Hamileliğin kaçıncı haftasında doğum olur ?

14.09.2013
8.266
A+
A-
Hamileliğin kaçıncı haftasında doğum olur ?

NORMAL DOĞUM GEBELİĞİN KAÇINCI HAFTASINDA OLUR ?

        Son adetin ilk gününe göre yapılan hesaplamada gebelik 9 ay 10 gün = 40 hafta = 280 gün sürer. Bu genel bir hesaplamadır.Bunun yanında bazı hamilelerin doğum tarihinin 1-2 hafta geciktiği doğumun 41 – 42. haftalarda gerçekleştiği görülmüştür.Bu duruma geç doğum , günü geçmek denir.

40 haftadan sonra doğumların olabileceği gibi 40 hafta dolmadan doğumlar gerçekleşebilir.Normal doğumlar genellikle gebeliğin 37. haftası ile 40. haftası arasında meydana gelir.Doğumların 37. hafta
ile 40. hafta arasında gerçekleşmesi normaldir.
Doğumların gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşmesine erken doğum adı verilir.

      SEZARYEN KAÇINCI HAFTADA YAPILIR?

Öncelikle sezaryen doğumları önceden planlanarak 39.haftada iken bebek doğurtulur. Araştırmalar neticesinde bebek anne karnında 39.haftayı tamamlamadan  doğum gerçekleşmemelidir. çoğunlukla gebeliğin adet tarihinden hesaplanarak ve bebeğin ultrason görüntüleri de bakılarak 39 hafta ve 0 olduğu zaman bebek doğum için hazırdır. Ancak bu hafta öncesinde planlanan bir sezaryen doğumunda bebek açısından bazı risk taşıyan durumlar artmaktadır. Ama anne açısından önce yapılan bir doğum risk değildir.

MUHTEMEL DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

DOĞUM NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR ? VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. blank Aysel dedi ki:

  Mende 37 hefte 1 gundu.. ayaqlarimda sis var agriyir hemde ayaqlarim.. tansiyonum da olmur buna sebeb ne ola biler? Korkulu bir sey ola bilirmi?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Ayaklarınız da birden bire şişme ve anladığım kadarıyla tansiyon yüksekliğiniz var ise mutlaka en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir

 2. blank Yasemin dedi ki:

  Merhaba bende 23+5gunluk hamileyim bebeğimin ayrıntılı ultrason da böbrek genişlemesi görüldü 17+0 haftalıkken daha sonra tekrar 23+0ken ultrason çekildi minimal büyüklükte olan şeyin kaybolduğu söylendi ama sonuç kağıdına mesane dolu denilmiş bu durum için endişelenmek miyim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. blank admin dedi ki:

   Minimal böbrek genişlemesi bebeklerde olabilir, takibi gereklidir. Takibinde kaybolduğunu söylemişler zaten. Mesanenin dolu olması bebeğin böbreklerinin iyi çalıştığını gösterir ve ayrıntılı ultrason raporlarında önemli ve güzel bir göstergedir.

   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
   Telefon:(0312) 224 13 14

 3. blank sibel dedi ki:

  Merhaba ben 33 haftalik hamileyim dr bebegin karni normalden biraz ince kucuk gibi seyler soyledi bi zarari olur mu cok uzuluyorum bu duruma

  1. blank Emine dedi ki:

   Bebeğinizin zayıf olduğunu gösteriyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.