Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan şikayetler

16.10.2020
4.584
A+
A-
Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan şikayetler

Hamileliğin ilk 3 ayında gebeliğe bağlı ortaya çıkan kasık ağrısı, bulantı ve kusna, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtiler görülebilir.

1-Gebelikte karın ve kasık ağrısı

Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur. Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrıları görülmesi normal olarak kabul edilir. Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın

2-Gebelikte göğüslerde hassasiyet ve ağrı

Gebelik döneminde meydana gelen meme şikâyetlerini önlemek için yapılması gerekenleri sizler için derledik.Hamilelik döneminde memelerinizde değişimler sizi şaşırtabilir. Bu değişim karnınızda taşıdığınız küçüklüğe hazırlanmaya yardımcı olur. Memedeki değişikliklerinin hamilelik döneminde nasıl ve neden oluştuğunu ve yaşanabilecek bazı rahatsızlıkları hafifletmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

3- Gebelikte sık idrara çıkma

Gebe kadınlar gebeliğin ilk ve son üç aylık döneminde sık sık tuvalete gitmek zorunda kalırlar.İdrara çıkma sıklığının artmasının nedenlerinden biri bedende artan zehirli maddelerin atılımını hızlandırmak amacıyla böbreklerin çalışma hızının artması ve vücut sıvı hacmindeki artıştır.Detaylı bilgi için tıklayın

4-Gebelikte bulantı ve kusma

Kusmada, mide ve ince bağırsak üst bölüm içeriği, diyafram ve mide kaslarının kasılması ile ağız yolundan dışarı atılır. Sabah hastalığı da denilen bulantı ve kusma, gebelikte en çok rastlanan şikâyetlerdendir. Genellikle adetin geciktiği ilk ay başlar, 8-12 haftalar arasında en yüksek seviyeye ulaşır.Gebelikte bulantı kusma hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

5- Gebelikte baş ağrısı

Gebelik sırasında baş ağrısı yaşanan en yaygın rahatsızlıklar ve şikayetlerden biridir.Baş ağrısı hamileliğin her hangi bir döneminde çıkabilir özellikle ilk üç ay ve son üç ay yaygın olarak görülebilir.Gebelikte baş ağrısı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

6- Gebelikte yorgunluk, bitkinlik

Yorgunluk gebeliğin erken belirtileri arasında en üst sırada yer alır. Gebeliğin ilk aylarında vücudunuz çok çalışır, hormon pompalamak , besinlerin cenine gitmesi için daha fazla kan üretmek , artan kan akışıyla baş etmek için kalp atışını hızlandırmak ve su , protein , karbonhidrat ve yağları kullanma şeklinizi değiştirmek.Gebeliğin son aylarında da bunlara bebeğin ağırlığını taşımak eklenir.Gebelikte yorgunluk hakkında detaylı bilgi için tıklayın

7- Gebelikte ağızda metalik tat

Bu tadın önüne geçebilmek için, neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Sistemik bir hastalık veya nörolojik kaynaklı ise tespit edilerek tedavisi yapılmalıdır. İlaç kaynaklı ise doz ayarlanması veya ilaç değişikliği fayda sağlamaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

8- Gebelikte şişkinlik, gaz

Gebelikte görülen gaz sancısı,şişkinlik , gaz problemi anne adaylarının en çok karşılaşılan şikayetlerdendir.Bu şikayetler gebelik döneminde salgılanan hormonlardan dolayı midedeki sindirim sistemi  kasların gevşemesinden meydana gelir.Gebelikte şişkinlik konusunda detaylı bilgi için tıklayın.

9-Gebelikte aşırı tükürük salgısı

Gebelik döneminde oluşan fazla tükürük oluşu siz ve bebeğiniz için herhangi bir zarar oluşturmasa da bu konuda doktorunuza bilgi vererek, alabileceğiniz önlemler konusunda bilgi alabilirsiniz.Detaylı bilgi için tıklayın

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.