reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme başlıklı konumuzun tanımına geçmeden önce kadınlarda adet döngüsünden bahsetmek gerekirse; kadınlarda adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar süren adet dönemi ortalama olarak 28 gündür. Her kadında 28 günlük seyretmediği için uzmanlar tarafından 21 ila 35 gün arasında süren adetlerde normal görülmektedir. Standart değerler içerisinde sağlıklı bir kadının adet periyodu 28 gün olarak hesaplanmaktadır. Adet dönemi periyodu; adetin başlangıcından bir diğer adetin başlangıcına kadar devam eden süreyi ifade eder. Bazı etkenlerden kaynaklı olarak adet, 3 haftadan 7 haftaya kadar uzanan dönemlerde de görülebilmektedir.

Üreme çağındaki kadınlarda karşımıza çıkan “geç yumurtlama, geç döllenme nedir?”

Adet kanamasının başlamasından 14 gün önce kadında yumurtlama gerçekleşir. Geç yumurtlama; kadınlarda yaşanan adet periyodunun 28 günden daha geç gerçekleşmesidir. Gerçekleşmesi beklenen yumurtlama süresi 14 günü geçtiğinde doğal olarak adet kanaması da daha ileri bir tarihte görülecektir. Söz konusu kadın gebe kalmayı planladığı takdirde geç yumurtlamaya bağlı olarak planlanan gebelik sürecinde de değişim yaşanacaktır.

Geç yumurtlama yaşayan bir kadın, bulunduğu ay içerisinde gebe kaldığı takdirde adet görmekte ve gerçekleşen gebeliğin farkında olmamaktadır. Geç yumurtlama ya da geç döllenme sağlık açısından bir tehdit unsuru değildir. Halk arasında geç yumurtlama veya geç döllenmenin; gebelik süresince düşük, kanama, sancı gibi birtakım olumsuz durumlara sebep olduğu kanısı vardır. Bu konuda uzmanların görüşü ise geç yumurtlama ve geç döllenmenin herhangi bir riski bulunmadığı halk arasındaki kanının da doğruluğu yansıtmadığıdır.

Geç döllenme sadece anne adayının gebeliğini normalden daha uzun olarak hesaplamasına neden olmaktadır. Bu hesaplamadaki yanlışlıkta yapılan muayene ve tetkikler sonrasında da düzelecektir. Geç döllenme ile gerçekleşen gebeliğin hangi sürecinde yer alındığı gebelikte düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde bilinecektir.

Geç döllenme ile ilgili bilinen bir diğer yanlış bilgi ise bebeğin cinsiyetini etkilediğidir. Bu bilginin de doğruluk payı kesinlikle yoktur. Geç döllenme bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde etken değildir. Geç döllenmede bebeğin cinsiyet şansı ne ise doğal sürecinde gerçekleşen döllenmede de bebekteki cinsiyet şansı aynıdır. Geç döllenme sonucunda bebeğin cinsiyetinde kız olma ya da erkek olma şansı azalmamakta ya da yükselmemektedir.

Geç döllenme sonucunda gebelik haftası hesaplaması

Kadında yaşanan geç yumurtlama sonucunda o ay hamile kalan kadın adet olmayacaktır. Geç yumurtlamanın gerçekleştiğini de bilmeyecektir. Adet dönemine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasona ile yapılan değerlendirmenin sonucuna göre ortaya çıkan gebelik haftasından daha fazla çıkacaktır.

Ultrasonda hesaplanan gebelik haftası son adet tarihine değil döllenmenin gerçekleştiği güne göre hesaplanacaktır. Gerçekleşen gebelik aslında döllenmeden itibaren başlayacaktır.  Son adet başlangıcı tarihi ile yumurtlamanın gerçekleştiği sürecin arasında 2 hafta fark olabileceği önceden kabul edileceği için gebelik haftası da bu durum baz alınarak hesaplanacaktır. Geç yaşanan bir döllenme olduğunda ise adetin başlangıcı ve yumurtlama arasında 3 hafta geçeceği için  adet dönemine göre hesaplanan ile gebelik haftasına göre yapılan hesap arası 1 hafta fazla çıkacaktır. Geç döllenme konusunda gebeliğin sürecinin hesaplanmasında gebelik haftası dikkate alınır ve gebelikteki takiplerde gebelik haftasına göre yapılır. Çünkü bebeğin gelişiminin takibi ve anne adayının hem kendisi hem de bebeği için dikkat etmesi gereken hususları öğrenmesi için; gebelik haftasının bilinmesi önem arz etmektedir.

Yumurtlama ne zaman olur?

 • Adet periyodu  28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 14 gün sonra)
 • Adet periyodu 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur.  (Adet kanaması başladıktan 16 gün sonra)
 • Adet periyodu 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 21 gün sonra)

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Kadınların yaşı ilerledikçe, özellikle 37-38 yaşının ardından, yumurtalıklardan düşük kaliteli yumurtalar üretilir. Bunun sonucunda da yumurtlamama sorunu doğabilir. Ayrıca bu durum adet döngüsünün de düzensiz olmasına sebebiyet verir. 

Bir diğer faktör ise, polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğu sorunudur. Polikistik overde, yumurta olgunlaşma evresine giremez. Buna bağlı olarak da yumurtlama gerçekleşmez ya da yumurtlama nadiren gerçekleşir. 

Tiroid hormonundaki bozukluk ya da prolaktin adı verilen süt üreten hormonun bozukluğu da yumurtlamayı engelleyen faktörlerdendir. 

Kanser ve ağır kalp hastalıkları da yumurtlamanın gerçekleşmesi önünde engel olan faktörler arasında sayılmaktadır.  

Bu Haber 36.803 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 08.06.2016 Çar 09 : 8

YORUM YAZ
 1. Bahar dedi ki:

  Mrb benim sat 21 eylül doktora gittim gebe olduğumu ve sat ‘imin 9 ekim olduğunu söyledi suan 8. Hafta olmama rağmen kalp atışlarını duyamadim haftaya duymazsam biraz daha beklemem gerekir mi gec donlenmeden şüpheleniyorum en fazla kaç haftaya kadar kesin belli olur

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar bahar hanım
   gebelik keseniz görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   geç döllenme ihtimalinden bahsedersek, bu zamandan 1 hafta kadar daha bekleyebiliriz
   sonrasında hala görülmez ise, tıbbi nedenli tahliye olmanız gerekmektedir

 2. Leman dedi ki:

  Merhaba,
  Benim son adet tarihinin 19 Ekimdi o gün sağlık ocağına test yaptırdım beta HCG degerim 82.44 çıktı.21 Ekim’de devlet Hastanesi’ne qittim sonucun 210 çıktı ve Dr gayet güzel 10 gün sonra qel keseye bakalım dedi. 10 gün sonra qittim kese gözükmedi 3-4 sn kist var dedi,tekrar kan testi istedi sonuç 5167.6 çıktı sınırda dedi.Cuma günü tekrar çağırdı.Neden gözükmedi acaba bir sorun mu var😔 şimdiden çok tşk ederim.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar leman hanım
   en son bakılan beta hcg seviyenize göre gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda tekrardan kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 3. Pnrözn dedi ki:

  Merhaba,
  En son 25 ekimde adet gördüm. Bugün adet gecikmemin 7.günü. 7 gündür göğüslerim şiş ve çok acıyor. Adet gecikmemin 3.günü kan verdim beta<1.20 çıktı. Tamam dedim olurum adet. Ama hala olmadım. 1 aralıkta peçeteye pembe renk kan geldi. Sancımda oldu. Ama sonrası yok. Sonra sancıda yok .Kahverengi akıntı var. Yerleşme kanaması olabilir mi? Ne zaman kan vermeliyim? Gebelik var mıdır?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar pınar hanım
   adet gecikmeniz tam olarak 1 hafta oldu ise beta hcg testinizi tekrarlayınız
   çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 4. Hafize dedi ki:

  Merhaba 14 kasım catlatma iğnesi vuruldum bugun 14.gunum iğnemin ama adet olmadim henuz ve kan tahlili yaptirdim negatif cikti eger hamile deilsem neden hala adet olmadim normalde adet tarihimin 20 kasimdi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hafize hanım
   kandaki beta hcg değerinizin negatif çıktı ise, herhangi bir gebeliğiniz yoktur
   adetinizin sökülmesi adına en kısa zaman da kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 5. Cemre0938 dedi ki:

  Merhabalar hocam sat 26 eylül ve duzenli 30 gunde bir olur her zaman esimle 8 ekimde korunmasiz birlikte olduk ilk kez gebe kalmışım doktoruma 14 kasımda gittigimde geç döllenme oldugunu ve daha 6 haftalık oldugunu söyledi kalp atışlarini duyduktan sonra. Kan testimi 31 ekimde yaptım hcgm 1330.6 cıktı sizce normal mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar cemre hanım
   gebelik kesesi görüldükten sonra yapılan beta hcg testi kafa karışıklığına sebep olabilir
   bu sebeple tekrarlamanıza gerek yoktur

 6. anneadayı dedi ki:

  Merhaba hocam sat 28 ağustos. adet günüm neredeyse 50 gün kadar geçti aşırı düzensiz adetlerim var sonunda test yaptım ikinci çizgiyi gördüm. bebeğim şuan 6+5 ama sata göre hesap edersek 10 haftalık çıkıyor. bu benim kafamı çok karıştırıyor. İki doktorda geç yumurtladığımı adetimi 24 eylül olarak baz almamı söylediler. 4 hafta geç yumurtlama normal mi? Gelişim sorunu olabilir mi bebekte.. HCG istemedi hiç bir hekim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   geç yumurtlama elbetteki olabilir
   gebelik haftasının en net ölçüsü bebeğin kalp atışlarını duyduktan sonra yapılan ultrason ölçümüdür
   doktorunuzun söylediği son adet tarihini kullanarak hesaplama yapmanızı öneririm

 7. buket dedi ki:

  Merhabalar ben buket yazdıgım sorunun cevabını okuyamıyorum

 8. buket dedi ki:

  MERHABALAR 21 EKİMDE ADET OLDUM YUMURTALAMA DÖNEMLERİNDE VE SONRASINDA EŞİMLE İLİŞKİYE GİRDİK .bUGUN KAN TESTİ YAPTIRDIM DOKTOR GEBELİK YOK AMA YUMURTLAMA OLMUŞ DEDİ KAFAM ÇOK KARIŞTI YARDIMMCI OLUSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.NE YAPMAM GEREKİYOR İLİŞKİYE GİRMEME Mİ GEREKİYOR.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar buket hanım
   yapılan kan testinde sonucunuz negatif çıktı ise herhangi bir gebeliğiniz yoktur
   lakin ultrason ile bakıldığında yumurtlama olmuş denildi ise, korunmasız olarak ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz
   bu sizin gebe kalma şansınızı arttıracaktır

 9. Cicek dedi ki:

  Son adet tarihim 30 eylül 5. Gün embriyo transfer tarihim 19 ekim sizce kac haftalık olması gerekiyor teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar çiçek hanım
   tüp bebek transferlerinde gebelik hafta hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır
   sizin söylediğiniz son adet tarihine göre gebelik haftanız şuan da 5 hafta 4 günlük

 10. Kübra dedi ki:

  Benim sorum olacaktı sat 16 eylüldü 22 ekimde test yaptım çift çizgi çıktı ama şuan kaç haftaligim bilmiyorum kan değerim ilkinde 287 çıktı sonra 703 sonra 10000 oldu değerlerim ve doktor rahim şekilsiz bebek var diyemiyorum dedi bir şeyler oluşmuş ama bebek diyemiyorum dedi 1 hafta sonra tekrardan gelmemi söyledi yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar kübra hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   en saon kanda bakılan beta hcg değerinizin 10000 olduğunu yazmışsınız
   bu değer ile gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir, en kısa zamanda doktorunuza tekrar başvurunuz
   gerekirse vajınal ultrason ile bakılmasını öneririm

 11. Cicek dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum olacak 19 ekimde 5. Gün embriyo transferi yaptırdım benim hesaplamalarima gore 6 haftalik olmasi gerekiyor fakat ultrasonda 4 hafta 3 gunluk cikti bunun nedenini öğrenebilir miyim simdiden tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   tüp bebek tedavilerinde,
   gebelik haftası hesaplanmasında, transfer tarihi değil son adet tarihi baz alınarak hesaplanmalıdır

 12. Meryem dedi ki:

  Merhaba ben 26 Eylül’de son adetimi oldum 28 gündendede bir adet olurum24 Ekim’de kan testi yaptırdım 87 çıktı doktorum çok küçük 1 -2 haftalıkdedi bir hafta sonra tekrar yaptırdım ondada 331,5 çıktı sonra bir test daha istedi 6 Kasım’a şimdi bende neten felan baktım değerim düşük geldi sizce sonuç nedir geç döllenme olma ihtimali varmıdır doktorda son sonuça bakarız dedi çok endişeliyim 😞

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar meryem hanım
   söylediğiniz beta hcg değerlerinize göre iki test arasında artış var görünüyor
   lakin bu test hangi aralar ile tekrarladığınız önemli
   doktorunuzun söylediği tarihte bir beta hcg daha yaptırın, sonuç çıktıkdan sonra aralarındaki artışı değerlendirmesi için doktorunuza başvurun

 13. Nazlı dedi ki:

  Son adet tarihim 4 eylül ve ben doktora 10 ekim de gittim kanda degerin 79 cıktı iki gün sonra gittim 154 cıktı 23 ekim dede gittiğimde deger 1160 cıktı ultrasonda kese göremedi sizce tektat nezaman gitmeliyim bide bu durumda ben kaç haftalık hamileyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar nazlı hanım
   Gebelik kesesinin görülmesi için değerinizin en az 1,500 olmadık gerekmektedir
   Haftaya kontrole gittiğiniz de gebelik kesenizin görüleceğini tahmin ediyorum
   Yeni gebeliğiniz var, keseniz görüldüğünde yaklaşık olarak 4 haftalık olacaktır

 14. seher dedi ki:

  mrblar 18 eylül en son adet tarihim 22 ekimde kan sonucı 42 ikrn 25 ekimde kan testi verdim 176 çıktı doktor kese yok geç döllenme yada dış gebelik olabilir dedi sizce degerler nasıl yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım
   Gebelik testinizin artışı gayet normal görünüyor
   Endişe etmeyiniz
   Önce gebelik testi pozitif çıkar daha sonrasında kese oluşumu görülür

 15. Neslihan ÖZLÜ dedi ki:

  En son regl tarihim 20 eylüldü hala olmadım normalde adetim düzenlidir. Bi hastanede kan tahlili yaptırdım 5 çıktı bi de sağlık ocağında yaptırdım 2.30 çıktı. Neden böyle oluyor hamile değil miyim yada neden adet olamıyorum

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar neslihan hanım
   bakılan kan değerinize göre, gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor
   adetinizin düzenlenmesi adına, en kısa zamanda kadın doğum polikiliğine başvurmanızı öneririm

 16. Nur dedi ki:

  Merhabalar

  40.yaşındayım. 08.10.2018 tarihinde yumurta çatlatma iğnesi oldum. ondan önce de klomoks diye bir ilaç kullandım. Doktor iğneden önce baktığında çok iyi ve sağlıklı 3 yumurtan ver dedi. 21.10.2018 tarihinde adet olmam gerekirken olmadım ve bugün gecikmenin 4.üncü günündeyim ve belirti bile yok. sadece adet olacakmışım gibi hafif sancılarım var. Evde test yaptım negatif çıktı. Bugün kan testi yaptırdım negatif çıktı, yani Beta Hcg 0,100. Bu durumda geç döllenme olmuş olabilir mi? kafam çok karıştı yardımlarınızı rica ederim.

 17. Sema dedi ki:

  17 Ağustos ve 17 Eylül tarihlerinde adet görmeme rağmen bu ay görmedim. 22 Eylüldeki kan testi sonucum neticesinde gebelik yok denmesine rağmen halen adet görmedim ancak adet sancılarım da kesilmiyor. 43 yaşındayım bebeğim yok, normal yollar ile olacağına dair umudum da yok yaşımdan dolayı. Ne tavsiye edersiniz?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sema hanım
   adet düzensizliğiniz veyahut erken menapoz durumunuz olabilir
   tetkiklerinizin yapılması ve adetinizin düzene girmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 18. Eslem dedi ki:

  Merhabalar bi sorum olucaktın benim son adet tarihim 6 eylül günüm geçtikten 3 gün önce idarar testi yaptım çift çizgi çıktı. Ertesi gün doktora gittim ultrasondan baktı dedi 3 haftalık dedi daha çok yeni dedi ben tahmini nezaman hamile kalmışım . Bide gebelik takip programları indirdigimde bana 5 haftalık çıkarıyolar. Eylülün sonuna dogrumu kaldım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar eslem hanım
   bebeğin kalp atışı duyulduktan sonra ölçülen gebelik haftası en net tarihtir,
   hesaplamanın bu tarihten sonra yapılması daha sağlıklıdır

 19. Zerrin dedi ki:

  Bn eylülün 9 adet oldm bu ayin ise 7 sinde olmam lazimdi olmadim kan testi yaptim gebelik yok dediler acaba neden adet olmuyrm gec dollenme olmiş olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zerrin hanım
   bir kaç gün daha beklemenizi öneririm, eğer adet olmaz iseniz testinizi tekrarlamanızı öneririm

 20. Gulcin dedi ki:

  Mbrlar benimde son adetim 16 ağustosta 4 gün sürüyr daha sonra 2 eylülde yumurtladım sonrada adetim gecikince kanda beta baktirdim önce 832 cikti iki günde bir baktirdim değerlerim 10000 oldun en son doctor gittik kese göründü ama bebek görünmedi hatta kesem çok güzel gelişiyor dedi doctor ama ki haftaya pazartesi gel kese içinde bebeği gorcez dedi bende boş gebelikten korkuyrum acaba geç döllenmiş olabilirmiyim ondan bebek gorunmuyor olabilirmi ben şimdi kaç haftalık hamileyim acaba bana yardımcı olurmusnz

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar gülçin hanım,
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz, henüz yeni gebeliğiniz mevcut hafta hesaplaması zor
   şuanda endişilenecek bir şey yok doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 21. Pınar dedi ki:

  Merhaba son adet tarihine göre 6+3 günlük hamileyim beta hcg dün 1221 çıktı bugün vajinal ultrason da kese gözüktü 5m ancak bebek gözükmedi geç döllenme olmuş olabilir denildi bu değerler ve durum normalmiş boş gebelik olabilirimi teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım
   Evet bu durum normal , geç döllenme olmuş olabilir
   Bebeğin kalp atışlarının duyulduğu zaman hesaplanan ölçüm en net ölçümdür
   Doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 22. Ümmü dedi ki:

  Merhaba.ason adet tarihimin başlangıç yarihi 31 temmuz.ama bebeğimin ultrasondaki görüntüsü son adet tarihine uymuyor şu anda 7 hafta 2 günlük gebeyim.7 ağustosta da beraber olmuşuz acaba bu tarihtemi gebe kaldım

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ümmü hanım
   son adet tarihinize göre 8 hafta 3 günlük görünüyor, lakin doktorunuz bebeğin 7 hafta 2 günlük olduğunu söylemiş
   geç döllenme olmuştur, doktorunuzun düzenlenmiş olarak söylediği son adet tarihini kullanmanızı öneririm

 23. Büşra dedi ki:

  Son adet tarihime göre 11 haftalığım ama ultrasona girdiğimde 6 haftalık çıkıyorum geç döllenme olduğu için fakat kese gözüküyor bebeği oluşturan kese de gözüküyor ama Bebek gözükmüyo bunun için doktorum hastaneye yatırılıp ilaçla düşürülmesini söyledi kafam çok karışık bununla ilgili bi bilgi verirmisiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenmesi gerekirdi.Son adet tarihinize göre 11 haftalık hamile iseniz sağlıksız bir gebelik.Beklemenin anlamı yok.Geçmiş olsun.Doktorunuzun söylediklerine uyun.

 24. Sevda dedi ki:

  Benim adetim 1 gun gecikti kan testi yaptirdim ama negatif cikti . Bu zamana kadar hic gecikmem olmadi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım 1 hafta içinde adetiniz gelmezse kan testini tekrarlayın.

 25. Hacer dedi ki:

  14 ocaktan beri hastalanmadm iki defa test yağtım bir defada kan testi yaptrdm negatif çıktı geç döllenmemi hamile olabilrmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hacer hanım 7-10 gün içinde adet görmezseniz.Adet düzensizliğinin araştırılması için hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 26. yeliz dedi ki:

  hocam ben 40 yasindayim 10 temmuzda kendiliginden dusukle bebegimi kaybettim patoloji raporunda da birsey cikmedi sitres dendi 7 ay oldu korunmfim ama gebede kalamadim .25.gunde regl oluyorum

 27. beyza dedi ki:

  Merhaba hocam.son adet tarihim 12 ekim.29 kasimda usg de kese 7.5mm ve bebek gorunmedi.Adet tarihine ve keseye gore gebelik haftasinda 2 hafta fark var.Geç döllenme mi düsuk olur mu?Bebek kac gun sonra n görunur.Teşekkurler