresine giremez. Buna bağlı olarak da yumurtlama gerçekleşmez ya da yumurtlama nadiren gerçekleşir. 

Tiroid hormonundaki bozukluk ya da prolaktin adı verilen süt üreten hormonun bozukluğu da yumurtlamayı engelleyen faktörlerdendir. 

Kanser ve ağır kalp hastalıkları da yumurtlamanın gerçekleşmesi önünde engel olan faktörler arasında sayılmaktadır.  

Bu Haber 40.032 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 08.06.2016 Çar 09 : 8

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Ayşəm dedi ki:

  Adetim 14 gun gecikti bu gun testlerim neqatifdi idrar ama adetimden 9 gün gectikte kan testi verdim 16.0 çıktı geç döllenme ola bilirmi? Acaba?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   evet elbetteki olabilir, bekleyiniz 1 hafta sonrasında hala adet görmemiş olursanız beta hcg değerinizi tekrarlayınız

 2. Avatar Pınar dedi ki:

  Meraba hocam benim adetime 9 gün war adetim düzenli 30 günde bir idrar testi yaptım ikinci çizgi çok silik çıktı beta hcg iki gün ard arda <2.0 çıktı geç döllenme olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Adete 9 gün varken gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa test yapın.

 3. Avatar Canan dedi ki:

  Hocam merhaba ben canan son agdet donemim 03.01.2019 utrosonla bakiliyo bazen goruluyo bazen gorulmuyo altan bakildinda goruldu 9 haftalik gorunuyorum 3 doktora gitim birisi bebek var kalp atisiyok birisi 6 haftalik dedi biride 5.5 haftalik dedi son doktorum dolenme gec olmustur cocuk kucuk aldirmayin bekleyin dedi kafam cok karisik piskolojim bozuldu bi kalbi atiyo dedndi ilk doktor bu hafta atmiyo dedi dun gitimde anlatim gbi 5.5 haftalik daha dedi ne yapmaliym gecen saglik ocaginda beta hcg 29589 cikti tsk ederim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   kalp atışını kendiniz duymadıysanız ve görmediyseniz bekleyiniz
   sürekli hekim değiştirmek de kafa karışıklığına sebep olabilir
   kendinize bir hekim belirleyiniz ve takiplerinizi devam ettiriniz

 4. Avatar Semiha dedi ki:

  Merhaba, 10 Subatta adet oldum, normalde 26 gunde bir adet goruyorum. 20-21 subat arasi Hafif pembe lekelenmelerim oldu. Kasik agrilarim oldu ara ara ve goguslerimde hassasiyet yoktu, sadece dolgun hissediyordum. 3 Mart’ta erken gebelik testi yaptim negatifti. Bugun adet olmam gerekiyor fakat kasiklarimda agri yok(normalde cok kuvvetli sancilarim olur tum adet gunlerimde) sadece ciddi derecede belim agriyor. Bugun bir test daha yaptim ve yine negatifti. Hamile olabilir miyim diye dusunmek icin erken Midir?
  Tesekkurler.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar semiha hanım
   bahsettiğiniz belitiler gebeliğe de ait olabilir, adet görecek de olabilirsiniz
   lakin test yapmak için henüz erken
   adet gecikmeniz 1 haftaya ulaştığında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 5. Avatar Sevil ak dedi ki:

  Merhabalar 13 ocak son adet tarihim fakat 25 nde birliktelk yaşadım ve adetim dört gün gecikmişti testler negatif çıkıyordu bir hafta geciktiğinde silik çıktı adet döngüm ortalam 28-29 değişiyor 7+3 görünüyorum regl tarhine göre 7+1 de kalp atışı dinleyeedik geç döllenme olabilr dedi doktr ve rahim içi kanamam vardı kalp atışı olurmu sizce çok endişeliyim progestrn ve folk asit içiyorum

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sevil hanım
   gerekli ilaçlar reçete edilmiş, düzenli olarak kullanınız
   beklemeniz gerekmektedir

 6. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba. Son adet tarihim 20 aralık adet tarihim geçtiğinde beta hcg testi yaptırdım 0,233 çıktı 9 aralıkta tekrar beta hcg yaptırdım 97,00 çıktı 4 gün sonra 497 çıktı 1 hafta sonra doktora gittiğimde keseyi gördük ama 8 haftalık olması gerekirken doktor 5 haftalık olduğunu söyledi ayrıca polikistik over var adetim düzensiz. Gebelik haftamı neye göre hesaplamam gerekiyor

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   adet düzensizliğinizden dolayı son adet tarihi belirlemek zordur
   lakin 2 hafta sonra bebeğin kalp atışlarını duymak için kontrole gitmeniz gerekmektedir
   o zaman bakılan ultrason da bebeğin ölçüsü ile net olarak son adet tarihi hesaplanabilmektedir

 7. Avatar Merve dedi ki:

  Merhabalar. Son adet tarihim 19ocak. 21.şubatta beta hcg 369 çıktı. 25şbatta tekrarladık 2573 ciktı. Ogün karından bakıldı ultrasonda gorünmedi kese bile. 27şubatta hafif kahverengi lekelenmem oldu alttn baktılar kese göründü ama hersey yolunda görünüyor bozukma yok dediler. 5tane düşük önleyici iğne verdiler. 4mart aniden gelen kıpkırmızı kanamam oldu yine gittim kese yine olmasi gerekennyerdeydi ama 6+2 olmasi gerekirken 5haftalık görünüyor dedi kalp atisi yok ama minik kıpırdamalar var gibi dedi progeston kapsüle geçiş yaptık yat dinlen dedi. Çok da ümitlenme ama yinede bellide olmaz dedi. Geç döllenmeden hiç bahsetmedi burada okuyunca kafam karştı sizce bir problem varmıdır normalmi yasadiklarim. Bu arada daha önce 1tane 5 haftalik karnimda ölen ve 8haftalkken alınan bir gebeligim ve 2de düşüğüm oldu. Cevap verrsenz çok sevinirm

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiş gerekmektedir
   bekleyiniz, henüz bu süreniz dolmamış görünüyor
   doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak alınız ve bolca istirahat ediniz

 8. Avatar Gozdem dedi ki:

  Merhabalar ben normalde 25 26 günde bir adet olurum bebek tedavisi görüyordum klomen kullandım en son adet tarihim 21 ocakta ben 19 subatta evde test yaptım iki kere üst üste silik çıktı 20 şubatta ta kan verdim 54.25 çıktı sonra birden vajinada kramp gibi ağrılar girdi ve ardından önce sarı akintim sonra hafif kırmızıya yakın bir leken oldu ardından aynı gün tekrar kan verdim ilkinde beta hcg 679 cıktı akşam üstü özel hastanesinde de verdim 633 cıktı o arada tansiyonum düşmüştü serum bağlamışlardı bugünde doktor henüz 15 günlük bile değil bebek dedi ç.tesi gel keseye bakalım dedi çok endişeliyim geç döllenmesi noldu bilmiyorum uzun oldu özür dilerim cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gözde hanım
   yeni gebelikler de ultrason ile bakıldığında keseyi hemen göremeyiz
   kesenizi görebilmek için beta hcg değerinizin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir
   doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 9. Avatar Karakas dedi ki:

  Merhabalar, normal adet gunum subat 17 di fakat hala olmadim. Kasığımın alt kisminda sislik ve sertlesme vardi. Subat 21. De evde idrar testi yaptim negatif cikti. Emin olmak icin 22 subatta kan testi yaptirdim 0,100 cikti. Ama hala adetlenemedim ve hic bir adetimde gogus agrim olmazdi inanilmaz gogus agrim ve bel agrim var ayrica goguslerim o kadar agirlastiki anlatamam. su iki gundur kasiklarim sizliyor resmen. Sizce gec dollenerek hamile olma imkanim varmi bilgi verebilirmisiniz bu konula alakali.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   elbetteki geç döllenmeniz olabilir
   bekleyiniz, adet gecikemeniz 1 haftaya tamamlandığında kandaki beta hcg değerinize tekrar baktırınız
   sonuç tekrardan negatif çıktı ise, adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurunuz

 10. Avatar Ayşe dedi ki:

  Merhabalar 4hafta üç günlükken kesem görüldü 7 hafta bir günlükken gittim kesenin içinde Bebek yok dedi doktor transvajinal ultrasona gerek görmeden kürtaj olmamı söyledi renkli ultrasonda bakan doktor ise kesenin 6 haftalık gibi gözüktüğünü söyledi kafam karıştı doktora güvenim sarsıldı kürtaj olmayı kabul edeyim mi nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz doktor talep etmemesine rağmen kan değerime baktırdım bhcg 10000

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasın da bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   tarih aralıklarına bakınız, kese görüldükten 2 hafta sonra kontrole gittiğinizde bebek görünmedi ise evet kuretaj olmanız gerekmektedir
   lakin bu zaman henüz dolması ise, zamanın dolmasını bekleyip, tekrar kadın doğum muayenesi olmanızı öneririm

 11. Avatar Tuba dedi ki:

  Merhabalar,
  15 şubatta kan verdim ve hcg 7318.0 çıktı.20 şubatta doktora gittim ve bebeğimin kalp atışlarını duyduk. Doktor gayet güzel kalp atışı dedi. Ancak benim son adetim 26 Aralık bu tarihe göre bebeğim 8 haftalık olmalıydı ultrasonda 7+1günlük çıktı.doktor 12. Hafta gibi sebebinin belli olacağını söyledi. Geç döllenme olma ihtimali yüksek mi acaba? Adetim genellikle düzenli ama bazen farklı olabiliyor. Teşekkürler

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar tuğba hanım
   son adet tarihi ile ultrason ölçüsü bire bir uyumlu olmak zorunda değildir arada 4-5 gün oynayabilmektedir
   endişe etmeyiniz

 12. Avatar Muzeyyen dedi ki:

  Merhaba , ben düzensiz adet gördüğüm için doğum kontrol hapı kullanıyordum 3 aydır bıraktım kullanmıyorum bıraktığımdan beri 35 günde bir adet görüyorum en son 16 ocak ‘ta adet gördüm 6 şubatta yumurtlama oldu onu değerlendirdik fakat 21 şubatta yani dün bende tekrardan yumurtlama oldu inanamadım yanılıyorum belki diye ovulasyon testi yaptım pozitif cıktı ne olur ne olmaz diye geceyi tekrardan değerlendirdik kasiklarimda şişlik ve şancı var goguslerimde sert ağrı yok ama sert ağırlık var sanki 2 defa yumurtlama olur mu yada benim durumum nedir , şimdiden teşekkür ederim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar müzeyyen hanım
   her ay farklı yumurtalardan aynı anda 1 veyahut 2 tane yumurta büyümektedir
   adetiniz gecikirse kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 13. Avatar serpil dedi ki:

  merhaba hocam yaklasık 3 ay once 18 haftalık bır dusugum oldu ve tehşis koymadılar mudahale dahı edemedıler kendı kendıme dogurdum bebegımı cok acı gunlerım oldu ve sonucum soru ısartlerı ıle kaldı . ama cok sanlıyım kı suan 5+2 gunluk hamıleyım doktorumu degıstırdım normalde 6+2 olmamız gerekırken bır hafta erken gosterıyor dedı . pekı sızın goruslerınız ne olur bu konuyla ılgılı .ayrıca dusuk yaptıgımda doktorlar acılman olmus falan da var demıslerdı ama suankı doktorum alt muaynede acılman olmamıs senın dedı ve hala aynı seylerı yasamaktan korkuyorum

 14. Avatar Aysse dedi ki:

  İyi akşamlar hocam. Ben adet gecikmesinin üçüncü günün sabahında idrar testi yaptım negatif çıktı. Ve hâlâ adet olmadım beş gündür adetim gecikiyor. Bir kaç gün önce belim ağrıdı. Ve düzenli adet gören biri değilim genelde ilişkiden sonra ki gün adet olurum. Ama bu sefer olmadım bir kaç gün geçti. Sizde hamile miyim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   malesef ki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm
   sonuç yine negatif çıkarsa, adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 15. Avatar Emel dedi ki:

  Merhaba hocam ,
  35-40 gün süren bir adet döngüm var. En son adetim 29 aralik başlangıç 3 Ocak bitiş. 20 Ocak tarihinde korunmasız ilişki oldu.31 Ocak da yani bu sabah yerleşme kanamasına benzeyen kahverengi pembeli regli kanamama göre daha sıvı bir kanama yaşıyorum hala da devam ediyor.normal adet tarihime daha 9 gün vardı bugün. beta HCG testi yaptırdım değer 2 çıktı.sizce bir kaç gün sonra tekrar kan testi yaptırmalı mıyım ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar emel hanım
   adet gecikmeniz 1 haftayı tamamladığında, kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı öneririm

 16. Avatar Sibel dedi ki:

  Merhabalar…
  Reglim 6 gün gecikti 3 gün önce kan testi yaptırdım hcg 0.100 cıktı ve hala regl olmadım hamile olma ihtimalim olabilir mi…

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sibel hanım
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor, herhangi bir gebelik yoktur
   adetinizin sökülmesi adına en kısa zamanda kadı doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 17. Avatar Ruhiyya dedi ki:

  Doktor benim son adetim21aralikdi. Dun ultrosonda bakildi. Rahim icinde bebek gorunmuyor. Su an5hafta 4gunlukdu.neden acaba gorunmuyo

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   yeni gebeliklerde, hemen gebelik kesesi görülmeyebilir
   gebelik testi pozitifleştikden sonra, beta hcg değeriniz 1500 seviyesine ulaştığında gebelik kesesini görmeyi bekleriz

 18. Avatar Gülcan dedi ki:

  Merhaba hocam ben son adet tarihim aralık ğın 20si di ocagın 7sinde kahverengi lekem oldu 2, 3 gün sürdü ve daha adet olmadım bugün 7gün geçiyor adetimin günü 20 ocakta kan testi yaptım negatif çıktı idral testi dün yaptım gene cıkmadı negatif cıktı hocam sizce geç dönlememi daha adet olmadm nezaman kan testi vermem gerek lütfen cvplarsanız sevinirim bu arada bende pıhtı var gebeliğimin ilk haftasında düşük yapıyorum iyne kulanmasam gebeliğimi fark etmicemdiye cok korkuyorum

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gülcan hanım
   adet gecikmesinin 1 hafta sonrasında beta hcg değerinize baktırmanız yeterlidir
   çıkan sonuç negatif ise, herhangi bir gebelik yoktur
   adetiniz sökülmesi için kadın doğum polikliniğine başvurmanız gerekmektedir

 19. Avatar Funda dedi ki:

  Mrh hocam son adet gününe göre ( aralık 6 ) şuan 7 hafta 1 günlük olması bekleniyor. İlk beta hcg yaptırdığımda ocak 3 dü değer 53.33 çıktı birdaha istedi ocak 7 de yaptırdım beta hcg 381.17 çıktı gebesin desiler. Bu gün doktora gittim o kadar küçük ki kese ve bebek bana ya geç döllenme yada durmuş gebelik dedi nedir sizce durum hocam

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar funda hanım
   geç döllenme olmuş olabilir, bu sebeple de gebelik kesesi geç görülebilmektedir
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   bunun için henüz zamanınız var görünüyor
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 20. Avatar Zehra dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin degerım 23 ocakta 151.8 cıktı 25 ocak da ıse 448.8 cıktı prestegornumda 10 cıktı sizce hamile mıyım. Kaç haftalık hamileyim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zehra hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, 2 gün ara ile bakılan beta hcg değerlerinizin arasındaki artış da sağlıklı
   gebelik hafta hesaplaması da en net olarak, bakılan ultrason ile yapılmaktadır

 21. Avatar Sahra dedi ki:

  Merhabalar lütfen bilgi verin pikoluyum gecen ay adet tarihim ayın 4 u idi nu ay 4 de gelmesi lâzımdı ama olmadım adet geçmesinden 7 gun sonra kan yaptim 1.20 çıktı yani gebe değilim şuan ise 15.gün geçti tekrar kan vermek istiyorum ne zaman uygun olur bilmiyorum ilk defa 15 gun adetim gecikti hep gününde olur du bi umur belki geç döllenme olabilir mi ne zaman kan yapsam ve adet olacakmışım gibi hiç belirti yok sadece ne akintim var teskkurler şimdiden

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sahra hanım
   bakılan beta hcg değeriniz negatif çıkmış, herhangi bir gebelik yoktur
   aradan 15 gün geçtiği için, testi tekrarlayınız
   testinizin sonucu yine negatif çıkar ise, adetinizin sökülmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurunuz

 22. Avatar Zehra dedi ki:

  Bugün doktora gittim kese görünmedi , sat 22 kasım ama 40 günde bir oluyorum geç döllendiği içinmi kese görünmemiştir yada ne zaman görünür

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zehra hanım
   geç döllendiği için veyahut daha yeni gebelik olduğu için gebelik kesesi görülmeyebilir
   gebelik kesenizin görülebilmesi için kanda bakılan beta hcg değerinizin 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir

 23. Avatar Fatma dedi ki:

  Merhabalar hocam 1 aylık evliyim evlendiğim gün hastaydım 20 sinde ilişkiye girdik ama puan miğfe bulantısı ve halsizlik göğüslerde agrı ve büyüme var adetimden 3 gün gecikti evde test yaptım olumsuz çıktı ne yapabilirim hocam 😞

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   malesef ki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 24. Avatar Zehra dedi ki:

  22 kasım son adet tarihim 40 günde adet oluyorum 8 ocakta test yaptım çıkmamıstı ama 12 ocakta çıktı geç döllenme olabilirmi?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zehra hanım
   elbetteki geç döllenmeden dolayı, beta hcg değerinizdeki pozitiflikte geç belirmiş olabilir

 25. Avatar elif dedi ki:

  10.01.2019 beta değeri 35 çıktı 12.01.2019 beta değeri 106 çıktı.. sat 17 aralık ..ne zaman hastaneye gidersem kese görünür acaba sat a göre değerlerim düşük mü

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   1 hafta sonrasında hala adet görmemiş olursanız, kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 26. Avatar Sevgul adalı dedi ki:

  En son 12 kasımda regl oldum doktor geç döllenmeden dolayı Şuan 6 hafta 5 günlük kese görünüyor fakat dün kalp atışını duyamadık kan beta sonuçlarım 30.12 de 3555 çıktı 2 ocakta 4588 10 ocakta 6551 çıktı normalmidir acaba ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sevgül hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 27. Avatar Beste dedi ki:

  merhaba son reglimin ilk gününe göre hesapladığımızda 6 hafta 5 günlük gebe olmam lazım. Dün doktora gittik ultrason ile kesen gözükmedi vajinadan baktılar kese gözüktü ams 4mm imiş. Doktor iki seçenek var dedi ya geç yumurtlamışım yada bebek gelişimini durdurmuş. Sonra kan verdim hgc değeri 2048 çıktı sizce nedir durum

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar beste hanım
   beta hcg değeri ile bakılan ultrasondaki kesenin ölçüsü uyumlu görünüyor
   geç yumurtlamanız olmuş

 28. Avatar Asel dedi ki:

  kan testi ile verdiğim hormon testlerimde de bir sorun çıkmamıştı

 29. Avatar Asel dedi ki:

  Merhaba Hocam;
  en son adet tarihim 17 Kasım 2018. 35 günde bir adet olurum . Beklenen adet günü 22 aralık tı fakat 25 aralık kahverengi lekelenme yasadım ve 2-3 gün sürdü sadece peçeteye damla şeklinde geldi. lekelenmeden sonra yaptırdığım kan testi negatifti fakat hala adet olmadım. Bu yerleşme kanaması olabilir mi ve ya geç döllenme gibi bir durum var mıdır? testi tekrarlamalımıyım?

 30. Avatar Asel dedi ki:

  Merhaba Hocam;
  en son adet tarihim 17 Kasım 2018. 35 günde bir adet olurum . Beklenen adet günü 22 aralık tı fakat 25 aralık kahverengi lekelenme yasadım ve 2-3 gün sürdü sadece peçeteye damla şeklinde geldi. lekelenmeden sonra yaptırdığım kan testi negatifti fakat hala adet olmadım. Bu yerleşme kanaması olabilir mi ve ya geç döllenme gibi bir durum var mıdır?

 31. Avatar Aysel dedi ki:

  Merhaba benim sat 8 nisan adetm nerdeyse 18 gun gecikmisti evde 2 kere test yapmistim hep negatif cikti sonra gecikme 20 gundeyken dktra gittim hgc degeri 1000 cikmisti ultrasonda gorunmedi …
  su anda hamileyim ama ultrasonda sat a göre hep 2 hafta geriden geliyor ve bu benm kafami karistirior. Acaba bu bi geç dollenmemi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar aysel hanım
   geç döllenmeden dolayı beta hcg değeri sonradan pozitifleşir ve ultrason ile bakıldığında gebelik kesesi küçük görülebilmektedir
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 32. Avatar Bahar dedi ki:

  Mrb benim sat 21 eylül doktora gittim gebe olduğumu ve sat ‘imin 9 ekim olduğunu söyledi suan 8. Hafta olmama rağmen kalp atışlarını duyamadim haftaya duymazsam biraz daha beklemem gerekir mi gec donlenmeden şüpheleniyorum en fazla kaç haftaya kadar kesin belli olur

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar bahar hanım
   gebelik keseniz görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   geç döllenme ihtimalinden bahsedersek, bu zamandan 1 hafta kadar daha bekleyebiliriz
   sonrasında hala görülmez ise, tıbbi nedenli tahliye olmanız gerekmektedir

 33. Avatar Leman dedi ki:

  Merhaba,
  Benim son adet tarihinin 19 Ekimdi o gün sağlık ocağına test yaptırdım beta HCG degerim 82.44 çıktı.21 Ekim’de devlet Hastanesi’ne qittim sonucun 210 çıktı ve Dr gayet güzel 10 gün sonra qel keseye bakalım dedi. 10 gün sonra qittim kese gözükmedi 3-4 sn kist var dedi,tekrar kan testi istedi sonuç 5167.6 çıktı sınırda dedi.Cuma günü tekrar çağırdı.Neden gözükmedi acaba bir sorun mu var😔 şimdiden çok tşk ederim.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar leman hanım
   en son bakılan beta hcg seviyenize göre gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda tekrardan kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 34. Avatar Pnrözn dedi ki:

  Merhaba,
  En son 25 ekimde adet gördüm. Bugün adet gecikmemin 7.günü. 7 gündür göğüslerim şiş ve çok acıyor. Adet gecikmemin 3.günü kan verdim beta<1.20 çıktı. Tamam dedim olurum adet. Ama hala olmadım. 1 aralıkta peçeteye pembe renk kan geldi. Sancımda oldu. Ama sonrası yok. Sonra sancıda yok .Kahverengi akıntı var. Yerleşme kanaması olabilir mi? Ne zaman kan vermeliyim? Gebelik var mıdır?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar pınar hanım
   adet gecikmeniz tam olarak 1 hafta oldu ise beta hcg testinizi tekrarlayınız
   çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 35. Avatar Hafize dedi ki:

  Merhaba 14 kasım catlatma iğnesi vuruldum bugun 14.gunum iğnemin ama adet olmadim henuz ve kan tahlili yaptirdim negatif cikti eger hamile deilsem neden hala adet olmadim normalde adet tarihimin 20 kasimdi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar hafize hanım
   kandaki beta hcg değerinizin negatif çıktı ise, herhangi bir gebeliğiniz yoktur
   adetinizin sökülmesi adına en kısa zaman da kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 36. Avatar Cemre0938 dedi ki:

  Merhabalar hocam sat 26 eylül ve duzenli 30 gunde bir olur her zaman esimle 8 ekimde korunmasiz birlikte olduk ilk kez gebe kalmışım doktoruma 14 kasımda gittigimde geç döllenme oldugunu ve daha 6 haftalık oldugunu söyledi kalp atışlarini duyduktan sonra. Kan testimi 31 ekimde yaptım hcgm 1330.6 cıktı sizce normal mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar cemre hanım
   gebelik kesesi görüldükten sonra yapılan beta hcg testi kafa karışıklığına sebep olabilir
   bu sebeple tekrarlamanıza gerek yoktur

 37. Avatar bsra dedi ki:

  son adet tarihimin ilk günü 7 ekim.adetimin gecikmesinin 10. günü bugün. 5.günü kan tahlili yaptırdım 2 cıktı sonuç. acaba geç döllenme olabilir mi.adet olmazsam ne zaman tekrar kan tahlili yaptirayim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor, her an adet görmenizi bekleriz
   1 hafta sonrasında hala adet görmez iseniz testinizi tekrarlamanızı öneririm

 38. Avatar anneadayı dedi ki:

  Merhaba hocam sat 28 ağustos. adet günüm neredeyse 50 gün kadar geçti aşırı düzensiz adetlerim var sonunda test yaptım ikinci çizgiyi gördüm. bebeğim şuan 6+5 ama sata göre hesap edersek 10 haftalık çıkıyor. bu benim kafamı çok karıştırıyor. İki doktorda geç yumurtladığımı adetimi 24 eylül olarak baz almamı söylediler. 4 hafta geç yumurtlama normal mi? Gelişim sorunu olabilir mi bebekte.. HCG istemedi hiç bir hekim.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   geç yumurtlama elbetteki olabilir
   gebelik haftasının en net ölçüsü bebeğin kalp atışlarını duyduktan sonra yapılan ultrason ölçümüdür
   doktorunuzun söylediği son adet tarihini kullanarak hesaplama yapmanızı öneririm

 39. Avatar buket dedi ki:

  Merhabalar ben buket yazdıgım sorunun cevabını okuyamıyorum

 40. Avatar buket dedi ki:

  MERHABALAR 21 EKİMDE ADET OLDUM YUMURTALAMA DÖNEMLERİNDE VE SONRASINDA EŞİMLE İLİŞKİYE GİRDİK .bUGUN KAN TESTİ YAPTIRDIM DOKTOR GEBELİK YOK AMA YUMURTLAMA OLMUŞ DEDİ KAFAM ÇOK KARIŞTI YARDIMMCI OLUSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.NE YAPMAM GEREKİYOR İLİŞKİYE GİRMEME Mİ GEREKİYOR.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar buket hanım
   yapılan kan testinde sonucunuz negatif çıktı ise herhangi bir gebeliğiniz yoktur
   lakin ultrason ile bakıldığında yumurtlama olmuş denildi ise, korunmasız olarak ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz
   bu sizin gebe kalma şansınızı arttıracaktır

 41. Avatar Cicek dedi ki:

  Son adet tarihim 30 eylül 5. Gün embriyo transfer tarihim 19 ekim sizce kac haftalık olması gerekiyor teşekkürler

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar çiçek hanım
   tüp bebek transferlerinde gebelik hafta hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır
   sizin söylediğiniz son adet tarihine göre gebelik haftanız şuan da 5 hafta 4 günlük

 42. Avatar Kübra dedi ki:

  Benim sorum olacaktı sat 16 eylüldü 22 ekimde test yaptım çift çizgi çıktı ama şuan kaç haftaligim bilmiyorum kan değerim ilkinde 287 çıktı sonra 703 sonra 10000 oldu değerlerim ve doktor rahim şekilsiz bebek var diyemiyorum dedi bir şeyler oluşmuş ama bebek diyemiyorum dedi 1 hafta sonra tekrardan gelmemi söyledi yardımcı olur musunuz

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar kübra hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   en saon kanda bakılan beta hcg değerinizin 10000 olduğunu yazmışsınız
   bu değer ile gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir, en kısa zamanda doktorunuza tekrar başvurunuz
   gerekirse vajınal ultrason ile bakılmasını öneririm

 43. Avatar Cicek dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum olacak 19 ekimde 5. Gün embriyo transferi yaptırdım benim hesaplamalarima gore 6 haftalik olmasi gerekiyor fakat ultrasonda 4 hafta 3 gunluk cikti bunun nedenini öğrenebilir miyim simdiden tesekkurler

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   tüp bebek tedavilerinde,
   gebelik haftası hesaplanmasında, transfer tarihi değil son adet tarihi baz alınarak hesaplanmalıdır

 44. Avatar Meryem dedi ki:

  Merhaba ben 26 Eylül’de son adetimi oldum 28 gündendede bir adet olurum24 Ekim’de kan testi yaptırdım 87 çıktı doktorum çok küçük 1 -2 haftalıkdedi bir hafta sonra tekrar yaptırdım ondada 331,5 çıktı sonra bir test daha istedi 6 Kasım’a şimdi bende neten felan baktım değerim düşük geldi sizce sonuç nedir geç döllenme olma ihtimali varmıdır doktorda son sonuça bakarız dedi çok endişeliyim 😞

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar meryem hanım
   söylediğiniz beta hcg değerlerinize göre iki test arasında artış var görünüyor
   lakin bu test hangi aralar ile tekrarladığınız önemli
   doktorunuzun söylediği tarihte bir beta hcg daha yaptırın, sonuç çıktıkdan sonra aralarındaki artışı değerlendirmesi için doktorunuza başvurun

 45. Avatar Nazlı dedi ki:

  Son adet tarihim 4 eylül ve ben doktora 10 ekim de gittim kanda degerin 79 cıktı iki gün sonra gittim 154 cıktı 23 ekim dede gittiğimde deger 1160 cıktı ultrasonda kese göremedi sizce tektat nezaman gitmeliyim bide bu durumda ben kaç haftalık hamileyim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar nazlı hanım
   Gebelik kesesinin görülmesi için değerinizin en az 1,500 olmadık gerekmektedir
   Haftaya kontrole gittiğiniz de gebelik kesenizin görüleceğini tahmin ediyorum
   Yeni gebeliğiniz var, keseniz görüldüğünde yaklaşık olarak 4 haftalık olacaktır

 46. Avatar seher dedi ki:

  mrblar 18 eylül en son adet tarihim 22 ekimde kan sonucı 42 ikrn 25 ekimde kan testi verdim 176 çıktı doktor kese yok geç döllenme yada dış gebelik olabilir dedi sizce degerler nasıl yardımcı olur musunuz

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım
   Gebelik testinizin artışı gayet normal görünüyor
   Endişe etmeyiniz
   Önce gebelik testi pozitif çıkar daha sonrasında kese oluşumu görülür

 47. Avatar Neslihan ÖZLÜ dedi ki:

  En son regl tarihim 20 eylüldü hala olmadım normalde adetim düzenlidir. Bi hastanede kan tahlili yaptırdım 5 çıktı bi de sağlık ocağında yaptırdım 2.30 çıktı. Neden böyle oluyor hamile değil miyim yada neden adet olamıyorum

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar neslihan hanım
   bakılan kan değerinize göre, gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor
   adetinizin düzenlenmesi adına, en kısa zamanda kadın doğum polikiliğine başvurmanızı öneririm

 48. Avatar Nur dedi ki:

  Merhabalar

  40.yaşındayım. 08.10.2018 tarihinde yumurta çatlatma iğnesi oldum. ondan önce de klomoks diye bir ilaç kullandım. Doktor iğneden önce baktığında çok iyi ve sağlıklı 3 yumurtan ver dedi. 21.10.2018 tarihinde adet olmam gerekirken olmadım ve bugün gecikmenin 4.üncü günündeyim ve belirti bile yok. sadece adet olacakmışım gibi hafif sancılarım var. Evde test yaptım negatif çıktı. Bugün kan testi yaptırdım negatif çıktı, yani Beta Hcg 0,100. Bu durumda geç döllenme olmuş olabilir mi? kafam çok karıştı yardımlarınızı rica ederim.

 49. Avatar Sema dedi ki:

  17 Ağustos ve 17 Eylül tarihlerinde adet görmeme rağmen bu ay görmedim. 22 Eylüldeki kan testi sonucum neticesinde gebelik yok denmesine rağmen halen adet görmedim ancak adet sancılarım da kesilmiyor. 43 yaşındayım bebeğim yok, normal yollar ile olacağına dair umudum da yok yaşımdan dolayı. Ne tavsiye edersiniz?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar sema hanım
   adet düzensizliğiniz veyahut erken menapoz durumunuz olabilir
   tetkiklerinizin yapılması ve adetinizin düzene girmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 50. Avatar Eslem dedi ki:

  Merhabalar bi sorum olucaktın benim son adet tarihim 6 eylül günüm geçtikten 3 gün önce idarar testi yaptım çift çizgi çıktı. Ertesi gün doktora gittim ultrasondan baktı dedi 3 haftalık dedi daha çok yeni dedi ben tahmini nezaman hamile kalmışım . Bide gebelik takip programları indirdigimde bana 5 haftalık çıkarıyolar. Eylülün sonuna dogrumu kaldım

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar eslem hanım
   bebeğin kalp atışı duyulduktan sonra ölçülen gebelik haftası en net tarihtir,
   hesaplamanın bu tarihten sonra yapılması daha sağlıklıdır

 51. Avatar Zerrin dedi ki:

  Bn eylülün 9 adet oldm bu ayin ise 7 sinde olmam lazimdi olmadim kan testi yaptim gebelik yok dediler acaba neden adet olmuyrm gec dollenme olmiş olabilir mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar zerrin hanım
   bir kaç gün daha beklemenizi öneririm, eğer adet olmaz iseniz testinizi tekrarlamanızı öneririm

 52. Avatar Gulcin dedi ki:

  Mbrlar benimde son adetim 16 ağustosta 4 gün sürüyr daha sonra 2 eylülde yumurtladım sonrada adetim gecikince kanda beta baktirdim önce 832 cikti iki günde bir baktirdim değerlerim 10000 oldun en son doctor gittik kese göründü ama bebek görünmedi hatta kesem çok güzel gelişiyor dedi doctor ama ki haftaya pazartesi gel kese içinde bebeği gorcez dedi bende boş gebelikten korkuyrum acaba geç döllenmiş olabilirmiyim ondan bebek gorunmuyor olabilirmi ben şimdi kaç haftalık hamileyim acaba bana yardımcı olurmusnz

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar gülçin hanım,
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz, henüz yeni gebeliğiniz mevcut hafta hesaplaması zor
   şuanda endişilenecek bir şey yok doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 53. Avatar Pınar dedi ki:

  Merhaba son adet tarihine göre 6+3 günlük hamileyim beta hcg dün 1221 çıktı bugün vajinal ultrason da kese gözüktü 5m ancak bebek gözükmedi geç döllenme olmuş olabilir denildi bu değerler ve durum normalmiş boş gebelik olabilirimi teşekkürler

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım
   Evet bu durum normal , geç döllenme olmuş olabilir
   Bebeğin kalp atışlarının duyulduğu zaman hesaplanan ölçüm en net ölçümdür
   Doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 54. Avatar Ümmü dedi ki:

  Merhaba.ason adet tarihimin başlangıç yarihi 31 temmuz.ama bebeğimin ultrasondaki görüntüsü son adet tarihine uymuyor şu anda 7 hafta 2 günlük gebeyim.7 ağustosta da beraber olmuşuz acaba bu tarihtemi gebe kaldım

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ümmü hanım
   son adet tarihinize göre 8 hafta 3 günlük görünüyor, lakin doktorunuz bebeğin 7 hafta 2 günlük olduğunu söylemiş
   geç döllenme olmuştur, doktorunuzun düzenlenmiş olarak söylediği son adet tarihini kullanmanızı öneririm

 55. Avatar Büşra dedi ki:

  Son adet tarihime göre 11 haftalığım ama ultrasona girdiğimde 6 haftalık çıkıyorum geç döllenme olduğu için fakat kese gözüküyor bebeği oluşturan kese de gözüküyor ama Bebek gözükmüyo bunun için doktorum hastaneye yatırılıp ilaçla düşürülmesini söyledi kafam çok karışık bununla ilgili bi bilgi verirmisiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenmesi gerekirdi.Son adet tarihinize göre 11 haftalık hamile iseniz sağlıksız bir gebelik.Beklemenin anlamı yok.Geçmiş olsun.Doktorunuzun söylediklerine uyun.

 56. Avatar Sevda dedi ki:

  Benim adetim 1 gun gecikti kan testi yaptirdim ama negatif cikti . Bu zamana kadar hic gecikmem olmadi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım 1 hafta içinde adetiniz gelmezse kan testini tekrarlayın.

 57. Avatar Hacer dedi ki:

  14 ocaktan beri hastalanmadm iki defa test yağtım bir defada kan testi yaptrdm negatif çıktı geç döllenmemi hamile olabilrmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hacer hanım 7-10 gün içinde adet görmezseniz.Adet düzensizliğinin araştırılması için hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 58. Avatar yeliz dedi ki:

  hocam ben 40 yasindayim 10 temmuzda kendiliginden dusukle bebegimi kaybettim patoloji raporunda da birsey cikmedi sitres dendi 7 ay oldu korunmfim ama gebede kalamadim .25.gunde regl oluyorum

 59. Avatar beyza dedi ki:

  Merhaba hocam.son adet tarihim 12 ekim.29 kasimda usg de kese 7.5mm ve bebek gorunmedi.Adet tarihine ve keseye gore gebelik haftasinda 2 hafta fark var.Geç döllenme mi düsuk olur mu?Bebek kac gun sonra n görunur.Teşekkurler