Hamilelik döneminde sivilceler

08.02.2014
718
A+
A-
Hamilelik döneminde sivilceler

Hamilelik Döneminde Sivilce Neden Olur, Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde kadınların en çok cevabını beklediği sorular aşağıdaki gibidir. Biz de yazımızda sizler için bunların cevabını derledik. İşte o sık sorulan sorular ve cevapları..

Sivilce nedir? Hamilelik döneminde akne neden olur? Sivilce şiddetine göre nasıl önlenir? Ve Hamilelik döneminde sivilce ile başa çıkmak için genel önlemler neler?

Hamilelik döneminde sizi rahatsız eden bu ufak kabarcıklar gitmeyebilir hatta hamilelik döneminde sivilceleriniz daha da kötüye gidebilir. Hormonal seviyelerdeki değişiklikler ve vücuttaki değişiklikler nedeniyle hamilelik döneminde akneleriniz olabilir. Şimdi birlikte sizi hamilelik döneminde de bırakmayacak olan sivilcelerin ne olduğuna ve nasıl önlem alınabileceğine bir bakalım.

Sivilce Nedir?

Sivilce ciltte ölü deri hücrelerinin yanı sıra yağ bezlerinden gelen bakterilerin büyümesi sonucu gözenekleri tıkamasıyla ortaya çıkar. Gözenekler küçükse, tıkanıklık küçük beyaz renkli görünüm alır, eğer gözenekler büyükse tıkanıklık siyah nokta şeklini alır. Bu tıkanıklıkların her ikisi de sivilce veya daha derin topaklar halinde gelişir.

Hamilelik Döneminde Sivilce Artar mı?

Hamilelik döneminde değişen hormonlar, vücudunuzda olduğu gibi cildiniz üzerinde de etkilerini gösterebilir. Eğer geçmişte akne sorunlarınız varsa, hamilelik döneminde bu sorunların devam etme ihtimali daha yüksektir. Hatta ciddi akne sorununuz varsa hamileliğin ilk günlerinde daha da kötüleşebilir. Ancak hormonal aktivite stabilize edildikten sonra sivilcelerinizde biraz azalma olur.

Gebelikte Sivilce Oluşumu Ne Zaman Başlar?

Sivilce her hamile kadını olumsuz etkilemeyebilir, ancak erken hamilelik döneminde akne ve sivilceler çoğu kadında artabilir. Sivilce oluşumu ilk trimesterde düzelebilir ve maternal androjen düzeyindeki artışa bağlı olarak üçüncü trimesterde tekrar kötüleşebilir. Androjen seviyesi, hamilelik döneminde sivilce nedenlerinden sadece bir tanesidir. Bu dönemde sivilcelerinizin artmasının nedeni başka sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

Hamilelik Döneminde Sivilce Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında akne ve sivilcenin birkaç nedeni:

 • İlk trimesterde artan hormonal düzey, hamilelikte sivilcenin birincil nedenidir.
 • Gebe kadınlarda maternal androjen deride yağ oluşumunu tetikler (sebum), cilt gözeneklerini tıkar ve bakteriyel büyüme için yer açar bu da sivilceye neden olur.
 • Yağ bazlı makyajlar kullanırsanız, sivilce artma olasılığı yüksektir.
 • Eğer daha önce sivilce sorunlarınız varsa hamilelik döneminde yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.
 • İmmünolojik(bağışıklık sistemi sorunları) faktörler cildinizi etkiler ve hassas hale getirir. Zayıf bağışıklık, foliküllere hapsedilen ve inflamasyona neden olan bakterileri çeker ve akne oluşumunu tetikler.
 • Hamilelik döneminde yaşadığınız sıkıntı ve stres de sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Sivilce Çıkmasına Karşı Neler Yapılır?

Sivilceleriniz hafifse endişelenmenize gerek yoktur çünkü problem oluşturmaz ancak sivilce yoğunluğunuz fazla ise önlem almanız gerekebilir. Bunun için neler yapılabilir diyorsanız aşağıdaki önerilere göz atın.

1.Hafif sivilceleriniz varsa:

Hafif sivilce, beyaz başlı ve siyah noktalarla ilişkilidir ve yüzünüzün geniş bölgelerini kapsamaz. Düzenli cilt bakım önlemleri hafif aknenin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Hafif Sivilce Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif sivilce için cilt tipinize uygun olarak bazı reçetesiz tedaviler uygulayabilirsiniz. Bunun için eczaneden bilgi alabilirsiniz.

Sivilcelerinizi azaltmak için farklı uygulamalar deneyebilirsiniz. Bunları kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir.

Sivilceleriniz için bir ürün kullanmaya başladığınızda paket üzerinde verilen talimatları dikkatle okuyun.

Cildinizi düzenli olarak temizleyici ile günlük temizleyin ve hafif bir nemlendirici kullanın.

Tüm uygulamalar sonrasında sivilceleriniz sekiz hafta sonra iyileşmezse, doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

2.Orta derece sivilceleriniz varsa:

Orta derecede akne, kabarık kırmızımsı şişliklerle veya beyaz kabarmış kırmızımsı şişlikler şeklinde görülür. Bu sivilce türünde lezyonlar yüzünüze yayılır. Bu görüntünün ortadan kalkması uzun zaman alabilir.

Orta Derecede Sivilce Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

 • Bu tür sivilceleriniz mevcutsa doktorunuzdan randevu alın.
 • Doktorunuz bu sorununuz için antibiyotik reçete yazabilir. 12 hafta boyunca doktorunuz tarafından tavsiye edilen öneriyi uygulayın.

Tedavi edilmeyen orta derece akne cilt üzerinde kalıcı yara izleri bırakabilir.

3.Yoğun sivilce oluşumu varsa:

Yoğun sivilceler cildinizin altında derin, büyük ve ağrılı topaklar veya kistler ile ilişkilidir ve yüzünüzde daha geniş bir alanı kaplar. Kalıcı deforme ve yara izlerini önlemek için zamanında tedaviye ihtiyaç vardır.

Yoğun Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

 • Hamilelik döneminde yoğun sivilceleriniz varsa bir dermatoloğa görünün.
 • Onların önerdiği ilaçları mutlaka kullanın.

Bu önlemlere ek olarak, sağlıklı bir cilt bakım rutini izlemeniz ve sağlıklı beslenmeniz gerekir.

Gebelikte Sivilce ile İlgili Genel Tedbirler Neler?

Hamilelik döneminde yaşadığınız sivilce sorunlarınızı ve kişisel bakımınızı göz ardı etmeyin. Hamile iken aknenin yayılmasını önlemek veya hafifletmek için işte yapmanız gerekenler:

1.Cildinizi temiz tutun

Cilt gözeneklerini temiz tutmak için sabunsuz ve yumuşak bir temizleyici kullanın.

 • Cilt temizleyiciyi günde iki kez kullanın (Sabah ve gece yatmadan önce).
 • Yüzünü düzenli olarak yıkayın ve yavaşça kurulayın.
 • Cildinizi ovmayın ve tahriş edecek hamlelerden uzak durun.
 • Çene bölgesindeki gözenekler tıkanmaya daha çok meyilli olduğu için saçlarınızı çenenizden uzak tutmaya çalışın.
 • Saçlarınızı yıkamak için iyi bir şampuan kullanın, çünkü yağlı saçlar kopmaya neden olabilir.
 • Cildinizin yağlanmasını önlemek için temiz havlular kullanın ve yastıklarınızı sık sık değiştirin.
 • Cildinizin doğal nem dengesini korumak için yüzünüzü aşırı yıkamaktan kaçının.
 • Cildinizin kurumasına neden olabileceğinden dolayı çok sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Sabah, gece yatmadan önce yüzünüzü temizlemek için ılık su ile sabunsuz, yumuşak bir temizleyici kullanın.

2.Cildinizi aşırı şekilde ovmayın

Yüzünüzü temizlerken, sivilceleri ovalamayın çünkü durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Hamilelik döneminde cildiniz o kadar hassas olur ki en küçük sürtünme bile yaralanmaya neden olabilir. Cildi aşırı ovmak cildin nemini azaltarak yağ bezlerinin daha fazla yağ salmasına neden olur. Bu da cildinizin tıkanmasına dolayısıyla sivilce ve akne oluşumlarına neden olur. Sivilcelerin iğneyle kurcalanması veya sıkılması kalıcı yara izi ve lekelere yol açabilir.

 • Cildinizi temizlemek için nazik hamleler yapın.
 • Cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe temizlemek için yumuşak bir bez veya ellerinizi kullanın.
 • Cildinize bir uygulama yaptıktan sonra iyice durulayın ve kurulayın.
 • Cildinizi kuruladıktan sonra yağsız bir nemlendirici kullanın.

3.Cildinizi nemlendirin

Akne eğilimli ciltler için özel olarak formüle edilmiş yağsız nemlendiriciler kullanın. Bu cildinizi nemlendirir. Ayrıca yüzünüzü sık sık yıkamak, cildinizi nemden arındıracağı için kurutabilir. Doğru nemlendiriciyi kullanmak cildin pH dengesini korumaya yardımcı ürünleri tercih edin.

4.Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının

Güneşe aşırı maruz kalmak sadece cildinize zarar vermez, aynı zamanda akne ve sivilcelerin artmasını da tetikleyebilir. Hamilelik döneminde güneşe aşırı derecede maruz kalmak cildinizde lekelere yol açabilir. Cildin zarar görmesini önlemek için güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucularının yağlı ve akne eğilimli bir cilt için özel olarak formüle edildiğinden emin olun.

5.Aşırı makyaj yapmaktan kaçının

Akne ve sivilceleriniz arttığında kozmetik ürünlerden uzak durmak daha iyidir. Fakat makyaj yapmaktan hoşlanıyorsanız, su bazlı kozmetik ürünler kullanın ve yağ bazlı olmayanları kullanın. Ayrıca yüzünüzdeki makyajı mümkün olduğunca en kısa zamanda temizleyin.

6.Sivilce ve Akne Oluşumuna Karşı Sağlıklı Beslenin

Sivilcelerden ve aknelerden kurtulmak için tatlıları ve rafine edilmiş tahılları (yüksek karbonhidratlı) öğünlerinizden çıkarın. Cildinizi sivilcelere karşı savunmasız hale getiren doymamış yağlar içeren kızartılmış gıdalardan kaçının. Şeker kullanmak yerine meyve tüketmeye çalışın ve kepekli tahıllar tüketin. Hamilelik döneminde tüm gerekli besinleri almak için fındık, taze meyveler ve yeşil, turuncu ve kırmızı sebzeleri öğün listenize ekleyin. Beslenme düzeninizi ve diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla konuşun ve her şeyi sağlıklı bir şekilde tüketin.

7.B2 vitamini alımını artırın

Vitamin B2’nin eksikliği ciltte artan yağ salgılarına yol açabilir. Bunu önlemek için ıspanak, kuşkonmaz, yoğurt ve badem gibi besinleri vitamin bakımından zengin oldukları için mutlaka tüketin.

8.Sıvı tüketiminizi arttırın

Çok fazla su için çünkü dehidrasyon(bedeninizin ihtiyacı olan sıvıyı kaybetmesi) cildinizi kuru kalmasına neden olur. Beslenmenize taze meyve suları, sağlıklı smoothies, milkshake ve sebze suları ekleyin. Yeterli besin kaynağı cildinizi sağlıklı tutar ve akne ve sivilce oluşmanı önler.

Yukarıdaki önlemler hamilelik döneminde akne ve sivilcelerin yayılmasını kontrol etmenize yardımcı olur. Ancak sivilce ve akneleri cildinizden tamamen uzaklaştıramayabilir.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.