Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

08.06.2016
701
A+
A-
Geç yumurtlama, geç döllenme nedir ?

Geç yumurtlama, geç döllenme başlıklı konumuzun tanımına geçmeden önce kadınlarda adet döngüsünden bahsetmek gerekirse; kadınlarda adetinin başlangıcından diğer adetinin başlangıcına kadar süren adet dönemi ortalama olarak 28 gündür. Her kadında 28 günlük seyretmediği için uzmanlar tarafından 21 ila 35 gün arasında süren adetlerde normal görülmektedir. Standart değerler içerisinde sağlıklı bir kadının adet periyodu 28 gün olarak hesaplanmaktadır. Adet dönemi periyodu; adetin başlangıcından bir diğer adetin başlangıcına kadar devam eden süreyi ifade eder. Bazı etkenlerden kaynaklı olarak adet, 3 haftadan 7 haftaya kadar uzanan dönemlerde de görülebilmektedir.

Üreme çağındaki kadınlarda karşımıza çıkan “geç yumurtlama, geç döllenme nedir?”

Adet kanamasının başlamasından 14 gün önce kadında yumurtlama gerçekleşir. Geç yumurtlama; kadınlarda yaşanan adet periyodunun 28 günden daha geç gerçekleşmesidir. Gerçekleşmesi beklenen yumurtlama süresi 14 günü geçtiğinde doğal olarak adet kanaması da daha ileri bir tarihte görülecektir. Söz konusu kadın gebe kalmayı planladığı takdirde geç yumurtlamaya bağlı olarak planlanan gebelik sürecinde de değişim yaşanacaktır.

Geç yumurtlama yaşayan bir kadın, bulunduğu ay içerisinde gebe kaldığı takdirde adet görmekte ve gerçekleşen gebeliğin farkında olmamaktadır. Geç yumurtlama ya da geç döllenme sağlık açısından bir tehdit unsuru değildir. Halk arasında geç yumurtlama veya geç döllenmenin; gebelik süresince düşük, kanama, sancı gibi birtakım olumsuz durumlara sebep olduğu kanısı vardır. Bu konuda uzmanların görüşü ise geç yumurtlama ve geç döllenmenin herhangi bir riski bulunmadığı halk arasındaki kanının da doğruluğu yansıtmadığıdır.

Geç döllenme sadece anne adayının gebeliğini normalden daha uzun olarak hesaplamasına neden olmaktadır. Bu hesaplamadaki yanlışlıkta yapılan muayene ve tetkikler sonrasında da düzelecektir. Geç döllenme ile gerçekleşen gebeliğin hangi sürecinde yer alındığı gebelikte düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde bilinecektir.

Geç döllenme ile ilgili bilinen bir diğer yanlış bilgi ise bebeğin cinsiyetini etkilediğidir. Bu bilginin de doğruluk payı kesinlikle yoktur. Geç döllenme bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde etken değildir. Geç döllenmede bebeğin cinsiyet şansı ne ise doğal sürecinde gerçekleşen döllenmede de bebekteki cinsiyet şansı aynıdır. Geç döllenme sonucunda bebeğin cinsiyetinde kız olma ya da erkek olma şansı azalmamakta ya da yükselmemektedir.

Geç döllenme sonucunda gebelik haftası hesaplaması

Kadında yaşanan geç yumurtlama sonucunda o ay hamile kalan kadın adet olmayacaktır. Geç yumurtlamanın gerçekleştiğini de bilmeyecektir. Adet dönemine göre hesaplanan gebelik haftası ultrasona ile yapılan değerlendirmenin sonucuna göre ortaya çıkan gebelik haftasından daha fazla çıkacaktır.

Ultrasonda hesaplanan gebelik haftası son adet tarihine değil döllenmenin gerçekleştiği güne göre hesaplanacaktır. Gerçekleşen gebelik aslında döllenmeden itibaren başlayacaktır.  Son adet başlangıcı tarihi ile yumurtlamanın gerçekleştiği sürecin arasında 2 hafta fark olabileceği önceden kabul edileceği için gebelik haftası da bu durum baz alınarak hesaplanacaktır. Geç yaşanan bir döllenme olduğunda ise adetin başlangıcı ve yumurtlama arasında 3 hafta geçeceği için  adet dönemine göre hesaplanan ile gebelik haftasına göre yapılan hesap arası 1 hafta fazla çıkacaktır. Geç döllenme konusunda gebeliğin sürecinin hesaplanmasında gebelik haftası dikkate alınır ve gebelikteki takiplerde gebelik haftasına göre yapılır. Çünkü bebeğin gelişiminin takibi ve anne adayının hem kendisi hem de bebeği için dikkat etmesi gereken hususları öğrenmesi için; gebelik haftasının bilinmesi önem arz etmektedir.

Yumurtlama ne zaman olur?

 • Adet periyodu  28 gün süren bir kadında yumurtlama 14. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 14 gün sonra)
 • Adet periyodu 30 gün süren bir kadında yumurtlama 16. gün olur.  (Adet kanaması başladıktan 16 gün sonra)
 • Adet periyodu 35 gün süren bir kadında yumurtlama 21. gün olur. (Adet kanaması başladıktan 21 gün sonra)

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen faktörler nelerdir?

Kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en önemli faktör kadının yaşıdır. Kadınların yaşı ilerledikçe, özellikle 37-38 yaşının ardından, yumurtalıklardan düşük kaliteli yumurtalar üretilir. Bunun sonucunda da yumurtlamama sorunu doğabilir. Ayrıca bu durum adet döngüsünün de düzensiz olmasına sebebiyet verir. 

Bir diğer faktör ise, polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğu sorunudur. Polikistik overde, yumurta olgunlaşma evresine giremez. Buna bağlı olarak da yumurtlama gerçekleşmez ya da yumurtlama nadiren gerçekleşir. 

Tiroid hormonundaki bozukluk ya da prolaktin adı verilen süt üreten hormonun bozukluğu da yumurtlamayı engelleyen faktörlerdendir. 

Kanser ve ağır kalp hastalıkları da yumurtlamanın gerçekleşmesi önünde engel olan faktörler arasında sayılmaktadır.  

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 200 YORUM
 1. blank Fadime dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihim 21 mayis 6 gun once beta degerim 426 cikti bugun ultrasonda kese cok kucuk 5.27mm cikti sizce normalmidir

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar fadime hanım
   Belirttiğiniz değerler gayet normal görünüyor
   Endişe etmeyiniz

 2. blank Şeyma dedi ki:

  Merhaba ben adet gecikmemden 1 hafta sonra kan testi yaptirdim 0.202 cikti emin olmak icin 1 hafta sonra tekrar yaptirdim 0.1 cikti 2 gun gecmiskende 2 idrar testim de negatif cikmisti suan 14 gun gecti adetim gec dollenme olabilir mi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım
   Adet gecikmenizin üstüne iki kere kan testi yaptırmışsınız
   İkisi de negatif çıkmış
   Geç döllenme söz konusu olamaz
   Adetinizin sökülmesi için en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

  2. blank Ayşe dedi ki:

   Merhaba beta değerim 143 cıktı ama son adet tarihim 15 mayıs doktorum geç döllenme dedi 2 sonra tekrar değerinize bakalım dedi rahim duvarınız oldukça kalın sağlıklı bi gebelik oluşacak gibi görünüyor dedi bu değerlere göre ben nasıl hesaplama yapabilirim kaç haftalık gebe olabilirim neyi baz alarak hesap yapıcam yardımcı olur musunuz?

   1. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar Ayşe hanım
    Gebelik hafta hesaplaması en net olarak bakılan ultrason ile yapılmaktadır
    Değeriniz çok küçük ve henüz yeni bir gebelik mevcut
    Beklemeniz gerekmektedir

 3. blank Gülnur dedi ki:

  Merhabalar.Benim reglim yıllardır 16-17 günde bir olur.en son adet tarihim 15 mayısta başladı ve 18 mayısta bitti.Şu an adet tarihinde 5 günlük bir gecikme yaşıyorum.Gecikmenin 2.gününde yani cumartesi kan tahlili verdim ve sonuç 0.250 çıktı.geç döllenme olabilir 3-4 gün sonra tekrar yapılsın dendi.Sizce ben de geç döllenme yaşıyor olabilir miyim ve eğer hamileysem bu ne zaman kan tahlilinde çıkabilir?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Gülnur hanım
   Adet gecikmesi 1 haftaya tamamlandığında beta hcg değeri ile bakılan sonuç nettir
   Bekleyiniz ve testinizi tekrarlayınız

 4. blank Duygu dedi ki:

  Merhaba bende geç döllenme oldu geçen hafta doktora gittim7+3 hamileyken doktor bebek yok dedi boş gebelik dedi bir hafta sonra gel dedi bir başka doktora gittiğimde var dedi bir hafta sonra gel dedi ağrım kanamam falan yok

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar duygu hanım
   Geç döllenme olduğu zaman bebek oluşumuna elbetteki geç olmaktadır
   Söylenilen tarihi beklemeli ve mutlaka kontrole gitmelisiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.