Hamilelik için en ideal yaş aralığı nedir?

27.10.2014
41
A+
A-
Hamilelik için en ideal yaş aralığı nedir?

Hamilelik için en ideal yaş aralığı nedir?

Hamile olmak, anne olmak dünyadaki en mucizevi duygudur. Hemen hemen her kadın doğru zamanda anne olmak, bebeğini sağlıkla kucağına almak ister. Daha önceki yıllarda evlenme ve anne olma yaşı çok küçükken, ilerleyen yıllarla birlikte kadının da iş yaşamında kendini göstermesi, kariyer planı, ikinci evliliğini yapıyor olması gibi nedenlerden ötürü evlilik yaşı gecikebilmektedir.

Erken evlilik mi? Geç evlilik mi?

Erken evlenmek mi, geç evlenmek mi daha iyi, yararları, zararları nelerdir?’ bu ve bunun gibi sorular kişinin kafasını kurcalayabilmektedir. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır şüphesiz. Bu gibi durumlarda yaş önemli bir faktördür ama kişinin olgunlaşma düzeyi de son derece önemlidir. Ergen olan her bayan hamile kalabilir ancak kişinin hem fizyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan bu duruma hazır olması en idealidir.


Kolay hamile kalmak için, hamileliğin sorunsuz geçmesi için anne adayında aranan bazı kriterler vardır. Sağlıklı her kadın istediği zaman, hamile kalabilir elbette ama bazı riskli durumların ortaya çıkmaması için hamilelik yaşı ne çok erken ne de çok geç olmalı; en uygun hamilelik yaşı 20-32 yaş aralığıdır.

İleri yaş hamileliklerinin riskleri nelerdir?

        İleri yaşlarda yani 35 yaş ve üzeri yaşlarda hamile kalmanın, hem anne hem de bebek için bazı riskleri vardır. İleri yaş hamileliklerde gebeliğe bağlı olarak anne adayında yüksek tansiyon ve şeker çıkabilir. Kronik hastalıkları olan, kalp-damar rahatsızlıkları, böbrek, karaciğer vb. rahatsızlıkları olan kişilerde bu hastalıklara bağlı sıkıntıları artış gösterebilir. Bunun dışında ilerleyen yaşa bağlı olarak yumurtalar da yaşlandığı için yumurta kalitesi de düşmektedir, bu yüzden bebek de down sendromu gibi yaşla direk ilişkisi olan anomalilerin görülme olasılığı artış gösterir.

Erken yaşlardaki gebeliklere nazaran ileri yaş hamileliklerinde dış gebelik riski 2-3 kat fazladır. Bunun nedeni daha önceden geçirilmiş enfeksiyonların tüplerde hasar bırakması ya da tüp hareketliliğindeki yavaşlama olabilir.


Düşük riski, ileri yaş hamileliklerde 4 kat fazladır. Bunun nedeni ilerleyen yaşa bağlı olarak fetusta oluşan anomalidir. Gebeliklerde görülen düşüklerin en önemli nedeni bu anomalilerdir.

İlerleyen yaşa bağlı olarak görülen sıkıntılardan biri de erken doğum riskidir. Yaşa bağlı olarak erken doğum riski 4 kat artmaktadır.

Hamilelik için ideal yaş aralığı nedir ?

Hamile kalmak için en uygun zaman kişinin kendisi en uygun hissettiği zamandır ama bu ne fazla geç ne de fazla erken olmalı. Yapılan araştırmalar göre en ideal yaş aralığı 20 – 30 ’dır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank aysegul dedi ki:

    Hocam merhaba
    Konu ile alakasiz olabilur ama bilgi almak istiyorum üçuncu hamileligim ve 36 yasindayim 3.sezeryan olacak bağlatmayi düsunuyorum yan etkileri varmidir (erken menopoz ara kanama vs gibi? Ve ne kadar guvenilir bir yontem korumasi yuzde yuzmudur?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.