Gerçek ve Yalancı doğum belirtileri

27.10.2012
75
A+
A-
Gerçek ve Yalancı doğum belirtileri

Yalancı Doğum Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler varsa, büyük ihtimalle gerçek doğum henüz başlamamıştır.

►Kasılmalar düzenli değilse , sıklığı ve şiddeti artmıyorsa

►Ağrı sırt yerine karnın aşağısındaysa

►Yürümekle veya pozisyonunuzu değiştirmekle kasılmalar geçiyorsa

►Varsa nişan kahverengimsiyse ( parlak kırmızı kan geliyorsa hemen hekiminizi arayın) bu genellikle cinsel ilişki veya içeriden muayeneden 48 saat içinde görülür.

*Kasılmalarla bebeğin hareketleri kısa süreli olarak artıyorsa ( bebek çok hareketli ise hekiminize danışın.

Gerçek doğum belirtileri

Doğum öncesi kasılmalar daha güçlü ve daha sık hala gelmişse bunun gerçek doğum olup olmadığı akla gelir.Şunlar varsa büyük olasılıkla gerçek doğumdur.

►Kasılmalar hareketle artıyorsa ve duruş değiştirmekle azalmıyorsa

►Sancı sırtta başlayıp karna yayılıyorsa ( bacaklara da yayılabilir).Kasılmalar gaz sancısı gibi olabilir ve bununla birlikte ishal ortaya çıkabilir.

►Kasılmalar giderek daha sık ve sancılı hale gelir ve genellikle düzenlidirler.Bu artış mutlak değildir.Her kasılmanın öncekinden daha sancılı veya daha uzun olması gerekmez ancak gerçek doğum ilerledikçe genelde şiddetleri artar .Sancıların sıklığının da düzenli , kesin aralıklarla artması gerekmez ; ama artabilir.

►Pembe veya kanlı nişan gelir.

►Su keseleri yırtılır.Doğumların %15’inde gebelik suyu doğum başlamadan önce akar veya sızıntı halinde gelir.

Yukarıdaki gerçek doğum belirtileri sizde varsa hastaneye başvurmanızda fayda var.Doğum zamanınız gelmiş ve doğumun gerçekten başladığına emin olmasanız dahi hastaneye gitmelisiniz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Tuğba dedi ki:

    37 hafta ne kadar

    1. blank admin dedi ki:

      Merhabalar Tuğba hanım gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır. 37 haftalık hamilelik = 259 günlük = 8 ay 19 günlük hamile oluyorsunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.