Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

08.06.2016
1.285
A+
A-
Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme başlıklı konumuzun tanımına geçmeden önce kadınlarda adet döngüsünden bahsetmek gerekirse; kadınlarda adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar süren adet dönemi ortalama olarak 28 gündür. Her kadında 28 günlük seyretmediği için uzmanlar tarafından 21 ila 35 gün arasında süren adetlerde normal görülmektedir. Standart değerler içerisinde sağlıklı bir kadının adet periyodu 28 gün olarak hesaplanmaktadır. Adet dönemi periyodu; adetin başlangıcından bir diğer adetin başlangıcına kadar devam eden süreyi ifade eder. Bazı etkenlerden kaynaklı olarak adet, 3 haftadan 7 haftaya kadar uzanan dönemlerde de görülebilmektedir.

Üreme çağındaki kadınlarda karşımıza çıkan “geç yumurtlama, geç döllenme nedir?”

Adet kanamasının başlamasından 14 gün önce kadında yumurtlama gerçekleşir. Geç yumurtlama; kadınlarda yaşanan adet periyodunun 28 günden daha geç gerçekleşmesidir. Gerçekleşmesi beklenen yumurtlama süresi 14 günü geçtiğinde doğal olarak adet kanaması da daha ileri bir tarihte görülecektir. Söz konusu kadın gebe kalmayı planladığı takdirde geç yumurtlamaya bağlı olarak planlanan gebelik sürecinde de değişim yaşanacaktır.

Geç yumurtlama yaşayan bir kadın, bulunduğu ay içerisinde gebe kaldığı takdirde adet görmekte ve gerçekleşen gebeliğin farkında olmamaktadır. Geç yumurtlama ya da geç döllenme sağlık açısından bir tehdit unsuru değildir. Halk arasında geç yumurtlama veya geç döllenmenin; gebelik süresince düşük, kanama, sancı gibi birtakım olumsuz durumlara sebep olduğu kanısı vardır. Bu konuda uzmanların görüşü ise geç yumurtlama ve geç döllenmenin herhangi bir riski bulunmadığı halk arasındaki kanının da doğruluğu yansıtmadığıdır.

Geç döllenme sadece anne adayının gebeliğini normalden daha uzun olarak hesaplamasına neden olmaktadır. Bu hesaplamadaki yanlışlıkta yapılan muayene ve tetkikler sonrasında da düzelecektir. Geç döllenme ile gerçekleşen gebeliğin hangi sürecinde yer alındığı gebelikte düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde bilinecektir.

Geç döllenme ile ilgili bilinen bir diğer yanlış bilgi ise bebeğin cinsiyetini etkilediğidir. Bu bilginin de doğruluk payı kesinlikle yoktur. Geç döllenme bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde etken değildir. Geç döllenmede bebeğin cinsiyet şansı ne ise doğal sürecinde gerçekleşen döllenmede de bebekteki cinsiyet şansı aynıdır. Geç döllenme sonucunda bebeğin cinsiyetinde kız olma ya da erkek olma şansı azalmamakta ya da yükselmemektedir.

Geç döllenme sonucunda gebelik haftası hesaplaması

Kadında yaşanan geç yumurtlama sonucunda o ay hamile kalan kadın adet olmayacaktır. Geç yumurtlamanın gerçekleştiğini de bilmeyecektir. Adet dönemine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasona ile yapılan değerlendirmenin sonucuna göre ortaya çıkan gebelik haftasından daha fazla çıkacaktır.

Ultrasonda hesaplanan gebelik haftası son adet tarihine değil döllenmenin gerçekleştiği güne göre hesaplanacaktır. Gerçekleşen gebelik aslında döllenmeden itibaren başlayacaktır.  Son adet başlangıcı tarihi ile yumurtlamanın gerçekleştiği sürecin arasında 2 hafta fark olabileceği önceden kabul edileceği için gebelik haftası da bu durum baz alınarak hesaplanacaktır. Geç yaşanan bir döllenme olduğunda ise adetin başlangıcı ve yumurtlama arasında 3 hafta geçeceği için  adet dönemine göre hesaplanan ile gebelik haftasına göre yapılan hesap arası 1 hafta fazla çıkacaktır. Geç döllenme konusunda gebeliğin sürecinin hesaplanmasında gebelik haftası dikkate alınır ve gebelikteki takiplerde gebelik haftasına göre yapılır. Çünkü bebeğin gelişiminin takibi ve anne adayının hem kendisi hem de bebeği için dikkat etmesi gereken hususları öğrenmesi için; gebelik haftasının bilinmesi önem arz etmektedir.

Yumurtlama ne zaman olur?

 • Adet periyodu  28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 14 gün sonra)
 • Adet periyodu 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur.  (Adet kanaması başladıktan 16 gün sonra)
 • Adet periyodu 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 21 gün sonra)

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Kadınların yaşı ilerledikçe, özellikle 37-38 yaşının ardından, yumurtalıklardan düşük kaliteli yumurtalar üretilir. Bunun sonucunda da yumurtlamama sorunu doğabilir. Ayrıca bu durum adet döngüsünün de düzensiz olmasına sebebiyet verir. 

Bir diğer faktör ise, polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğu sorunudur. Polikistik overde, yumurta olgunlaşma evresine giremez. Buna bağlı olarak da yumurtlama gerçekleşmez ya da yumurtlama nadiren gerçekleşir. 

Tiroid hormonundaki bozukluk ya da prolaktin adı verilen süt üreten hormonun bozukluğu da yumurtlamayı engelleyen faktörlerdendir. 

Kanser ve ağır kalp hastalıkları da yumurtlamanın gerçekleşmesi önünde engel olan faktörler arasında sayılmaktadır.  

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 210 YORUM
 1. blank H.B dedi ki:

  Hocam 11 ekim son adet günüm 9 ekim yani adetten 2 gün önce beta hcg 28.1 çıktı 12 Ekim’de 28.4 çıktı doktor rahim gebeliğe hazırlanabiliyor olabilir dedi kimyasal gebelik mi yoksa geç döllenme olabilirmi 20 Ekim’de tekrar beta istedi hiçbir kanamam yok

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   gebelik testi değeriniz pozitif çıkmış görünüyor
   lakin değer çok küçük söylenilen tarihte mutlaka kan testini tekrarlamanızı öneririm

  2. blank H.Y dedi ki:

   Merhaba, Soruma cevap verirseniz çok rahatlayacağım. Normalde 4gün sürmesi gerekirken 14ekimde adet kanaması 2gün sürdü lekelenme gibi ikincisi 8 kasımda 26 günde bir oluyorum. İlk gün az gelmesi gerekirken normalinden çok ve kahve rengi geldi 2.gün bitti.7gün sonra Gebelik testi ucuz kasetlerden çok hafif silik çıktı 3gün sonra erken teslerden tekrarladım tamamen negatif. Ümitlenmeme gerek varmış sizce. Teşekkürler.

   1. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar
    Malesef ki evde yapılan idrar kitlerinde yanılma olabiliyor
    En kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 2. blank Özlem dedi ki:

  Hocam merhaba adetim bugün 8. Gün gecikti dün 7. Günde idrar testi yaptım negatif geldi eşimle sadece 14. Günde yumurtlama tarihinde birilikte olduk daha sonra olmadık. Geç döllenme olması için adete yakın mı birliktelik gerekiyor kan tahlili daha yaptırmadm

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar özlem hanım
   adetiniz gecikir ise kandan beta hcg değerinize baktırmalısınız
   en net sonucu bu şekilde alabilirsiniz

 3. blank Betüşşş dedi ki:

  Hocam merhaba 30 günlük döngü sürem var döngümün 23 günü erken gebelik testi yaptım negatif çıktı hamile değilim diye eşimin korunması ile ilişki yaşadım daha sonra 4 gün sonra testi tekrarladım ve pozitif ti adetime 4 gün varken yani 30 günün 26 gününde hamileliğimi öğrendim benim merak ettiğim şey hocam ben daha öncemi hamile kalmış oluyorum yoksa o 4 gün içindemi yada o 4 gün içinde olmuş olsaydı geç döllenme olmazmıydı? Yanıtlarsanız çok sevinirim .

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım
   Yumurtlama dönemi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir
   Adetinize yakın dönemde korunmasız ilişkiye girdiğimiz dönemde gebe kalmış olma ihtimaliniz yüksek

 4. blank Arzu dedi ki:

  Merhaba doktor hanim,adet tarihim son 2 aydır erkene atıyor,temmuz 13 veya 14 te regl olmustum,en son 7 ağustosta adet oldum,13 ağustosta ilişkim oldu ama içime boşalmadı, 14 eylül tarihine kadar beklenen regli görmedim ve bu tarihte test yaptırdım negatif çıktı,geç döllenme diye bisey duydum sizce bu test kesin sonuç mu tekrarlanması gerekir mi,42 yaındayım menopoza girdiğim için adet olmamış olma ihtimalim var mi,ayrıca mart ayında bir dış gebelik yaşadım ve iğne ile tedavi oldum,bununda adet döngüsü üzerine etkisi olmuş olabilirmi ,cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar arzu hanım
   adet döngüsünün 2 gün geriye veyahut ileriye gitmesi düzensizlikten sayılmaz
   menapoza gidişat mı yoksa yeni bir gebelik oluşumu bunu ancak bakılan kan tetkikleri ile anlayabiliriz
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.