Hamilelikte beslenme nasıl olmalı ?

01.05.2016
24
A+
A-
Hamilelikte beslenme nasıl olmalı ?

Evet artık bir anne adayısınız. Ve o muhteşem mucizeyi bekliyorsunuz,merakla ve heyecanla…

Belki ilk ve belki de 2.gebeliğiniz..Her ne olursa olsun,kaçıncı gebeliğiniz olursa olsun hep aynı heyecan ve tatlı telaş içinizde…

Ve bir yandan da acaba nasıl beslenmeli ve neler yapmalıyım soruları dolaşıyor kafanızda…

Tabii ki eş dost,anne ,baba tavsiyeleri,iki canlısın daha fazla beslenmelisin sözleri arasında,bir yandan da internet ve tv programlarından verilen çeşitli bilgiler beyninizi ister istemez meşgul etmekte…

Tabii ki bu noktada en doğru bilgiyi alacagınz kaynak kadın-doğum doktorunuz veya diyetisyeninizdir..

Her gıdayı bolca tüketmek ve aş ermek adına size ve bebeğinize herhangibir fayda saglamıcak sadece kilo bazında bir dönüşüm gerçekleştirecek gıdaları tüketmek elbette yanlış seçim olacaktır.

Burada aklımıza gelen ilk soru peki ben ne kadar kilo almalıyım?

Sağlıklı kilo alımını nasıl gerçekleştireceğim sorusudur..

Bu noktada gebeliğe başlangıç kilosunun degerlendirilmesi önemlidir.

İdeal beden kitle indeksi dediğimiz kıstas burada önem kazanır.Bu da beden kitle indeksi değerinin 20-25 veya en fazla 25-30 arasında tutulması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde kaç kilo alınmalı ?

hamilelikte-kilo-alimiTüm bunlara rağmen aşırı kilo ile başlanmışsa gebeliğe en fazla 7 kilo,ideal beden kitle indeksinin altında başlanmışsa da en fazla 12-15 kg ,normal bir kilo ile başlanmışsa da 9-12 kg arası kilo alımı sağlıklı olacaktır.

Hamilelik öncesi fazla kilosu olan gebeler ilk üç aylık süreç içerisinde diyetisyeni ve doktorunun işbirliği içinde kan değerleri de değerlendirilerek kilo verebilir..

Tabii ki burada diyetin içeriği anne adayının ekonomik durumu,yaşam şekli ve beslenme öyküsü dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

Doğumsal kilolar anne adayında sağlık problemleri çıkarabilmektedir…

Tüm bunlara karşın ağır diyet programları hastaya verilmemelidir.  En fazla 7-9 kg arası kilo alması önerilmektedir kilo problemi olan gebelere…

Ve burda bir diğer sorun da;hamilelik dönemi boyunca ben ne yemeliyim sorusudur..

Bu dönemde gebenin kilosuna bağlı olarak ek olarak 300-800 kalori civarında ek alması gerekmektedir..

Fetus her şekilde alması gereken enerji ve protein miktarını annenein depoarından karşılayabilmektedir..

Anne adayının basit şekerlerden uzak durması bunun yerine kompleks karbonhidratlardan faydalanması gerekmektedir.Yani kurubaklagil,tam bugday unundan ekmek gibi  lif oranı yüksek karbonhidrat türünün seçilmesi gerekmektedir.Tüketilen protein düzeyi de özellikle vücutta yararlılık düzeyi yüksek protein kaynakları tercih edilmelidir.

Çünkü bebeğin oluşumunda hücre bölünmesi ve çoğalmasında protein büyük önem arz etmektedir. Ancak süt içemeyen bir anne adayına da yararlı diye kusmasına rağmen sütte ısrar etmek yerine diğer protein kaynakları olan yumurta,yoğurt,peynir gibi kaynaklar tercih edilebilir.

Yine gebelik süresince yeterli vitamin ve mineral alımı oldukça önemlidir.Özellikle hücre ve doku oluşumunda en önemli mineraller olarak kalsiyum ve demir karşımıza çıkmaktadır.Eğer yeterince dışarıdan bu vitaminler karşılanmazsa bu sefer annenin depolarından bebek bu ihtiyacını karşılayacaktır.

gebelikte-asermeSon olarak da aşerme olayına değinecek olursak;kimi zaman duygulardaki değişimler,kimi zaman vücuttaki bir eksiklik aşerme olayını tetiklemektedir…

Tabii bir de gebelik sürecinde eşe karşı yapılan bir şımarma dürtüsü de aşerme durumunu ortaya çıkarabilmektedir…

Çoğunlukla ilk 3 aylık süreçte aşerme yoğun olarak yaşanmaktadır..

Mutlu ve sağlıklı günler sizlerin  olsun….

Diyetisyen Amine Ayşe AYDIN

Diyetisyen Amine Ayşe AYDIN
Diyetisyen Amine Ayşe AYDIN
Profilinizi oluşturmak için, biraz hayat hikayenizi anlatın. Bu alan, herkesçe görünebilir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.