reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Hamilelik döneminde adet görülür mü ?

Hamilelik döneminde adet görülür mü ?

GEBELİKTE ADET GÖRÜLÜR MÜ?

       Kadınlarda adet görme yani menstruasyon gebe olmayan kadınlarda hormonal değişimlere bağlı olarak meydana gelen vajinal kanamadır. Bazı kadınlar gebe oldukları dönemde bir kez ya da daha fazla adet gördüklerini belirtirler. Ancak gebe kalınan dönemde adet kanaması meydana gelmez. Hamilelik döneminde oluşan vajinal kanamalar adet kanaması değildir. Özellikle gebeliğin başlangıç döneminde oluşan implantasyon kanaması şeklinde oluşan lekelenmeler adet kanaması ile karıştırılabilir. Bu kanamalar embriyonun rahme yerleşmesine bağlı olarak oluşmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde oluşan kanamalarda değişik sebeplere bağlı olarak yaşanır. Ancak bunlarda adet kanaması değildir. Hamilelik sırasında görülen kanamalarda doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir.

Gebelik döneminde görülen kanamalar neden adet kanamasıyla karıştırılır?

        Gebelik döneminde meydana gelen kanamalar adet kanamasından farklıdır. Hem normal adet tarihine uymaz, hem de kıvamı ve miktarı farklıdır. Bu kanamalar genellikle lekelenme şeklinde meydana gelir. Ancak düşük tehtidi olan kadınlarda bu kanamalar çok şiddetli olabilir. Düzenli bir adet döngüsü yaşayan kadınlar gelen kanın miktarını bilir. Fakat adet hakkında fazla bilgisi olmayan, sosyal veya duygusal sıkıntıları olan kadınlar bunu normal kabul ederek, adet gördüklerini düşünebilirler.


Gebelikte kanama olmasının nedenleri nedir?

        Gebe kadınlarda farklı sebeplerden kanamalar olabilir. Gebelikte embriyonun implantasyonu sırasında yani rahme yerleşme kanaması, düşük tehlikesi durumunda, servikal enfeksiyon, yara ya da lezyona bağlı gelişen kanama, plasenta yerleşim şekline bağlı gelişen kanamalar oluşabilir. Gebelikte oluşan kanamalar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bu Haber 9.583 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 07.06.2014 Cts 06 : 7

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.