Hamile olduğunu bilmeden yapılanlar zararlı mı ?

31.12.2015
539
A+
A-
Hamile olduğunu bilmeden yapılanlar zararlı mı ?

Hamile Olduğunu Bilmeden Yapılanlar

Planlı yaşanan hamileliklerde, genellikle anneler pek çok ayrıntıya dikkat eder ve henüz hamilelik netleşmeden bile kendilerini bebeklerine göre ayarlarlar. Ancak kimi zaman sürpriz hamilelikler de gerçekleşebilir. Bu esnada, anne adaylarının bebeğe zararı olup olmayacağından emin olmadıkları bazı durumlar gerçekleşmiş olabilir.

Hamile olduğunu bilmeden uçak yolculuğu yapmak

Hamilelik döneminin ilk 7 ayında uçağa binmenin bir zararı yoktur. Sonraki dönemde ise; yalnızca ani doğum olma riski ve basınç değişimleri nedeni ile hamileliğin ilerlemesinden belli bir süre sonra önerilmemektedir.Gebelikte uçak yolculuğu yapmak için en iyi dönem 14-27. haftalar arasıdır.Gebeliğin 36. haftasından sonra havayolu şirketleri gebe bayanları uçağa kabul etmeyebilir.Ve sizden 72 saat içinde doğumun başlamayacağına dair doktor raporu isteyebilir.

Ülkemizin en büyük hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları seyahat için 28 haftaya kadar hamile bayanlardan herhangi bir rapor istemiyor.

Tek bebeğe hamile olan yolculardan 28-35. haftalar arası kendi doktorlarından aldıkları“uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler.36 hafta ve sonrasında doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.

Çoğul gebelerde ise 28-31. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler.32 hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine Türk Havayolları izin vermemektedir. izin verilmez.

Hamile olduğunu bilmeden denize girmek

Hamile olduğunuzdan habersiz halde denize girdiyseniz, telaşlanmanıza gerek yok. Yüzme, hamilelikte sıkça önerilen bir spordur ve zararı olmamakla beraber, aksine yararı vardır.

Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı,ertesi gün hapı kullanımı

Kişiler, hamile olduklarını bilmeden tahmini adet dönemine kadar doğum kontrol ilaçlarını ya da şüpheli ilişki sonrasında ertesi gün hapı kullanabilmektedirler. Bu ilaçlar kullanılmasına rağmen hamile kalındıysa, bu durumda bebekte anomali artışı izlenmemiştir .Ancak ilk aydan sonra kullanılan ilaçlarda risk bulunmaktadır.Bu durumda olabilecek risklere karşı doktorunuza başvurun.

Hamile olduğunu bilmeden Antibiyotik ya da Ağrı Kesici Kullanımı

Ağrı kesiciler bir çoğu gebelikte kullanılmaması gereken ilaçlar katagorisine girmektedir. Antibiyotiklerin bir kısmı gebelikte kullanılabilmekte iken bir kısmı olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Hamile olduğunuzu bilmeden bu ilaçları kullandıysanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçerek kullandığınız ilacın adını ve kaç doz aldığınızı belirterek riskinin olup olmadığı öğrenin.

Hamile olduğunu bilmeden Alkol ve Sigara Kullanımı

Alkol ve sigara kullanımı gebeliğin hiçbir döneminde önerilmemektedir. Bu nedenle hamileliği planladığınız andan itibaren bu alışkanlıkları bırakmalısınız.Gebelik döneminde kullanılan az miktarda sigara veya alkolün olumsuz etkileri görülebilmektedir.

Hamile olduğunu bilmeden Adet Geciktirici veya Adet Söktürücü Kullanma

Progesteron hormonu, genellikle adet söktürücülerin ve geciktiriciler temel maddesidir. Değişken olan yalnızca dozudur. Normalde bu hormon, hamilelikte düşüklerin engellemesini sağladığından bir zararı olmayacaktır. Yine de ilacınızın içeriğindeki farklı kimyasalları göz önünde bulundurarak doktorunuza danışmanız gereken bir durum.

 

Hamile olduğunu bilmeden diş çektirmek, dolgu yaptırmak

Genel olarak diş tedavilerinin (Diş çektirme, dolgu  gibi ) hamilelik üzerinde direk olumsuz bir etkisi yoktur.Fakat bu  tedaviler öncesi ve tedaviler sırasında kullanılan ağrı kesici, antibiyotik ve lokal anestezi maddelerinin bazıları zararlı olabilir.

Hamile olduğunu bilmeden ağır yük kaldırmak

Özel bir durumunuz yoksa hamileliğin ilk döneminde ağırlık kaldırmanın herhangi bir zararı bilinmemektedir.

Hamile olduğunu bilmeden spor yapmak

Hamileyken spor yapmak zararlı değil, yararlı bir harekettir. Hamilelik sürecinin daha kolay gelmesini ve doğumun rahat olmasını sağlar. Mümkün mertebe hamileyken düzenli spor yapımı önerilmektedir.

Hamile olduğunu bilmeden oruç tutmak

Hamileyken uzun süre açlık önerilmemektedir; ancak hamile olduğunu bilmeyenlerin tuttuğu oruçlar zararlı olmayacaktır. Kısa süreli oruçların hamilelikte zararı olmaz.Gebelikte oruç tutma hakkında detaylı bilgi>>>

Hamile olduğunu bilmeden emzirmek

Hamilelikte emzirmek, yalnızca anne adayına yorgunluk hissi yaratacaktır. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Gebeliğin 5. ayından itibaren rahim kasılmalarına neden olabileceğinden sakıncalı olabilir.

Hamile olduğunu bilmeden Mr ya da Röntgen Çektirme

MR röntgen ışını içermediği için gebelik üzerinde olumsuz etki göstermez.  Bilgisayarlı tomografi  röntgen ışığı içerdiğinden  hamile kadınlar için zararlı olabilmektedir.Bu gibi durumlarda doktorunuza mutlaka bilgi verin. Bu nedenle hamilelik riskiniz olduğunu düşündüğünüzde doktorunuzun önermedikçe röntgen çekiminden uzak durmalısınız. Eğer hamile olmadığınızı bilmeden bu görüntüleme sistemlerini kullandıysanız doktorunuza mutlaka durumu bildirin.

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmak

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmak hamileliğin başlangıç evresi olduğundan sorun yaşatmayacaktır.Gebelikte saç boyatmak ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın

Hamile olduğunu bilmeden vajinal muayene

Hamile olduğunuzu bilmeden ya da öğrendikten sonra vajinal muayene olmanız bir sıkıntı yaratmaz. Bebek rahimde bulunurken vajinal muayene de vajinadan giriş son derece az olur ve herhangi bir risk teşkil etmez.

Hamile olduğunu bilmeden bitkisel ilaç ,bitki kürleri kullanma

Hamileyken uygulanan bitkisel kürler konusunda net bir bilgi verilememekle beraber, aralarında zararlı olanlar bulunmaktadır. Kimi bitkisel kürler düşüğe neden olabilmektedir. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hemen bir kadın doğum uzmanına giderek, kullandığınız bitkisel kürlerden bahsetmenizde fayda bulunuyor. Gebelik döneminde doktorunuzun onayı olmadan güvenilir olduğuna tam emin olmadığınız hiçbir bitkiyi ,bitki çayını tüketmeyin.Gebelikte bitki çayları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.