Hamile kalamama durumunda yapılan testler

06.12.2013
54
A+
A-
Hamile kalamama durumunda yapılan testler

Infertilitede Araştırma Testleri

Antalya Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı Op.Dr.Zeki Salar hamile kalamama durumunda yapılan testler hakkında bilgi verdi.

►Başvurdukları uzman hekim tarafından sorunun nedeninin araştırılması gerekliliği kararı alınmışsa araştırmaya, çifte en az zarar verecek, en az yoracak en basit tetkiklerle işe başlanmalıdır.

►Araştırma da ilk ve en önemli aşama çiftin birlikte görüşmeye alınarak, yeterli zaman verilerek o zamana dek yapılanlar hakkında bilgi alınmasıdır.

►Çiftin önceden yaşadığı sağlık sorunları, hastalıklar, ailedeki sağlık problemleri, önceden gebelik yaşanıp yaşanmadığı, aldığı tedaviler, adet düzensizlikleri tanıda çok önemlidir.

►Bu bilgilerin ışığında bayan jinekolojik muayeneye alınır. Ardından ultrasonografi ile değerlendirilir. Muayene ve ultrasonografi ile vajina, rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar değerlendirilirken tüpler ( kanallar) değerlendirilemez.

►Bebek sahibi olma, erkek ve kadını birlikte ilgilendiren bir konu olduğu için erkekte kendisinde sorun olup olmadığını araştırmak için sperm testi yaptırmalıdır.

►Sperm örneğinin embriyolog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

►Bu incelemelerden sonra adet döneminin başlangıcında hormonal değerlendirme için bayandan sabah aç karna kan örneği alınır.

►Adetin bitimine yakın kanalların değerlendirilmesi için HSG ( kanal filmi) ( rahim filmi) çekilir.
Bu film rahmin iç yapısı ve kanallar hakkında bilgi verir.
Bu işlem biraz ağrılıdır. Hastalar tarafından şiddetli bir adet sancısına benzetilmektedir. Ağrı eşiği düşük olan hastaların anestezi altında bu filmi çektirmelerini önermekteyiz.
Anestezi ile filmi çektirmek isteyenlerin 6 saat öncesinden su dahil hiç bir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir.

Bu testler infertilitede temel testlerdir.

►Tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda, yumurtalık kapasitesi azalmış hastalarda ileri testler gerekebilir.

►Tüm bu testler sonucunda saptanan nedene göre tedavi kararı verilmelidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Gizem dedi ki:

  Hocam evleni 3 sene oldu geçen sene dis gebelik yasdik bekledik simdide cocuk istyoruz olmuyor ne yapbilir bende kist vardilar aldilar ilacla gecti adetim duzensizdi duzeldi napbilim cocugumolmasi icin

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım Sorunlar çözülmüş gibi gözüküyor.Yumurta sayısında azalma yoksa Sperm yeterli ise 1 yıl düzenli birliktelik öneririm.

   Op.Dr.Zeki SALAR
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Ataşehir Memorial Hastanesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.